Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
News Polowanie smartfonem na kosmiczne cząstki - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: News Polowanie smartfonem na kosmiczne cząstki (/polowanie-smartfonem-na-kosmiczne-czastki-42311-t)



Polowanie smartfonem na kosmiczne cząstki - Portator - 16.10.2014 05:22

Idea wykorzystywania wolnych mocy obliczeniowych w komputerach stojących w domach i biurach nie jest nowa. Już od kilkunastu lat funkcjonują takie przedsięwzięcia jak SETI@home czy World Community Grid, które zachęcają tysiące wolontariuszy z całego świata, by udostępniali część mocy swoich maszyn na rzecz tworzenia zbiorowego superkomputera. Celem inicjatyw jest zmaganie się z takimi wyzwaniami, jak poszukiwanie sygnałów od cywilizacji pozaziemskich, leków na raka czy przewidywanie zmian klimatu.
[Obrazek: crayfis_z.jpg]
Specjaliści z University of California wpadli na pomysł, by zastosować znajdujące się w smartfonach kamery do rejestrowania cząstek kosmicznego promieniowania. Cząstki te bombardują atmosferę bez przerwy z różnych kierunków, ale istnieje problem z ich detekcją - trudno obserwować całe niebo ze wszystkich stron bez przerwy. W tym z pewnością pomogłyby telefony z aparatami fotograficznymi. Jest ich dużo i są rozpowszechnione na całym świecie, co pozwoliłoby na stworzenie wielkiej, spójnej sieci.

Uczeni z Kalifornii przygotowują obecnie aplikację o nazwie CRAYFIS (Cosmic Rays Found in Smartphones), której zadaniem będzie wychwytywanie wysokoenergetycznych cząstek uderzających w czujnik kamery smatfona w czasie, gdy urządzenie znajduje się w uśpieniu lub jest ładowane. Jeden telefon nie zbierze zbyt wielu danych, jednak cała ich sieć powinna zapewnić imponujące rezultaty. Naukowcy przewidują, że tysiąc smartfonów na kilometr kwardatowy wychwyciłoby praktycznie każdą nadchodzącą z kosmosu cząstkę. To oznacza, że taki system byłby potężniejszy od profesjonalnych detektorów naukowych, króre w dodatku mają tendencję do szybkiego przeładowywania się.

Najtrudniejszą częścią przedsięwzięcia może się okazać zebranie wystarczającej liczby chętnych wolontariuszy. Zespół CRAYFIS zbiera obecnie zapisy na beta-testy aplikacji dla systemów Android i iOS, jednak mało prawdopodobne wydaje się, by w najbliższym czasie zgromadzono tak wielu uczestników na określonym obszarze. Poza tym efektywna sieć wymagać będzie milionów telefonów. Cel ten jednak wydaje się osiągalny przynajmniej częściowo w wielkich miastach.

Już niebawem przekonamy się, czy idea udziału w badaniach kosmosu poprzez pozostawianie w nocy podłączonych smartfonów skusi wiele osób i przysłuży sie nauce.

Źródło: Engadget
fot. Wikimedia Commons, Crayfism za: kś.pl