Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Android ma 80% rynku i... prawie 100% wirusów - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: Android ma 80% rynku i... prawie 100% wirusów (/android-ma-80-rynku-i-prawie-100-wirusow-37617-t)



Android ma 80% rynku i... prawie 100% wirusów - Portator - 26.11.2013 15:30

Udziały Androida w rynku mobilnym wzrosły w 2013 roku do ponad 80 procent, choć to zależy od tego, jak się je liczy. Jednocześnie wraz z popularnością systemu zwiększyła się liczba złośliwego oprogramowania atakującego system operacyjny Google.

97 procent spośród wszystkich wykrytych w ubiegłym kwartale zagrożeń mobilnych powstało z myślą o Androidzie – wynika z najnowszego raportu sporządzonego przez F-Secure. Lawinowy wzrost zainteresowania twórców oprogramowania malware systemem Google jest efektem rosnącej popularności tej platformy na rynku mobilnym. W tym roku udziały w rynku Androida wzrosły do 81,3 % z 75 % rok wcześniej. Złośliwe oprogramowanie na Symbiana stanowiło zaledwie 7 procent spośród wszystkich zagrożeń wykrytych w ubiegłym roku.

Od czerwca do września 2013 wykryto 259 nowych rodzin zagrożeń mobilnych oraz wariantów tych już istniejących. Oznacza to, że w porównaniu z drugim kwartałem – kiedy to odnotowano 205 rodzin i wariantów złośliwego oprogramowania – liczba malware wzrosła. 61 proc. złośliwych programów wykrytych w trzecim kwartale tego roku to konie trojańskie. Większość z nich miała na celu przechwycenie SMS-ów wysyłanych z banków w celu uwierzytelnienia transakcji online.

W lipcu wykryto nowy toolkit, Androrat APK binder, który upraszcza proces włączania szkodliwego kodu do niegroźnych aplikacji pracujących w systemie Android. Po instalacji aplikacji nosiciela AndroRAT pozwala napastnikowi zdalnie przejąć kontrolę nad urządzeniem i m.in. monitorować połączenia telefoniczne oraz wiadomości SMS, aktywować kamerę i mikrofon, a także uzyskać dostęp do przechowywanych plików.

Środki zapobiegawcze zastosowane w serwisie Google Play sprawiły, że pojawia się tam coraz mniej zagrożeń związanych ze złośliwym oprogramowaniem. Coraz poważniejsze stają się natomiast obawy dotyczące aplikacji dostępnych w Google Play, które zbierając nadmierne ilości danych naruszają prywatność użytkowników.
[Obrazek: 42jb8NPmvvT6Db0T2ULU.jpeg]
Zdjęcie pochodzi z serwisu Techno.tv, za: chip.pl