Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Format partycji systemowej - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Instalacja i aktualizacja Windows 7 (/instalacja-i-aktualizacja-windows-7-8-f)
+--- Wątek: Format partycji systemowej (/format-partycji-systemowej-39214-t)



Format partycji systemowej - bangbang - 16.02.2014 15:01

Witam,
Takiego tematu nie znalazłem, więc po krótce :
Chcę po sesji sformatować win7, z tym że w moim lenovo G570 jest takie coś jak recovery. Płytki z windowsem swoim nie mam. Mam tylko kolegi. Fabrycznie miałem jedną partycję, więc podzieliłem ją jakimś tam programem i mam obecnie 4. Dysk C z windowsem, lenovo1 oraz dwie moje z plikami. Kiedyś jak wciskałem recovery to automatycznie kasowało mi wszystko i z powrotem tworzyła się jedna partycja. Po prostu przywraca mi się fabrycznie czysty dysk ( cały ). Jak przeprowadzić instalację, aby sformatować tylko partycję systemową? Bo szczerze nie mam pojęcia.
Mogę wypalić Windowsa z płyty kolegi a w kluczu wpisać swój z naklejki ze spodu laptopa?
Z góry dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam


RE: Format partycji systemowej - Maxim128 - 16.02.2014 18:22

Cytat:Mogę wypalić Windowsa z płyty kolegi a w kluczu wpisać swój z naklejki ze spodu laptopa?
Jeśli to ta sama wersja, którą miałeś na dysku to podejdzie. Skoro jesteś studentem to masz pewnie dostęp do MSDNAA, więc pobierz sobie obraz, wypal i instaluj.


RE: Format partycji systemowej - thermalfake - 16.02.2014 18:25

Primo w OKR (OneKeyRecovery) przygotuj sobie prewencyjnie nośniki przywracania na wypadek uszkodzenia dysku.
http://forums.lenovo.com/t5/IdeaPad-S-series-Netbooks/How-to-Create-Factory-Disc-with-One-Key-Recovery-7-0/ta-p/548861
Secundo jeżeli zamierzasz przywracać bez uszkodzenia zmienionego układu partycji to lenovo nie oferuje nadpisywania obrazu do pierwszej systemowej partycji - nadpisuje fabrycznymi ustawieniami wszystko. Nie spotkasz takiej opcji jak np w Asusach z pytaniem w jak sposób przywrócić system.
Tertio, instalacja niefabrycznego systemu skończy się brakiem możliwości przywracania z klawisza (śmieszna zagięta strzałka). Nie zawsze też na laptopach da się gładko postawić win7 bez przygód.


RE: Format partycji systemowej - bangbang - 16.02.2014 20:13

Ale z płytki formatując będę mógł wybrać, której partycji wyłącznie to dotyczy?
Nie chce stracić danych z innych partycji.


RE: Format partycji systemowej - Maxim128 - 16.02.2014 21:42

Tak, będziesz mógł wybrać, gdzie instalujesz system. Jeśli już zdecydowałeś go sobie postawić od nowa, proponuję potworzyć więcej partycji na filmy/muzykę/zdjęcia, być nie musiał przywracać tego przy każdym formatowaniu.