Wątek zamknięty

[Rozwiązany] 32 czy 64-bitowa wersja systemu? (rozwiązany)

 
Mario14125
Młodszy user systemu

Liczba postów: 164
Post: #1
Lightbulb 

32 czy 64-bitowa wersja systemu? (rozwiązany)


Dobry wieczór, może tytuł źle zatytułowany ale mam takie pytanko. Kupiłem sobie ostatnio od znajomego lapka, wszystko dobrze działa ale właśnie miał problem ze systemem i nie wiedział co zrobić dlatego sprzedał i kupił sobie innego bo już miał na oku, ale do rzeczy, i tam jak sobie na chwile wszedłem we właściwości systemu pisało że ma 64 bitową wersję, i moje pytanie polega na tym czy jeśli sformatuje go i zainstaluje wersję 32 bitową (bo na 32 jest o wiele więcej programów niż na 64 (bynajmniej ja potrzebuje konkretne)) to nie będzie żadnych problemów, błędów i takich tam bzdetów?

We are Anonymous. We are Legion. Do not forgive. Do not forget. Expect us.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09.10.2010 22:06 przez Mario14125.)

09.10.2010 22:03

Znajdź wszystkie posty użytkownika
House
VIP

Liczba postów: 2.199
Post: #2

RE: 64 vs. 32


Nie.
Oczywiście jeśli ma np. 4GB RAM, będzie klasyfikowało/działało tylko do 3,25 GB.

Windows ❼ Forum | windows7forum.pl | w8f.pl

09.10.2010 22:05

Róża Podziękowania od: Mario14125
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Mario14125
Młodszy user systemu

Liczba postów: 164
Post: #3

RE: 32 czy 64-bitowa wersja systemu ?


Czyli bez problemów mogę zainstalować? Uśmiechnięty

We are Anonymous. We are Legion. Do not forgive. Do not forget. Expect us.

09.10.2010 22:07

Znajdź wszystkie posty użytkownika
ihatebuffering
VIP

Liczba postów: 4.011
Post: #4

RE: 64 vs. 32


Jeśli wszystkie sterowniki są dla systemu 64 bit, to tym bardziej będą dla 32 bit. Jedyny minus, to chyba nie wykrywanie (choć system z niego korzysta) 4GB RAM, ale i to nie jest żadnym minusem przy ilości 4GB.

09.10.2010 22:08

Róża Podziękowania od: Mario14125
Znajdź wszystkie posty użytkownika
House
VIP

Liczba postów: 2.199
Post: #5

RE: 32 czy 64-bitowa wersja systemu ?


(09.10.2010 22:07)Mario14125 napisał(a):  Czyli bez problemów mogę zainstalować? Uśmiechnięty

Owszem. Nie wiem jak tutaj się sprawa z licencją ma. Czy w przypadku OEM, można przechodzić sobie miedzy wersjami w przypadku gdy i tak czy siak klucze są kompatybilne.

Windows ❼ Forum | windows7forum.pl | w8f.pl

09.10.2010 22:09

Róża Podziękowania od: Mario14125
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Mario14125
Młodszy user systemu

Liczba postów: 164
Post: #6

RE: 32 czy 64-bitowa wersja systemu ?


Ja chcę całkowicie sformatować dysk (usuwanie plików i systemu) i zainstalować nowy, na nowym kluczu bo ten system który mam teraz w tym laptopie to Home Premium wersja 64 bitowa OEM dlatego pytam dla pewności Uśmiechnięty

We are Anonymous. We are Legion. Do not forgive. Do not forget. Expect us.

09.10.2010 22:15

Znajdź wszystkie posty użytkownika
House
VIP

Liczba postów: 2.199
Post: #7

RE: 32 czy 64-bitowa wersja systemu ?


Cytat:
Kod:
1. Czy dla systemów z rodziny MS Windows Vista w wersji OEM można zamiennie używać wersji 32 lub 64 bitowej zgodnie z licencją?

Tak. Zgodnie z punktem 2 umowy licencyjnej dla użytkownika końcowego (Eula) dla systemu operacyjnego Windows Vista:

"PRAWA DO INSTALACJI I UŻYWANIA. Licencja na oprogramowanie jest stale przypisana do urządzenia, z którym nabyli Państwo to oprogramowanie. Urządzenie to jest nazywane "licencjonowanym urządzeniem". Partycja sprzętowa jest traktowana, jako oddzielne urządzenie.

a. Licencjonowane urządzenie. Mogą Państwo zainstalować jedną kopię oprogramowania na licencjonowanym urządzeniu. W danej chwili mogą Państwo używać oprogramowania, na co najwyżej dwóch procesorach tego urządzenia. Nie mogą Państwo używać go na żadnym innym urządzeniu.

b. Liczba użytkowników. Z zastrzeżeniem postanowień ustępów Podłączanie urządzeń i Inne technologie dostępu poniżej w danej chwili tylko jeden użytkownik może używać oprogramowania.

c. Wersje alternatywne. Oprogramowanie może zawierać więcej niż jedną wersję, np. 32-bitową i 64-bitową. Mogą Państwo używać tylko jednej wersji w danej chwili. Jeśli producent lub instalator zapewnia Państwu jednorazowy wybór pomiędzy wersjami językowymi, mogą Państwo używać tylko tej jednej wersji językowej, którą Państwo wybiorą."

Posiadając licencję OEM na system 32 bitowy Użytkownik może w ramach tej samej licencji zamiennie zainstalować wersję 64 bitową. Jedynym warunkiem z uwagi na szczególną charakterystykę licencji OEM jest by komputer w momencie zakupu posiadał architekturę 64 bitową. Używanie oczywiście musi odbywać się w ramach tego samego komputera z uwagi na trwałe związanie licencji OEM z licencjonowanym urządzeniem. W danym czasie użytkownik może mieć zainstalowaną i używać tylko jedną z dwóch wersji.



2. Który zapis w licencji mówi o takim specjalnym traktowaniu wersji OEM w tej kwestii?

Kwestię tą reguluje na korzyść użytkownika punkt 2 podpunkt C Umowy Licencyjnej :  wersje alternatywne i postanowienie to jest zarówno w licencji OEM jak i w licencji produktów w wersji pełnej paczkowej FPP.



3. Dlaczego Microsoft wielokrotnie za pośrednictwem infolinii już przed oficjalną premierą polskiej edycji systemu Vista informował, iż migracja pomiędzy 32 i 64 bit będzie możliwa w każdej wersji systemu (również OEM)?

Pierwotnie postanowienie to dotyczyło użytkowników pełnej wersji paczkowej (produkt FPP) aktualnie możliwość ta została rozszerzona na korzyść użytkowników licencji OEM.



4. Od kiedy trwają prace nad zmianą tego stanowiska?

Prace nad zmianą tego stanowiska na korzyść użytkowników trwały kilka miesięcy i zakończyły się rozszerzeniem wspomnianej możliwości na korzyść Użytkownika Końcowego.



5. Kiedy będzie można uzyskać oficjalne informacje na temat stosownego zapisu w licencji dotyczącego takiej migracji w wersjach OEM?

To jest oficjalne stanowisko Microsoft.



6. Sposób nabycia nośnika w alternatywnej wersji?

Istnieją dwie drogi nabycia nośnika w alternatywnej wersji:

Pierwsza z nich dotyczy nabycia alternatywnego nośnika dla pełnych produktów paczkowych:

Procedura ta jest opisana na stronie http: //www.microsoft.com/windowsvista/1045/ordermedia/pl-pl/default.mspx

Druga z nich dotyczy licencji OEM i jest realizowana poprzez partnerów OEM Microsoft System i jest to procedura wymiany nośnika OEM. Procedura ta jest znana Partnerom i jest realizowana za ich pośrednictwem.

Zalecanymi sposobami jest nabycie nośnika za pomocą procedur powyższych. Teoretycznie dopuszczalne jest również pożyczenie właściwego, oryginalnego nośnika od innego użytkownika, ale rozwiązanie zalecanym jest nabycie nośnika za pośrednictwem producentów systemów OEM.



7. Czy aby dokonać legalnego downgradu z Visty Business OEM do XP Professional OEM możemy posłużyć się licencją/nośnikiem której nie jesteśmy właścicielem (pożyczyć od osób trzecich)?

Prawo do obniżenia wersji jest stałym prawem licencyjnym użytkownika systemu Windows Vista Business i Ultimate w wersji OEM i prawo to jest wyrażone w punkcie 14 umowy użytkownika końcowego:

"OBNIŻANIE WERSJI. Zamiast używać oprogramowania mogą Państwo używać jednej z następujących wcześniejszych wersji:

. Microsoft Windows XP Professional,

. Microsoft Windows XP Professional N,

. Microsoft Windows Professional x64 Edition lub

. Microsoft Windows XP Tablet PC Edition.

Niniejsza umowa dotyczy używania wcześniejszych wersji. Jeżeli wcześniejsza wersja zawiera różne składniki, postanowienia dotyczące tych składników zawarte w umowie dostarczonej z wcześniejszą wersją dotyczą ich używania. Producent, instalator lub firma Microsoft nie mają obowiązku dostarczenia Państwu wcześniejszych wersji. Muszą Państwo otrzymać wcześniejszą wersją osobno. W każdej chwili mogą Państwo zastąpić wcześniejszą wersję niniejszą wersją oprogramowania."

By skorzystać z tego prawa użytkownik musi posiadać licencję na któryś z powyższych systemów (Windows Vista Business lub Ultimate) i nośnik z kluczem instalacyjnym do jednej z poprzedniej wersji, którą zamierza zainstalować.

Aby zainstalować oprogramowanie, użytkownicy końcowi muszą użyć legalnej, licencjonowanej starszej wersji systemu operacyjnego Windows dla komputerów stacjonarnych. Starszą wersję oprogramowania można nabyć za pośrednictwem jednego z kanałów sprzedaży (sprzedaż detaliczna, dostawca OEM/System Builder lub dostawca licencji zbiorczych) lub też jako rozwiązanie ostateczne użytkownicy mogą pożyczyć oryginalny nośnik z kluczem instalacyjnym od innego użytkownika końcowego. W przypadku klientów biznesowych zalecany sposób skorzystania z prawa do obniżenia wersji to instalacja z nośnika dedykowanego dla licencji grupowych.

Ważnym elementem jest aktywacja, która w przypadku prawa do obniżenia wersji jest telefoniczna:  Jeśli Użytkownik Końcowy zastosuje prawo do korzystania ze starszej wersji produktu zgodnie z postanowieniami umowy licencyjnej systemu Windows Vista w wersji Business lub Ultimate i użyje nośnika z systemem Windows XP oraz klucza produktu, które zostały poprzednio aktywowane, to nie będzie mógł wykonać aktywacji w trybie online za pośrednictwem Internetu ze względu na zmianę konfiguracji sprzętowej podczas instalacji na komputerze z systemem Vista. W takich przypadkach zostanie wyświetlony monit o kontakt telefoniczny z działem pomocy technicznej zajmującym się aktywacją i wyjaśnienie sytuacji pracownikowi Działu Obsługi Klienta. Po ustaleniu, że Użytkownik Końcowy posiada prawidłową licencję na system Vista w wersji Business lub Ultimate, pracownik Działu Obsługi Klienta pomoże użytkownikowi aktywować oprogramowanie.



8. Czy przy takim downgradzie obowiązuje dowolna kombinacja bitowości systemów, (32/64) pomiędzy którymi migrujemy?

Tak. Wersje OEM systemów Windows Vista Business oraz Windows Vista Ultimate są objęte prawami do korzystania ze starszych wersji produktu (Microsoft Windows XP Professional, Microsoft Windows XP Professional x64 Edition lub Microsoft Windows XP Tablet PC Edition). Klienci posiadający system Windows Vista Business lub Windows Vista Ultimate nie są uprawnieni do korzystania z systemu Windows 2000 Professional.

W ramach tego prawa dla wersji systemu Windows Vista Business i Ultimate można zgodnie z zapisem licencji zainstalować albo wersję 64 bitową albo 32 bitową systemu Windows XP Professional.



[Od redaktora]:  Na koniec krótki komentarz. W licencji OEM nigdy nie było zakazu używania zamiennie wersji 32/64 bit. Ważną informacją jaką uzyskaliśmy jest fakt iż nośnik z wersją alternatywną możemy zdobyć w dowolny sposób. W przypadku downgrade z Visty do XP musimy posiadać licencję na Windows XP. Możemy użyć też systemu od innej osoby. Tylko kto nam odda swoją licencję? Wykonująć downgrade możemy przejśc na każdą wersję Windows XP.
Purepc.pl
Cytat odnosi się do Visty, ale z 7 jest ta sama sytuacja. Zatem bez problemów możesz zmieniać architekturę. Przy okazji wzbogaciłem swoja wiedzę na ten temat Uśmiechnięty

Windows ❼ Forum | windows7forum.pl | w8f.pl

09.10.2010 22:18

Róża Podziękowania od: Mario14125
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Mario14125
Młodszy user systemu

Liczba postów: 164
Post: #8

RE: 32 czy 64-bitowa wersja systemu ?


Dobrze, bardzo dziękuję za pomoc Uśmiechnięty Miłego wieczoru Uśmiechnięty

We are Anonymous. We are Legion. Do not forgive. Do not forget. Expect us.

09.10.2010 22:23

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Rozwiązany Która wersja Windows 7 Home Premium x64 ? tomoyokiv 1 4.537 19.08.2014 22:06
Ostatni post: thermalfake
problem z wersją systemu w SONY VAIO VPCEH1M1E winterlife 4 1.759 22.07.2014 20:07
Ostatni post: thermalfake
Rozwiązany Problemy z angielską wersją językową systemu win7pawel 1 1.403 19.04.2013 19:44
Ostatni post: peciaq
Rozwiązany Instalacja systemu z MSDNAa na laptopie z fabrycznie zainstalowaną inną wersją Menos 2 1.994 25.11.2012 15:18
Ostatni post: thermalfake
Rozwiązany Jaka wersja systemu na ten komputer? MonteCristo 4 3.001 12.01.2012 17:24
Ostatni post: thermalfake
Która wersja Win 7 pod ten sprzęt Patkosw15 2 2.278 16.11.2011 00:39
Ostatni post: thermalfake
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Temat został oceniony na 0 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 0 głosów.