Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Problem z protokołem internetowym TC/IPv4 - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Sieci komputerowe (/sieci-komputerowe-16-f)
+--- Wątek: Problem z protokołem internetowym TC/IPv4 (/problem-z-protokolem-internetowym-tc-ipv4-47993-t)



Problem z protokołem internetowym TC/IPv4 - ne1than - 19.11.2015 09:49

Mam problem z komputerem który działa w sieci firmowej. Laptop podłączony jest do drukarki sieciowej z możliwością skanowania oraz zapisywania pliku do folderu sieciowego ( ma w tym celu udostępniony folder w sieci). Drukarka potrzebuje do tej ostatniej opcji adresu IP komputera. W chwili w której, w właściwościach protokołu TCP/IPv4 adres IP jest uzyskiwany automatycznie wszystko działa poprawnie, tylko że wraz zmianą adresu trzeba zmienić go również w właściwościach drukarki. Rozwiązaniem tego problemu mogło by być przypisanie jednego adresu IP dla tego komputera ( tak jak zrobione jest z pozostałymi komputerami w sieci). Jednak po przypisaniu adresu IP, inne komputery oraz drukarka tracą dostęp do udostępnionego folderu sieciowego (przy próbie połączenia się przez inny komputer, wyświetla się informacja:"system Windows nie może uzyskać dostępu").


RE: Problem z protokołem internetowym TC/IPv4 - thermalfake - 20.11.2015 01:51

To jest zrobione na grupie roboczej czy środowisko domenowe ?
Coś więcej o tej infrastrukturze ?
Udostępniony zasób jest na jakimś wydzielonym "serwerze" ?
Jak skonfigurowane są opcje zabezpieczeń oraz udostępniania tego zasobu/folderu w sieci ?
Czy testowo założenie nowego zasobu i udostępnienie go na adresacji statycznej rodzi te same problemy ?

Generalnie zostałbym już za ustawieniami z DHCP ponieważ obojętnie czy to jest serwer DHCP jako rola kontrolera domeny czy też jako działający serwer na routerze (większość już ma taką opcję) można wrzucić zastrzeżenie aby konkretny MAC adres otrzymał konkretne IP. I wtedy problem zostałby rozwiązany.

Prosiłbym abyś dokładnie przejrzał ten identyczny problemowo wątek jeśli koniecznie chcesz utrzymać sztywną adresację
https://social.technet.microsoft.com/Forums/windows/en-US/4da9974a-c667-4744-9b43-f17b133b8972/sharing-doesnt-work-after-changing-ip-from-dynamic-to-static?forum=w7itpronetworking