Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
News Putin szyfrowaniu wiadomości mówi „niet” - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (http://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: News Putin szyfrowaniu wiadomości mówi „niet” (/putin-szyfrowaniu-wiadomosci-mowi-%E2%80%9Eniet%E2%80%9D-50298-t)Putin szyfrowaniu wiadomości mówi „niet” - Portator - 24.06.2016 05:30

Rosja zdecydowanie nie jest przykładem kraju, który wolności obywatelskie stawia na pierwszym planie. Stąd też nie powinno dziwić wprowadzenie przez prezydenta Władimira Putina i Dumę nowych przepisów zakazujących szyfrowania danych z komunikatorów internetowych. Jest to jednak niepokojący sygnał, tym bardziej że każda firma działająca na terenie Federacji będzie musiała odszyfrowywać wiadomości, jeśli tylko pojawi się taki wniosek.
[Obrazek: 1940a55581a0fd8f2382c0df2064124ddc5f7cf4.jpg]
Nowe przepisy mogą spowodować, że najwięksi giganci opuszczą rynek rosyjski. Dlaczego? Raz, ze względu na dbanie o prywatność użytkowników; dwa, z uwagi na ogromne kary, jakie za „nieposłuszeństwo” nakładać chce tamtejszy parlament. O jakich kwotach mówimy? Milion rubli (15 tysięcy dolarów) dla firm, 3 tysiące rubli dla obywateli i 5 tysięcy rubli dla urzędników. A może to tylko taki sposób na zwiększenie popularności rodzimego VK…?

Skąd jednak w ogóle ten pomysł? Otóż na zmianę przepisów zdecydowano się po tym, jak ujawnione zostały informacje, że za pomocą internetowych komunikatorów kontaktowali się członkowie antypaństwowych grup w Rosji. Chodzi więc o ściganie przestępców i ochronę obywateli. Warto zresztą dodać, że podobne zdanie na ten temat ma dyrektor FBI, James Comey. Na razie jednak na wprowadzenie podobnych przepisów w USA się nie zanosi.

Źródło: The Register, Neowin, za: benchmark.pl