Odpowiedz

Tryb drzewa | Tryb normalny |
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[News] Francja zamierza zablokować publiczne Wi-Fi oraz dostęp do sieci TOR

 
Portator
Redaktor

Liczba postów: 10.980
Post: #1

Francja zamierza zablokować publiczne Wi-Fi oraz dostęp do sieci TOR


W świetle niedawnych ataków działania francuskiego rządu są tyleż szybkie, co czasem dość odważne. Najnowszym pomysłem MSW jest… banowanie publicznych Wi-Fi oraz TOR-a.
Francja zamierza zablokować publiczne Wi-Fi oraz dostęp do sieci TOR
Jak podaje francuskojęzyczny serwis Numerama, rząd, a konkretnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych myśli nad podjęciem różnych kroków w celu zabezpieczenia obywateli przed potencjalnymi atakami terrorystycznymi. Wszystko to odbędzie się niestety kosztem wolności obywatelskiej, gdyż ostatnim pomysłem jest banowanie publicznych sieci Wi-Fi czy blokowanie protokołów, dzięki którym użytkownicy stają się bardziej anonimowi.

Lista środków bezpieczeństwa zbliża się niebezpiecznie do metod stosowanych w USA. Francuski rząd planuje bowiem też wprowadzenie rezolucji, po których wszystkie dane personalne będą gromadzone przez struktury rządowe, instalowanie modułów GPS na wypożyczanych samochodach czy wzmocnienie tzw. retencji danych, czyli gromadzenia danych telekomunikacyjnych.

Większość z nich to hipotetyczne rozwiązania, ale niektóre są naprawdę niepokojące, zwłaszcza, że pracuje nad nimi całe MSW łącznie z ministrem spraw wewnętrznych, Bernardem Cazeneuve. Wiele tych projektów dotyczy jednak głównie czasu, gdy kraj znajduje się w stanie wyjątkowym. Najważniejsze to np. zablokowanie wszystkich publicznych połączeń Wi-Fi pod groźbą kary. Teraz użytkownicy namawiani są na bezpieczne, hasłowane połączenia. Po wprowadzeniu zmian prawnych ten stan może się diametralnie zmienić.

Drugim, znacznie bardziej upiornym scenariuszem jest całkowite zablokowanie "cyfrowych sieci komunikacyjnych" we Francji. Chodzi oczywiście o sieć TOR, w której co prawda można znaleźć narkotyki, dziecięcą pornografię oraz kontrakty na zabójstwo, ale z TOR-a korzystają także dysydenci w krajach totalitarnych i tylko dzięki temu mogą przekazywać światu nieocenzurowane informacje na temat tych państw. Jak przypomina Numerama, pierwszym krajem, który zbanował TOR-a był… Iran.

Na koniec zostaje identyfikowanie aplikacji VoIP i możliwość uzyskania od dostawców wglądu w rozmowy. Krótko mówiąc: rząd będzie mógł podsłuchiwać każdego obywatela.

To wszystko nie brzmi zbyt optymistycznie, głównie dlatego, że Europa stała raczej kością w gardle takimi inicjatywom, charakterystycznym zresztą dla Stanów Zjednoczonych. Teraz jak widać czasy się zmieniają, idzie nowe, zaś kraj, którego mottem jest "wolność, równość, braterstwo" w imię tych wartości zamierza zamknąć obywateli w cyfrowym panoptykonie.

Źródło: Numerama, Le Monde, za: Kś.pl

[Obrazek: 2089620800_1406976151.png]
Windows ❼ Forum

07.12.2015 06:25

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
News Apple imponuje tempem prac: publiczne bety iOS 10 i macOS Sierra już dostępne Portator 0 621 09.07.2016 04:58
Ostatni post: Portator
News Microsoft zamierza wydawać gry także na Steam Portator 0 676 18.06.2016 05:25
Ostatni post: Portator
News FBI chce mieć otwarty dostęp do historii przeglądarek internetowych Amerykanów Portator 0 687 11.06.2016 06:11
Ostatni post: Portator
News Dostęp mobilny - czy jest bezpieczny? Portator 0 494 22.04.2016 04:17
Ostatni post: Portator
News Microsoft przywrócił dostęp do Windows 10 z aktualizacją Threshold 2 Portator 0 626 25.11.2015 06:29
Ostatni post: Portator
News Błąd w Windows pozwalał na łatwy dostęp do dysku zaszyfrowanego BitLockerem Portator 0 431 18.11.2015 07:04
Ostatni post: Portator
« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Temat został oceniony na 5 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.

Google
Facebook