Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozszerzanie rzeczywistości ze szkłami kontaktowymi iOptik - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: Rozszerzanie rzeczywistości ze szkłami kontaktowymi iOptik (/rozszerzanie-rzeczywistosci-ze-szklami-kontaktowymi-ioptik-38433-t)



Rozszerzanie rzeczywistości ze szkłami kontaktowymi iOptik - Portator - 07.01.2014 15:31

Jeśli chodzi o rozszerzoną rzeczywistość, na językach jest tylko jeden produkt: Google Glass. Ale dla tych, którzy nie chcą uchodzić za „glassholes”, jak wdzięcznie określani są użytkownicy gadżetu Google, pojawia się alternatywa.
[Obrazek: edaae2ddebbeb96fa95cddf47c04a5b9.jpg]
Amerykańska Innovega zamierza zaprezentować na zaczynających się jutro targach CES w pełni funkcjonalne soczewki kontaktowe iOptik. O firmie usłyszeliśmy po raz pierwszy w 2012 r., kiedy podpisała z agencją DARPA kontrakt na projekt soczewek, które można użyć na polu bitwy. Jednak na armii się nie skończyło i Innovega postanowiła dotrzeć z produktem na masowy rynek.

Przygotujcie się na rozczarowanie: rozwiązanie nie eliminuje konieczności noszenia okularów. Jeśli liczyliście na bardziej dyskretną technologię niż Google Glass, nic z tego. System jest nieco inny: soczewki spełniają tam funkcję mikro-wyświetlacza, na który obraz rzucają okulary. Jakie są korzyści? Zgodnie z zapewnieniami producenta, rozwiązanie pozwala jednocześnie skupić wzrok na obiektach znajdujących się tuż przed naszymi oczami i tych znajdujących się w oddali. To inne podejście niż w przypadku okularów Google, tworzących iluzję obiektu znajdującego się w oddali, żeby nie utrudniać użytkownikom widzenia.
http://www.youtube.com/watch?v=DF7OvoHzL8I
Jak to działa? W soczewkach znajdują się mikroskopijne elementy, pozwalające właścicielowi skupiać wzrok na znajdujących się blisko obiektach. Światło z okularów przechodzi przez środek źrenicy, umożliwiając widzenie w sposób naturalny dla ludzkiego wzroku, dzięki wyświetlaniu obrazu na siatkówce. Jednocześnie obraz realnego świata dociera do oka w klasyczny sposób. Przez to na siatkówce tworzą się dwa oddzielne obrazy, zlewające się w jeden.

Na razie Innovega oczekuje na zatwierdzenie produktu przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Są szanse, że gadżet trafi do sprzedaży pod koniec tego albo na początku przyszłego roku. Póki co, producent prowadzi rozmowy z potencjanymi partnerami, gotowymi pomóc wprowadzić soczewki na rynek. "Rozmawialiśmy z nimi wszystkimi - od Oakleys po Lenovo i Electronic Arts. Jedni widzą w nich elektroniczne okulary przeciwsłoneczne, inni następcę tabletów" - opowiada szef firmy Stephen Wiley. Ale czy ludzie rzucą się na wynalazek, który każe im nosić nie tylko same okulary, ale jeszcze szkła kontaktowe? Z konsumenckiego punktu widzenia korzyści nie są aż tak wielkie, żeby komplikować sobie życie.

Za: techPejcy.pl