Odpowiedz

System Android doczeka się dużej optymalizacji?

 
Portator
Redaktor

Liczba postów: 10.980
Post: #1
Information 

System Android doczeka się dużej optymalizacji?


System Android doczeka się dużej optymalizacji?
Android nie należy do szczególnie szybkich systemów operacyjnych jeżeli działa na słabym sprzęcie. Mobilny produkt od Google w głównej mierze opiera się na Javie z jednej prostej przyczyny – Javę uruchomimy praktycznie wszędzie, niezależnie czy jest to telefon, komputer czy oprogramowanie wbudowane w dekoder. Ogromną wadą tego języka jest zasobożerność oraz niska wydajność. Niestety, konieczność uruchamiania kodu bajtowego w wirtualnej maszynie powoduje wzrost wymagań systemowych. Android posiada własną wirtualną maszynę o nazwie Dalvik. Działa ona na takiej zasadzie, że po uruchomieniu dowolnej aplikacji kod programu przechodzi przez tak zwany kompilator Just-In-Time, którego zadaniem jest optymalizacja kodu bajtowego. Kod bajtowy wędruje kolejno do interpretera, gdzie jest uruchamiany i na ekranie telefonu pojawia się wcześniej wybrana aplikacja. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość uruchamiania programów bez względu na zastosowaną architekturę sprzętową, a wadą marnotrawstwo zasobów i energii.

W najnowszej wersji systemu Android oznaczonym numerem 4.4 wbudowano nową maszynę wirtualną o nazwie ART. Proces uruchamiania aplikacji w tym przypadku wygląda trochę inaczej - kompilator AOT (ahead-of-time) przekształca kod bajtowy na kod maszynowy oraz wszelkie optymalizacje wprowadzane są tylko raz. Końcowy efekty wygląda tak, że w przypadku Dalvika aplikacja wciąż działa w wirtualnej maszynie, zaś AOT kompiluje kod do postaci natywnej, dzięki czemu aplikacje potrzebują mniej zasobów oraz mocy obliczeniowej. Niestety, wszystko ma swoje wady i w przypadku zastosowania nowego kompilatora aplikacje zainstalowane na telefonie będą zajmować więcej miejsca. Kod maszynowy jest rozmiarowo większy niż kod bajtowy.

Istnieje realna możliwość przetestowania nowego kompilatora. W ustawieniach telefonu należy wejść do Developer Settings i zmienić środowisko uruchomieniowe aplikacji. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że aktualna wersja jest bardzo mocno eksperymentalna i może działać niestabilnie. Wszelkie operacie wykonujecie na własną odpowiedzialność. Nie wiadomo kiedy ART stanie się domyślnym środowiskiem uruchomieniowym w Androidzie. Droga jest w prawdzie wyboista, lecz włożony wysiłek z pewnością będzie skutkować znacznym wzrostem wydajności systemu operacyjnego.

Źródło: Source Android

[Obrazek: 2089620800_1406976151.png]
Windows ❼ Forum

09.11.2013 07:02

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
News Unia Europejska przygotowuje formalną skargę przeciwko Android Google Portator 0 904 15.03.2016 06:56
Ostatni post: Portator
News Google zarobiło już 22 mld dolarów dzięki systemowi operacyjnemu Android Portator 0 893 23.01.2016 07:41
Ostatni post: Portator
News Android wchłonie system Chrome OS Portator 0 839 30.10.2015 06:15
Ostatni post: Portator
News Windows Phone zdecydowanie bezpieczniejszym systemem niż iOS i Android Portator 0 718 12.06.2015 04:52
Ostatni post: Portator
News Android M zaprezentowany - bez rewolucji, ale z kilkoma ważnymi zmianami Portator 0 603 29.05.2015 04:46
Ostatni post: Portator
News Microsoft Office podbił serca właścicieli urządzeń z iOS oraz Android Portator 0 668 28.04.2015 05:00
Ostatni post: Portator
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Temat został oceniony na 0 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.