Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
MIP: nowy format dla pamięci RAM, bo zwykłe SO-DIMM jest za duże - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: MIP: nowy format dla pamięci RAM, bo zwykłe SO-DIMM jest za duże (/mip-nowy-format-dla-pamieci-ram-bo-zwykle-so-dimm-jest-za-duze-37917-t)



MIP: nowy format dla pamięci RAM, bo zwykłe SO-DIMM jest za duże - Portator - 11.12.2013 15:18

Laptopy stają się coraz cieńsze i lżejsze, desktopy coraz częściej zmniejszają się do formy mini-PC, a nawet propagowanego przez Intela NUC-a Next Unit of Computing), tymczasem rozmiary wkładanych do środka pamięci pozostawały bez zmian. Standardowa kostka pamięci DIMM DDR3 jest w stosunku do rozmiarów standardowej płyty głównej proporcjonalnie mniejsza niż kostka SO-DIMM w stosunku do miniaturowych płyt głównych z małych komputerków. Może więc czas na nowe, mniejsze pamięci? Coś takiego właśnie proponuje firma SMART Modular Technologies, która przedstawiła właśnie bardzo interesujący format modułów RAM.
[Obrazek: g_-_550x412_-_s_49898x20131211130332_0.jpg]
Nowy format nosi nazwę MIP (od module-in-package) i pozwolić ma na upakowanie na powierzchni pięciokrotnie mniejszej od modułu SO-DIMM (22,25 x 22,25mm) od 2 do 8 GB pamięci DDR3-1866 (a w teorii nawet DDR3-2133). Co więcej, przynieść ma też znacząco mniejszy pobór mocy, o 42% mniejszy od porównywalnych modułów SO-DIMM, i znacznie mniejsze niż w standardowych DDR2/DDR3 nieregularności pracy zegara.

Na początku nowy format ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w routerach, kartach graficznych i urządzeniach wbudowanych. Jako że moduł ten jest bezpośrednio wlutowywany na płytkę, nie trzeba stosować żadnych gniazdek, w moduł wbudowany jest też cały system sterowania, adresowania i przerywania sygnałów. Dostępna ma być też wersja MIP z obsługą ECC (error correcting code), co otwiera drogę do zastosowania tych pamięci w serwerach.

Ciekawie wygląda układ czipów dla poszczególnych konfiguracji modułu. Podstawowa wersja 2 GB to dwa czipy zamontowane po jednej stronie MIP-a, wersja 4 GB występuje w dwóch odmianach, w których czipy zamontowane są bądź piętrowo i jednostronnie, bądź płasko i dwustronnie, zaś wersja 8 GB to obustronny układ piętrowy. Dzięki temu producenci sprzętu mogą wybierać takie MIP-y, które najlepiej by pasowały do ich konstrukcji.

Swój debiut nowe pamięci będą miały już w lutym przyszłego roku, podczas Embedded World 2014 Exhibition & Conference w niemieckim Nuremburgu. Więcej informacji znaleźć można na stronie producenta – smartm.com.

Za: dobreprogramy.pl