Odpowiedz

Tryb drzewa | Tryb normalny |
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[News] Facebook wprowadził nowy odtwarzacz filmów wykorzystujący HTML5 zamiast Flasha

 
Portator
Redaktor

Liczba postów: 10.980
Post: #1

Facebook wprowadził nowy odtwarzacz filmów wykorzystujący HTML5 zamiast Flasha


Flash stworzony przez firmę Adobe często jest krytykowany za dużą liczbę luk, zasobożerność oraz powolne działanie, dlatego obecnie największe serwisy internetowe porzucają to rozwiązanie na rzecz języka HTML5. Niedawno taki ruch wykonał YouTube i Netflix, a teraz dołączył do niech Facebook, który właśnie wprowadził nowy odtwarzacz filmów. Został on w całości oparty na HTML5, chociaż nie oznacza to, że serwis zupełnie już porzucił Flasha.
Facebook wprowadził nowy odtwarzacz filmów wykorzystujący HTML5 zamiast Flasha
Facebook od dłuższego czasu intensywnie promuje treści wideo, co wykazało wiele pomiarów popularności konkretnych postów. Jak szybko zauważono, algorytmy dopasowujące materiały wyświetlane użytkownikom są bardzo przychylne filmikom bezpośrednio wrzucanym na serwery portalu, co ma zmotywować użytkowników do dzielenia się swoimi nagraniami bezpośrednio poprzez Facebooka, a nie linkowanie np. do YouTube'a. Rosnąca popularność filmów oczywiście wymaga też stałego dopracowywania ich odtwarzania, co niedawno zostało przeprowadzone poprzez wdrożenie nowego rozwiązania. Oprócz kilku zmian w interfejsie, teraz całość opiera się na języku HTML5. Warto zauważyć, że już wcześniej niektórzy mogli korzystać z nowego odtwarzacza, ale dotychczas był on dostępny jedynie dla wybranych konfiguracji sprzętowych i programowych, a teraz aktualizacja została wdrożona dla wszystkich użytkowników serwisu.

Dzięki temu filmy mają uruchamiać się znacznie szybciej i być mniej zasobożerne. Niestety ostatnie zmiany nijak nie wpłynęły na kodek kompresujący przesyłane wideo, a jak wiadomo, nie działa on najlepiej i znacznie obniża jakość filmików. Pozostaje mieć nadzieję, że problem ten zostanie skutecznie rozwiązany w przyszłości. Ponadto zmianom uległ interfejs odtwarzacza, który teraz jest bardziej minimalistyczny, gdyż wszystkie ustawienia zostały schowane pod jednym przyciskiem. Dla niektórych może to być denerwujące, ale warto pamiętać, że w ustawieniach Facebooka da się utworzyć globalne preferencje odtwarzania filmów, które będą stosowane do każdego filmiku automatycznie. Jak już wspomnieliśmy, wdrożenie HTML5 nie jest równoznaczne z całkowitym porzuceniem Flasha, ponieważ ten nadal będzie obecny na Facebooku, ale głównie w przypadku gier. Nie zapowiada się też, żeby rozwiązanie firmy Adobe miało szybko zniknąć, bo jakiś czas temu portal społecznościowy nawiązał z nią porozumienie mające na celu optymalizację tego standardu.

Źródło: KŚ, za: PcLab.pl

[Obrazek: 2089620800_1406976151.png]
Windows ❼ Forum

21.12.2015 06:30

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
News Ministerstwo Finansów łagodnieje. Zamiast cenzury reklama legalnego hazardu Portator 0 635 05.07.2016 05:59
Ostatni post: Portator
News Google Chrome - „nie” dla Flasha, „tak" dla HTML5 Portator 0 465 15.05.2016 04:58
Ostatni post: Portator
News Konferencja F8 rozpoczęta – oto, jaki będzie Facebook i świat, dzisiaj i jutro Portator 0 451 13.04.2016 05:23
Ostatni post: Portator
News Facebook testuje narzędzie, które pomoże w walce z fałszywymi kontami Portator 0 453 25.03.2016 05:25
Ostatni post: Portator
News Facebook zapłaci większe podatki w Wielkiej Brytanii Portator 0 437 06.03.2016 07:28
Ostatni post: Portator
News Tyle zarabia Google, Apple, Facebook oraz Microsoft w ciągu sekundy Portator 0 597 12.02.2016 06:37
Ostatni post: Portator
« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Temat został oceniony na 5 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.

Google
Facebook