Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Duży problem z klawiaturą - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Konfiguracja i optymalizacja Windows 7 (/konfiguracja-i-optymalizacja-windows-7-9-f)
+--- Wątek: Duży problem z klawiaturą (/duzy-problem-z-klawiatura-39764-t)



Duży problem z klawiaturą - feaR! - 20.03.2014 21:13

Dzisiaj wylałem na laptopa pół szklanki wody, dokładnie na klawiaturę, jednak szybko starłem wodę.. Po uruchomieniu klawiatura działa w odmienny sposób, mianowicie wciskając "J" wyskakuje przykładowo "ASCV". Każdy przycisk co innego.. Proszę o pomoc. Wycierając klawiaturę laptop był włączony więc jest szansa że jakaś kombinacja klawiszy to zmieniłą? Proszę o pilną pomoc


RE: Duży problem z klawiaturą - Maxim128 - 20.03.2014 21:45

Masz zwarcie w środku.


RE: Duży problem z klawiaturą - irocket - 20.03.2014 21:49

Dokładnie. Nie włączaj laptopa, wysusz go. Ale jeżeli chcesz go uratować, to dobrze by było oddać do serwisu, gdzie go rozbiorą na części pierwsze i wysuszą oraz wyczyszczą.


RE: Duży problem z klawiaturą - thermalfake - 23.03.2014 00:40

Masz szczęście, że laptop jeszcze działa. Pół szklanki wody w klawiaturę spowodowało niezły prysznic, nie ma tu znaczenia, że szybko wytarłeś. Płyny od razu dostają się głębiej. W takich wypadkach od razu wyłącza się zasilanie jak i wyjmuje baterię (ciągle podaje napięcie). Klawiatury różnie się zdejmuje, przeważnie od spodu zaznaczone są śruby trzymające klawiaturę. Od wierzchu trzyma ją panel sterujący albo zatrzaski przy klawiszach funkcyjnych jak się spojrzy uważniej. Płyny lepkie, soki są jeszcze gorsze niż woda i szybko doprowadzają do korozji elementy elektroniczne. Dlatego kluczowym jest jak najszybsze osuszenie i wymycie zalań na płycie w izopropanolu (szybko odparowuje).


RE: Duży problem z klawiaturą - feaR! - 23.03.2014 21:11

Na tą chwilę działa pół klawiatury, jednak od wczoraj laptop nie chce się włączyć przy wsadzonej baterii, tzn włącza się i po 2 sekundach wyłącza. Możliwe że bateria jest już nie do odzyskania?


RE: Duży problem z klawiaturą - LadyInBlue - 23.03.2014 21:32

Bardziej styki do podłączenie baterii trafiło. Obejrz je, wyczyść i sprawdź.


RE: Duży problem z klawiaturą - thermalfake - 23.03.2014 22:42

Czekaj dalej aż nie włączysz wcale sprzętu. Pierwszy karygodny błąd - dlaczego po zalaniu dalej był włączony o czym pisałem.
Na teraz mogę powiedzieć iż trafiło układ zasilania baterii. To żadne styki nawet się nie łudź.

Co zrobić, żeby zniwelować skutki zalania?

1. Jak najszybciej odchyl maksymalnie do tyłu ekran i odwróć laptopa do góry nogami (zanim płyn przeleci przez klawiaturę do płyty głównej mija trochę czasu). W ten sposób możesz uratować płytę główną notebooka.
2. Od razu odłącz zasilanie.
3. Od razu wyjmij baterię.
4. Pozostaw notebooka przynajmniej na 24 godziny w pozycji klawiaturą do dołu (większość cieczy w tym czasie wyparuje).
5. Pod żadnym pozorem nie włączaj notebooka.
6. Dla pewności zanieś komputer do serwisu. Nawet przy niewielkim zalaniu może dojść do korozji na stykach elementów elektronicznych. Dokładne wyczyszczenie wnętrza komputera oddala takie zagrożenie.

Czego nie robić, gdy zalaliśmy płynem laptopa?

Częstym błędem użytkowników przy zalaniu sprzętu jest niewyciągnięcie baterii laptopa. Laptop niepracujący, ale mający podpiętą baterię jest stale zasilany, co przy zalaniu płyty głównej powoduje zwarcia – począwszy od przetwornicy po chipset graficzny.
Kolejnym "domowym" posunięciem jest suszenie laptopa suszarką do włosów. Przy takiej operacji powietrze z suszarki nie tyle suszy, co sprzyja migracji cieczy wgłąb laptopa, a co za tym idzie – uszkodzeniom elementów klawiatury i kolejnym zwarciom.
Po takich sposobach ratowania naszego notebooka często chcemy sprawdzić, czy suszenie dało pożądany efekt i próbujemy włączyć laptopa. Niestety to kolejny kluczowy błąd – nie wiemy, na ile suchy jest laptop, ale ciekawość i skłonność do ryzyka są silniejsze. W takich sytuacjach może dojść do poważnego zwarcia (chociażby przez tasiemkę klawiatury), sięgającego płyty głównej. Jeśli płyta jest zawilgocona, zwarcie powoduje "efekt domina" – przyłożone napięcie uszkadza kolejne układy i powiązane z nimi elementy. Przy obecnym stopniu miniaturyzacji każde uszkodzenie oznacza wyższe koszty naprawy!
Załóżmy jednak, że laptop nam się włączył i odetchnęliśmy z ulgą. Nie oznacza to jednak końca kłopotów. Zdarza się, że laptop pracuje jeszcze długie tygodnie, a potem dochodzi do nagłych uszkodzeń – część klawiszy nie działa lub podaje błędne znaki, porty USB nie widzą podłączanego sprzętu, laptop się zawiesza, występują problemy z miganiem obrazu, przebarwienia i czarny ekran. Objawy te są wynikiem korodowania płyty głównej przez zaschniętą na jej powierzchni ciecz. Podczas pracy płyta mocno się nagrzewa, przez co zawarte na niej układy rozszerzają się, a po wyłączeniu kurczą. Ten ruch generuje mikropęknięcia elektroniki i tym samym prowadzi do zwarć. Również sama kwaśność cieczy powoduje degradację płyty.

Żródło:
http://wroclaw-serwis-komputerowy.pl/faq/zalanie_laptopa