Odpowiedz

Uszkodzone gniazdo SATA lub błąd płyty głównej (nie widzi urządzeń)

 
zzj
Nowy
Liczba postów: 5
Post: #1

Uszkodzone gniazdo SATA lub błąd płyty głównej (nie widzi urządzeń)


Jest to po części kontynuacja mojego poprzedniego problemu opisanego na tym forum:

Błąd podczas kopiowania plików 0x8007048F


Po zmianie wtyczek okazało się, że dysk działa poprawnie. Natomiast pojawił się błąd z nagrywarką.

Początkowo problem zaczął pojawiać się po ostatniej aktualizacji win7:
komputer zaczął ładować się znacznie dłużej niż poprzednio lub w ogóle
jeśli komputer się załadował to potrafił momentami stanąć (brak reakcji myszy, klawiatury) na kilka sekund - menadżer zadań wykazywał w tym momencie nagły skok mocy procesora

Zgodnie z wcześniejszymi moimi doświadczeniami usunąłem aktualizacje systemu. Z początku szybkość startowania systemu była normalna, ale system nadal potrafił się zawiesić.

Kolejne wgranie aktualizacji przyniosło ten sam efekt, więc zostały ponownie wyrzucone.
W międzyczasie system (Technologia pamięci Intel Rapid) - zaczął monitorować o odłączonym urządzeniu. Myślałem, że to znów problem z dyskiem, jednak okazało się, że nagrywarka jest niewidoczna dla systemu.

BIOS również przestał widzieć urządzenie - nie pomogło "dociśniecie kabli". Odpadają zatem też problemy ze sterownikami, skoro dla BIOSU jest to gniazdo puste

Finalnie odłączyłem zatem zupełnie nagrywarkę i spróbowałem wgrać aktualizacje. I okazało się, że wszystko działa w porządku.
Mimo, że mam tylko 4 gniazda SATA (wszystkie zajęte) to teoretycznie mogę sobie pozwolić nie mieć podłączonej tej nagrywarki (mam drugą, do dwóch pozostałych podłączone dyski). Póki co system nie wykazywał żadnego innego błędu z dyskami lub drugą nagrywarką - działają bezproblemowo.

Uszkodzenie kabla SATA na linii płyta główna <-> nagrywarka odpada, bowiem mimo, że jest to kabel z dysku który podejrzewałem o wady. To na tym samym kablu testowałem dysk w drugim komputerze (kopiowania plików, o różnych rozmiarach) i wszystko działało bez problemu.
Gniazdo SATA raczej nie zostało uszkodzone mechanicznie - wcześniej podpięty pod niego dysk był odłączony może max. 10-15 razy odkąd mam komputer (5-6lat). Chociaż samemu nie jestem w stanie tego stwierdzić.


I tutaj zaczynają się moje pytania:
- czy jest narzędzie z poziomu Windows do sprawdzenia tego gniazda (SMART został wykonany dla jednego z dysków podłączonego do niego w poprzednim poście - dysk 320GB) lub w jaki sensowny sposób to wytestować?

- jakie mogę być inne przyczyny problemów? Słaby zasilacz? Coś innego? (do komputera nic nie dokupywałem i nie zmieniałem jego wnętrzności - dopiero teraz planuję wymienić RAM i kartę grafiki (dostosowaną do zasilacza) i nie wiem na czy warto, bo jak psuje się coś większego to być może nie warto w ogóle kupować cokolwiek)

- czy jeśli to jest wadliwe gniazdo to można je wymienić i czy jest to opłacalne (np czy wiąże się to z wymianą płyty głównej)? Nie za bardzo chcę inwestować duże pieniądze w stacjonarny komputer, ale chcę aby on działał.


Boję, się aby nie był to początek jakiejś poważniejszego uszkodzenia płyty głównej - chociaż jak wspomniałem, póki co wszystko działa ok, nie mam komunikatów o błędach, zawieszeń komputera etc.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26.10.2015 15:07 przez zzj.)

23.10.2015 23:01

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
zzj
Nowy
Liczba postów: 5
Post: #2

RE: Uszkodzone gniazdo SATA na płycie głównej


Kontynuacja usterki:

Coś mnie podkusiło i "podłubałem" w BIOSie - właczając lub wyłączając ustawienia które mają SATA. To nie przyniosło żadnego efektu.
Ale uznałem, że spróbuję podłączyć do "uszkodzonego" gniazda SATA dysk - ku mojemu zdziwieniu dysk... zadziałał PRAWIDŁOWO!
Podpiłem nagrywarkę do innego gniazda - też działa.
Wróciłem zatem do poprzedniego podpięcia dysków i nagrywarek - sprzed problemu z kopiowaniem.

I o dziwo wszystko działa poprawnie - nagrywarki czytają płyty, dyski pracują prawidłowo - prawidłowo kopiują się pliki. BIOS widzi wszystkie urządzenia.

I teraz zastanawiam się co może być przyczyną tego zachowania komputera. Dlaczego raz widzi sprzęt, raz nie. Czy jest to objaw jakiejś poważniejszej awarii i czy jest to do naprawienia (i czy warto).

To mój komputer:
HP p6710pl

A to płyta główna

Komputer ma dokupioną nagrywarkę, dołożony drugi dysk (wszystkie porty SATA zajęte) i dokupione 2 kości pamięci - więcej modyfikacji nie robiłem (dopiero teraz zamierzam dokupić RAM i zmienić grafikę)

Będę wdzięczny za poradę co może być przyczyną tej usterki i jak jej zaradzić ew. jak wykryć co jest nie tak.

26.10.2015 15:06

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Rozwiązany Stary lapek nie widzi 8gb RAMu sfinx 3 1.458 09.11.2022 21:54
Ostatni post: LadyInBlue
Bios nie widzi dysków andrew0803 3 2.189 17.11.2016 18:06
Ostatni post: andrew0803
system widzi urządzenia USB ale nie instaluje adamjohnson 0 1.315 26.10.2016 11:06
Ostatni post: adamjohnson
Win7 nie widzi dysku USB 3.0,BIOS tak arti1928 0 1.833 07.02.2016 11:34
Ostatni post: arti1928
Komputer nie widzi navigacji. lejwoda 0 1.131 30.01.2016 22:06
Ostatni post: lejwoda
USB nie wykrywa urządzeń ale ładuje telefon astes 0 2.522 01.12.2015 01:13
Ostatni post: astes
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Temat został oceniony na 0 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.