Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
News Hakerzy Putina atakują polskie organizacje rządowe - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: News Hakerzy Putina atakują polskie organizacje rządowe (/hakerzy-putina-atakuja-polskie-organizacje-rzadowe-42558-t)



Hakerzy Putina atakują polskie organizacje rządowe - Portator - 06.11.2014 06:27

Rosyjscy hakerzy działający na polecenie prezydenta Władimira Putina zaatakowali polskie i ogólnoeuropejskie organizacje rządowe, donosi Rzeczpospolita.

Zajmująca się cyberbezpieczeństwem firma FireEye odkryła serię ataków, za które odpowiedzialna była grupa hakerów związana z Kremlem. APT28 – bo takiego dorobiła się pseudonimu ekipa działająca co najmniej od 2007 roku – wzięła na cel europejskie rządy. Wśród ofiar znalazły się Ministerstwo Obrony Narodowej, jak również instytucje z sektora finansowego.

Jaki jest cel ataków APT28? Przede wszystkim wykradzenie poufnych informacji. Inwigilacja dziennikarzy z wrogo nastawionej do Rosji Gruzji mogła ponadto mieć za zadanie wpłynąć na opinię publiczną. Instytucje rządowe różnych krajów europejskich, jak również NATO oraz Komisja Europejska – lista ofiar APT28 może być naprawdę długa.

„Ataki były skierowane na ściśle określone cele. Świadczą o tym doskonale przygotowane e-maile zachęcające do otwarcia załącznika ze złośliwym kodem. Znajdowały się w nich m.in. nazwiska i numery telefonów pracowników NATO, a opracowanie takich „przynęt" wymagało dużych nakładów pracy” – powiedział Robert Żelazo, dyrektor FireEye na Europę Wschodnią.

Gruzińskie organizacje są atakowane co najmniej od ubiegłego roku. Polska znalazła się na celowniku APT28 najprawdopodobniej dopiero w tym. Do instytucji rządowych trafiły e-maile zawierające złośliwe oprogramowanie. ABW odmówiło jednak komentarza na temat tego, czy inwigilacja rządowych komputerów zakończyła się powodzeniem.
[Obrazek: haker.jpg]
Źródło: Rzeczpospolita, SecureIDNews, za: benchmark.pl