Ankieta: Czy warto aktualizować Win7 do Win10 ?
Ankieta jest zamknięta.
Tak 0% 0 0%
Nie 50.00% 2 50.00%
Nie wiem 50.00% 2 50.00%
Razem 4 głosów 100%
*) odpowiedź wybrana przez Ciebie
Wątek zamknięty

Aktualizacja Win 7 do Win 10 - dylemat, warto czy nie ?

 
thermalfake
Ostatni Mohikanin

Liczba postów: 13.580
Post: #3

RE: Aktualizacja Win 7 do Win 10 - dylemat, warto czy nie ?


Cytat:> Czy wszystkie zasoby, które posiadam w komputerze (zdjęcia, muzyka, pliki), zostaną na swoim miejscu?

Na kilkadziesiąt przejść różnej maści stacji na wszystkich wszelkie dane użytkowników, ich profile pozostają nietknięte.

Cytat:> Czy programy, typu: Gimp, Photoshop, będą po aktualizacji działać bez problemów?

Wystarczy zapuścić żurawia w wuja google
Gimp 2.8 - nie działa -> http://gimpforums.com/thread-windows-10
Photoshop - zależnie w jakiej wersji bo tego nie raczyłeś napisać
CS6 - tak, starsze nie mam pojęcia bo zdania są różne.
https://forums.adobe.com/thread/1860055?...0&tstart=0

Cytat:> Czy po aktualizacji sytemu komputer dostanie widocznego przyśpieszenia?

W zasadzie mogę powiedzieć, że nie.
Owszem - szybsze wstawanie (boot) tym bardziej jak porównywałem świeżynkę W7 do W10.
Zwykła normalna praca bez widocznego przyspieszenia.
Grać już od dawna nie gram ale sikorki śpiewają, że w kwestii gamingowej jest podobnie jak w W7 - czasem wyniki ciut lepsze a czasem gorsze zależnie od tytułu gry. W W10 jest DX12 i model sterownika grafiki WDDM 2.0 i to można brać za plus.

Cytat:> Czy to prawda że Win10 bardzo intensywnie szpieguje użytkownika, bardziej niż Win7?

W przypadku telemetrii i prywatnej ochrony na razie najbezpieczniejszym jest jeszcze Windows 7. Z naciskiem na słowo jeszcze bo tak na prawdę nie wiadomo kiedy w kolejnych poprawkach nam coś dorzucą. Cała transmisja z serwerami jest szyfrowana więc nie wiadomo co tak na prawdę MS od użytkownika wyciąga. Win8/10 są mocno zintegrowane z usługami sieciowymi w chmurze. Do tego jak na razie darmowy upgrade nie jest taki darmowy - coś za coś. Pamiętajcie, nikt niczego nie daje za darmo. MS nie zebrał sobie ot tak zespołu analityków i programistów i nakazał im darmową pracę albo wyłożył pieniądze w ten interes charytatywnie. Zbieranie danych o użytkownikach to świetne dane marketingowe.

Cytat:> Czy mogę zrezygnować z zaplanowanej przez Microsoft aktualizacji w moim komputerze?

Tak, można. Ja wycinam powiadomienia i poprawki narzędziem ze strony http://win10wiwi.com/
Oczywiście "przebiegły" MS i tak co jakiś czas wypuszcza kolejne łaty aktuzalizacji a zdarzało się iż opcjonalna łata dziwnym przypadkiem instalowała się sama. Więc bezpieczniej nie ustawiać opcji wyszukiwania i automatycznej instalacji WU.

Cytat:> Czy każda aktualizacja systemu Win7 do Win10 kończy się sukcesem?

Nie każda - miliony konfiguracji sprzętowych i konfiguracji systemowych.
Kilkukrotnie się już z nimi spotkałem. Niżej daję takie małe kompendium
http://www.thewindowsclub.com/windows-10...ade-errors
Dlatego przed przejściem warto wykonać funkcją systemową obraz systemu żeby nie robić ponownej reinstalacji ze stawianiem wszystkiego od początku. Jeśli to system preinstalowany na markowym laptopie/pececie stanowczo wykonać nośniki przywracania o ile będzie jeszcze brany pod uwagę powrót do pierwotnego systemu a obecny przed aktualizacją lub po mamy już nieco "zabazgrany".
Dopowiem jeszcze o ile chcemy przedłużyć standardowe 30 dni na powrót systemu wystarczy zmienić nazwy folderów które uczestniczą w powrocie - $Windows.~BT, $Windows.~WS, Windows.old np z przedrostkiem backup albo w oryginalnej postaci przekopiować ja na nośnik zewnętrzny.
Dla zapominalskich którzy robili to n systemie OEM z zatarł im się klucz produktu poprzedniej wersji w wierszu poleceń wydać komendę
wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey
Oczywiście nie ma to sensu z systemem preinstalowanym gdzie używa się klucza aktywacji zbiorczej SLP.

Jak byśmy zebrali za i przeciw razem do kupy to:

Co przemawia za aktualizacją:
- szybki boot;
- poprawiony power management z czego korzystają urządzenia mobilne;
- wirtualne desktopy i lepsze wsparcie dla konfiguracji wielo monitorowych
- lepsze zarządzanie obszarem roboczym na desktopach;
- lepszy window management;
- ulepszona funkcja wyszukiwania;
- ulepszony Start Menu do którego się przyzwyczaiłem dopiero po czasie;
- ulepszone zarządzanie folderami i plikami;
- z głowy problem z aktywacjami;
- lepsze wsparcie co do urządzeń dotykowych;
- całkiem niezły browser Edge który na początku był horrorem;

Co zniechęca przed aktualizacją:
- zbieranie danych o użytkowniku i śledzeniu jego ruchów, choć od tego modelu już szybko się nie odejdzie niestety;
- z rzadka błędy przy upgradzie ale jednak;
- aby na pewno wszystko działało jak najlepiej zrobić czystą instalację po aktywacji upgrade'u co dodatkowo zabiera czas - tu raczej niedogodność niż konkretny minus bo zawsze (powiedzmy są odstępstwa) czysty system chodzi lepiej;
- nie ma oczekiwanego skoku wzrostu w wydajności;
- wciskanie automatycznych poprawek których nie da się wyłączyć i czasem jak już życie pokazywało potrafią coś zepsuć;
- jeszcze nie wszyscy producenci oprogramowania są na fali (lub co gorsza nie będą) z Windows 10, czasem nie działa coś w ogóle albo są bugi - ale to nie jest jeden z ważniejszych minusów czy poważna rangą sprawa bo przecież kompatybilność można posprawdzać.

Z moich doświadczeń mogę dopisać:
- zdarzały się freezy nawet na świeżo postawionej W10 już po aktualizacji, zmiana czy aktualizacja sterowników nie pomagała (po pół roku od wydania W10 więc nie tak od razu);
- problem z niektórymi drukarkami sieciowymi;
- problem z zestawianiem połączeń VPN;

Obecnie tendencja jest taka iż firmy nie spieszą się do aktualizacji. Jeszcze wisi nieco sprzętów z Windows XP choć te dogorywają. Nowe sprzęty klasy biznesowej są najczęściej zaopatrywane w preinstalowaną Windows 7-kę, do tego nośniki Windows 8.1 i możliwość zamówienia nośników z Windows 10 u producenta choć rozsądniej wyjdzie pobrać obraz z witryny.
Jeśli chodzi o użytkowników prywatnych (domowych) to tutaj producenci sprzętów markowych zdecydowanie wypychają swoje produkty z najnowszym systemem jak im MS zagra.

Cytat:Choć sam zdecydowanie odradzam aktualizacje do Win10 i zostanę do końca na W7.

Takie pisanie "nie bo nie" w żadnym przypadku nie ma celu skoro tym bardziej piszesz to ze słowem "zdecydowanie" a brak tu argumentów na słowo "zdecydowanie" (co już nie raz pokazałeś).

[Obrazek: 2089620800_1406976151.png]

W zamian za pomoc oczekuję poprawnej pisowni. Stop niechlujstwu.
Jak mądrze zadawać pytania? - przejrzyj poradnik na forum.
Nie udzielam porad via PW.

09.04.2016 16:43

Róża Podziękowania od: karoalex67
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty


Wiadomości w tym wątku
RE: Aktualizacja Win 7 do Win 10 - dylemat, warto czy nie ? - thermalfake - 09.04.2016 16:43
Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Aktualizacja Windowsa z XP do win 8 blackcats 0 1.284 13.02.2017 10:00
Ostatni post: blackcats
partycja z mbr vs aktualizacja windows 10 galvay 0 1.431 05.08.2016 16:48
Ostatni post: galvay
Rozwiązany Aktualizacja Windows XP Arow 2 1.422 20.03.2016 14:20
Ostatni post: Arow
Aktualizacja do Windows 10 czy na pewno za darmo Tomgrzeg91 2 1.615 12.03.2016 08:47
Ostatni post: Celownik
aktualizacja win 10 kolo48 1 1.317 01.08.2015 18:44
Ostatni post: thermalfake
Aktualizacja do win10 nuska 1 1.682 01.08.2015 08:14
Ostatni post: GamerPL
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Temat został oceniony na 0 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 2 głosów.