Odpowiedz

Badacze z UCLA stworzyli rozciągliwe i elastyczne OLED-y

 
Portator
Redaktor

Liczba postów: 10.980
Post: #1
Information 

Badacze z UCLA stworzyli rozciągliwe i elastyczne OLED-y


Co prawda wciąż nie mamy latających aut ani uniwersalnych domowych robotów, ale inna z ważnych z technologii znanych z filmowych wizji przyszłości przestała być tylko fantazją. Inżynierom z UCLA's Henry Samueli School of Engineering and Applied Science udało się zbudować organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED), które można swobodnie zginać i rozciągać.

Elastyczne ekrany to marzenie wielu producentów, szczególnie na rynku urządzeń mobilnych – jednak ich zbudowanie wciąż pozostaje poza możliwościami technicznymi. Co prawda Samsung właśnie zapowiedział na czwarty kwartał tego roku wydanie na rynek smartfonów o nieco zakrzywionych ekranach, ale nie radzimy ich bardziej wyginać – Park Sang-jin, dyrektor zarządzający Samsunga przyznał, że chodzi tu o pokazanie urządzeń o unikalnym kształcie, zakrzywione panele nie będą elastyczne. Podobne obietnice od LG też raczej nie wyjdą poza to, co pokaże Samsung.
Badacze z UCLA stworzyli rozciągliwe i elastyczne OLED-y
Tymczasem Qibing Pei, profesor z katedry materiałoznawstwa i inżynierii w UCLA stwierdził: nasz nowy materiał będzie fundamentalnym budulcem w pełni rozciągalnej elektroniki na rynek konsumencki. Jesteśmy przekonani, że wraz ze stworzeniem rozciągliwych, cienkich warstw tranzystorów, w bliskiej przyszłości zaprezentujemy w pełni rozciągliwe interaktywne wyświetlacze OLED o grubości kartki papieru. To zapewni projektantom urządzeń elektronicznych możliwość eksplorowania zupełnie nowego wymiaru.

Celu tego badacze z UCLA są naprawdę bliscy. Zbudowane przez nich OLED-owe urządzenie rozciągano tysiąc razy, zwiększając jego powierzchnię nawet o 30% względem oryginału, bez widocznych uszkodzeń. Próbowano je także wykręcać w wielu kierunkach, a nawet przekręcać o 180 stopni – i wciąż poprawnie działało.

Jest to możliwe dzięki budowie wykorzystanego materiału: warstwa elektroluminescencyjnego polimeru umieszczona jest pomiędzy parą przezroczystych, elastycznych kompozytowych elektrod, wytworzonych ze srebrnych nanowłókien wtopionych w gumowy polimer. Wszystkie warstwy można dowolnie zginać, a całość działa w pokojowej temperaturze. Co więcej, odpowiednie ukształtowanie nanowłókien pozwala na nadanie nowemu materiałowi struktury kolumn i rzędów, dzięki czemu przestaje być on pojedynczym źródłem światła, a staje się macierzą tysięcy pikseli.

Szczegółowe informacje o nowym materiale znalazły się w artykule pt. Elastomeric polymer light-emitting devices and displays, opublikowanym w najnowszym numerze żurnalu Nature Photonics. UCLA przedstawiło także wideo demonstrujące to cudo w działaniu – zapraszamy do jego obejrzenia:



Za: dobreprogramy.pl

[Obrazek: 2089620800_1406976151.png]
Windows ❼ Forum

25.09.2013 14:57

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
News Naukowcy stworzyli nośnik 5D o pojemności 360 TB i ogromnej wytrzymałości Portator 0 913 18.02.2016 06:54
Ostatni post: Portator
News Polacy stworzyli system, który ograniczy plagę kradzieży telefonów komórkowych Zobac Portator 0 759 26.02.2015 05:45
Ostatni post: Portator
News Badacze Microsoftu zalecają, by korzystać w większości z tych samych, łatwych haseł Portator 0 669 17.07.2014 05:24
Ostatni post: Portator
News Hakerzy stworzyli narzędzie do podsłuchu korzystając z planów udostępnionych przez Sn Portator 0 800 21.06.2014 05:27
Ostatni post: Portator
News Oracle milczało już za długo: polscy badacze ujawniają groźne błędy w chmurze Javy Portator 0 581 01.04.2014 13:40
Ostatni post: Portator
News Polacy stworzyli e-wannę bezpieczną dla seniorów Portator 0 675 16.01.2014 15:28
Ostatni post: Portator
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Temat został oceniony na 0 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.