Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Smartfony, tablety i telewizory = problemy ze snem
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, nierzadko intuicyjnie, że korzystanie z elektronicznych gadżetów kiepsko wpływa na nasz organizm. Naukowcy potwierdzili to po raz kolejny, tym razem badając ich wpływ na sen.
[Obrazek: f7e5c7db72965ad5479a7017e95bc673.jpg]
Wyniki najnowszych badań mówią jasno: wyświetlacze powodują hamowanie wydzielania melatoniny, hormonu kontrolującego nasz zegar biologiczny, odpowiedzialny m.in. za sen oraz czuwanie. Szczególnie podatne są na to nastolatki.

Wyniki najnowszych badań mówią jasno: wyświetlacze powodują hamowanie wydzielania melatoniny, hormonu kontrolującego nasz zegar biologiczny, odpowiedzialny m.in. za sen oraz czuwanie. Szczególnie podatne są na to nastolatki.

- Nasze badania wykazały, że dwugodzinna ekspozycja na światło ze świecącego samodzielnie wyświetlacza elektronicznego może zahamować wydzielanie melatoniny o ok. 22 proc. - wyjaśnia Mariana Figueiro, szefowa zespołu, który przeprowadził badania. W rezultacie pojawiają się problemy ze snem.

Zespół naukowców badał wpływ wyświetlaczy w tabletach na wytwarzanie hormonu. W ramach eksperymentu, trzynaście osób używało tabletów do czytania, grania w gry i oglądania filmów. Pierwsza grupa nosiła gogle, wyposażone w niebieskie diody LED, bowiem niebieskie światło silnie wpływa na hamowanie produkcji melatoniny. Druga miała pomarańczowe gogle, filtrujące krótkie fale promieniowania, mogące tłumić produkcję hormonu. Trzecia grupa nie nosiła żadnych gogli. W efekcie stwierdzono, że wstrzymanie produkcji melatoniny zaczyna się już po 60 minutach, co odpowiada godzinie spędzonej na słońcu, natomiast właściwe problemy mają miejsce po dwóch godzinach.
[Obrazek: 7mUOZ.jpg]
Naukowcy wezwali więc producentów elektroniki do testowania swojego sprzętu pod kątem ich wpływu na sen. Ich zdaniem, chociaż sprawdzali tylko samodzielnie świecące wyświetlacze, urządzenia z tylnym podświetleniem powodują dokładnie ten sam efekt. Dlatego zalecają


użytkownikom zmniejszanie jasności wszystkich tego typu urządzeń, na parę godzin przed pójściem spać.

Badacze wierzą, że producenci elektroniki będą mogli w przyszłości projektować systemy dostosowujące jasność ekranów do rytmu dobowego. Mogłoby to przykładowo rekompensować niedobór światła w okresie jesienno-zimowym i stać się bronią do walki z depresją lub lekiem na zaburzenia snu u starszych osób.

Nasze zalecenie: książka zamiast smartfona, tabletu lub telewizji przed snem.

Źródlo: pejcztech.pl
Przekierowanie