Odpowiedz

[News] Linux jest w stanie uruchomić 100 aplikacji jednocześnie. Co na to Windows?

 
Portator
Redaktor

Liczba postów: 10.980
Post: #1

Linux jest w stanie uruchomić 100 aplikacji jednocześnie. Co na to Windows?


Podczas zdarzających się, zażartych dyskusji pomiędzy zwolennikami systemów Windows i Linux dochodzi do wymiany poglądów na najróżniejsze tematy. Windows jest krytykowany za szpiegowanie użytkowników, za niski stopień bezpieczeństwa, a tymczasem na Linuksa spadają gromy mówiące o problemie ze sterownikami, jak i braku profesjonalnych aplikacji. Jednego jednak nie można mu zarzucić: system ten w przeciwieństwie do Windowsa naprawdę dobrze zarządza pamięcią, o czym przekonuje pewien nietypowy eksperyment.
Linux jest w stanie uruchomić 100 aplikacji jednocześnie. Co na to Windows?
Nietypowy film umieścił w serwisie Ubuntu discourse użytkownik o nicku alina. Postanowił on sprawdzić, jak Ubuntu w wersji 14.04 LTS poradzi sobie z jednoczesnym uruchomieniem... stu aplikacji. Czy to dużo? Być może do wyobraźni niektórych osób przemówi fakt, że zaraz po zainstalowaniu Ubuntu nie oferuje dostępu do tak wielkiej liczby programów (w rozumieniu aplikacji z graficznym interfejsem użytkownika, bo nie chodzi nam o programy dostępne np. z poziomu powłoki). Pomimo takiej ich liczby, system nadal pracował normalnie, co autor uwiecznił nawet na filmie, gdzie przedstawia wszystkie uruchomione programy. Jak zaznacza, nie dało się zauważyć żadnych spadków wydajności, jedynie lista otwartych aplikacji panelu z interfejsu Unity była delikatnie mówiąc przepełniona.



Aby było jasne, test nie został przeprowadzony na maszynie, którą można nazwać jakimś niesamowitym demonem szybkości. Co prawda wykorzystywany w niej procesor to Intel Core i7 o taktowaniu 2 GHz (nie znamy dokładnego oznaczeniu modelu, taktowanie może sugerować wykorzystanie wersji mobilnej), ale do dyspozycji było jedynie 6 GB pamięci RAM. Jedynie, bo uważać, że przy takiej ilości procesów załadowanych właśnie do pamięci, będzie to wartość niewystarczająca. W praktyce było inaczej. Autor zaznaczył, że pamięć RAM została zajęta w około 75%. Wśród uruchomionych aplikacji znalazły się i programy lekkie i ciężkie jak np. Blender, OpenShot, Inscape, Centrum Oprogramowania Ubuntu, GColor, kalkulator czy aplikacja do zrzutów ekranu.

Co prawda autor nie wspomina, z jakiego dysku korzysta, a to również ma niebagatelne znaczenie, ale jesteśmy w zasadzie pewni co do jednego: z Windowsem, niezależnie od wersji, wyniki byłyby zapewne zupełnie inne. Po zajęciu całej fizycznej pamięci system sięgnąłbym do pliku wymiany i tam ulokował wszystko to, co nie mogło zmieścić się w RAMie. Przy tylu aplikacjach, nawet oferujacy krótki czas dostępu i świetną responsywność dysk SSD mógłby sobie nie poradzić. A jak to wygląda w waszym przypadku? Czy jesteście w stanie na używanym przez was systemie uruchomić tyle aplikacji jednocześnie, a zarazem móc normalnie pracować?

Za: dobreprogramy.pl

[Obrazek: 2089620800_1406976151.png]
Windows ❼ Forum

07.11.2014 06:02

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
News Windows 10 nie jest bezpieczny - ostrzega CNIL Portator 0 1.260 26.07.2016 04:24
Ostatni post: Portator
News Windows 10 w wersji dla chińskich władz – producentem nie jest Microsoft Portator 0 983 30.03.2016 05:25
Ostatni post: Portator
News Edge przejmie rozszerzenia Chrome dzięki aplikacji Microsoftu Portator 0 938 20.03.2016 06:05
Ostatni post: Portator
News Steve Ballmer: Linux to już nie rak, to poważna konkurencja Portator 0 868 12.03.2016 05:48
Ostatni post: Portator
News Gdyby nie piractwo, Windowsa byłoby mniej, a Linux rósłby w siłę Portator 0 880 24.02.2016 06:51
Ostatni post: Portator
News Google Project Zero: nowy Windows jest bezpieczniejszy, ale to wciąż za mało Portator 0 830 27.10.2015 06:02
Ostatni post: Portator
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Temat został oceniony na 0 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.