Odpowiedz

HP nie będzie już tańczyło do muzyki Microsoftu i Intela

 
Portator
Redaktor

Liczba postów: 10.980
Post: #1
Information 

HP nie będzie już tańczyło do muzyki Microsoftu i Intela


Przyjaźń się skończyła, a choć do otwartej wojny jeszcze daleko, to niezbędna wciąż współpraca nie będzie łatwa. Hewlett-Packard, jeden z najważniejszych na świecie producentów PC, który przez wiele lat był jednym z najbliższych partnerów Microsoftu, teraz jest pozbawionym złudzeń i sentymentów konkurentem. Ustami swojej szefowej Meg Whitman, HP potwierdziło to, o czym w branży mówiło się już od dawna – pod wodzą Steve'a Ballmera Microsoft rzucił wyzwanie swoim OEM-owym partnerom, zmuszające ich do gruntownego przemyślenia relacji, jakie łączyły je z gigantem z Redmond. Nie tylko zresztą z nim – cała struktura partnerstw i zależności w branży IT zmienia się na naszych oczach.

Obecni partnerzy HP, tacy jak Intel i Microsoft, z partnerów przemieniają się w naszych bezpośrednich konkurentów – stwierdziła pani Whitman, komentując to, co się dzieje na rynku PC. Microsoft nie chce być już firmą software'ową, przemieniając się w dostawcę services & devices (usług i sprzętu), a przecież tym właśnie zajmuje się HP: dostarczaniem usług i sprzętu. Długo jeszcze HP będzie zależało w swojej ofercie od oprogramowania Microsoftu, ale w miarę jak Redmond będzie przekształcało swoją tożsamość, konkurencja między nimi będzie coraz bardziej zaciekła.

Microsoft zapewne długo jeszcze nie przyzna, że HP jest jego konkurentem, na każdym kroku wciąż podkreślając swoje zaangażowanie w utrzymanie dobrych relacji z OEM-owymi partnerami. Gdy jednak zapytać sprzedawców Microsoftu o linię microsoftowych urządzeń Surface, przedstawią je jako przyszłość przenośnych komputerów, a to co oferują producenci PC... no cóż, to nie jest przyszłość. Taka ambiwalentna postawa jest zrozumiała – ostatecznie wciąż wyżyć ze sprzedaży Surface się nie da, sprzedaż OEM-owych licencji Windows wraz z komputerami wiele lat jeszcze będzie jedną z kluczowych pozycji w raportach finansowych firmy.
HP nie będzie już tańczyło do muzyki Microsoftu i Intela
Sytuacja HP, firmy przechodzącej daleko posuniętą transformację i pozostającej pod czujnym i nieufnym spojrzeniem inwestorów, jest zgoła inna – tu potrzeba otwartego przedstawienia strategii w erze Microsoftu od usług i sprzętu, a strategia ta nie może wyglądać tak, jak wyglądała w latach 90. Konieczność zmian jest tym bardziej paląca, że nie wiadomo, czy i kiedy zakończy się bessa na rynku PC.

Zakres takich zmian przedstawił w tym tygodniu Dion Weisler, wiceprezes pionu drukarek i systemów osobistych w HP, podczas spotkania z analitykami, mówiąc: w przeszłości jeśli miałeś nagranie Wintela, i tańczyłeś do muzyki Wintela, mogłeś łatwo przewidzieć swoje wyniki. Wystarczyło być troszkę szybszym niż inni. Wszystko było przewidywalne. Teraz jesteśmy jednak w nowym świecie, z wieloma systemami operacyjnymi, wieloma architekturami, nowym krzemem, nową grafiką, nowymi podsystemami... Tuż po tej wypowiedzi Weislera HP zaprezentowało swojego nowego, entuzjastycznie przyjętego przez media laptopa – Chromebooka 11, w którym nie ma ani Windows, ani Intela. Sercem urządzenia jest ARM-owy układ Samsung Exynos, a systemem operacyjnym Google Chrome OS.

Konieczność szybkich zmian wymuszają przede wszystkim rynki wschodzące. Weisler przypomniał analitykom, że w Chinach sprzedaje się więcej tabletów, niż w Stanach Zjednoczonych, a na większości tych tabletów nie ma żadnego Windows. Nowa, wielosystemowa i wieloplatformowa polityka HP to obecnie skupienie się na czterech systemach: Windows, Androidzie, Chrome OS-ie i Ubuntu. Same tylko systemy Google'a oznaczać mają dla HP okazje biznesowe o wartości 46 mld dolarów rocznie, a rynek ten rośnie w tempie 12% rocznie. Z kolei Ubuntu ma znaleźć swoje miejsce przede wszystkim w krajach rozwijających się – wiceprezes HP wspomniał tu o umowie z władzami Indii, związanej z dostarczeniem komputerów działających pod kontrolą systemu Canonicala. Wszystko to pomóc ma w uratowaniu przychodów firmy z tradycyjnego rynku PC, malejących szybciej, niż się ktokolwiek spodziewał.

Za: dobreprogramy.pl

[Obrazek: 2089620800_1406976151.png]
Windows ❼ Forum

11.10.2013 14:59

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
News Wyłudzenie metodą „na pracownika Microsoftu” Portator 0 896 25.05.2016 05:23
Ostatni post: Portator
News Chińczycy górą: x86 Intela dla smartfonów i tabletów przegrywa z ARM-ami Portator 0 827 01.05.2016 05:13
Ostatni post: Portator
News Microsoft przejmuje Havok od Intela Portator 0 833 07.10.2015 05:24
Ostatni post: Portator
News Windows 10: poważne wpadki Microsoftu Portator 0 920 22.08.2015 05:12
Ostatni post: Portator
News 5 darmowych narzędzi bezpieczeństwa od Microsoftu Portator 0 743 04.08.2015 04:44
Ostatni post: Portator
News Raport Intela – polscy internauci nie dbają odpowiednio o swoje bezpieczeństwo Portator 0 854 23.06.2015 05:25
Ostatni post: Portator
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Temat został oceniony na 0 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.