Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
dysk 3 TB - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Hardware (/hardware-28-f)
+--- Wątek: dysk 3 TB (/dysk-3-tb-42749-t)



dysk 3 TB - czuk - 21.11.2014 18:42

Witam
Kupiłem nowy zestaw:
płyta: gigabyte ga-b85m-d3h
proc: i5-4690k
ram 8 gb
dysk: sata III seagate 3 tb

Jest taki problem: po instalacji systemu (Win 7 home premium) chciałem sformatować i utworzyć partycje na dysku. Zrobiłem to z poziomu instalatora windy. Utworzyła mi sie partycja ponad 700 gb unallocated. Żadnym programem nie mogę jej sformatować - jest to partycja mbr. Co mam zrobić? Szkoda tych 700 gb

Dzięki

p.s.
poszperałem w necie i znalazłem że trzeba wejść w diskpart i po zaznaczeniu dysku wpisać convert gpt. Ale pojawia się komunikat że nie można tego zrobić na dysku z plikiem stronicowania. I tu już za wysokie progi jak dla mnie.


RE: dysk 3 TB - thermalfake - 23.11.2014 21:57

Dyski powyżej 2TB w systemie adresowania MBR nie mogą mieć partycji większych jak 2.2TB.
Więc jedyną możliwością aby utworzyć w pełni jeden wolumin jest przekonwertowanie dysku do GPT (warunek to płyta główna z UEFI i system x64). Żeby przekonwertować do GPT trzeba puścić instalator, poprzez Shift+F10 wejść do WinRE w trybie konsoli. Konwersja MBR<->GPT usuwa wszelkie dane więc system trzeba postawić na nowo. Nie możesz tego wykonać spod działającego systemu !
Dla mnie jest to bezsens trzymanie tylko jednej partycji i to w dodatku jako partycja systemowa na tak ogromnym dysku. Wydziel sobie tylko tyle ile potrzeba np 100GB na partycję z OS'em a reszta jako druga partycja na śmietnik.