Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Google: To wyścig zbrojeń - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: Google: To wyścig zbrojeń (/google-to-wyscig-zbrojen-35902-t)



Google: To wyścig zbrojeń - Portator - 07.09.2013 14:50

"To wyścig zbrojeń" - uważa Eric Gross, odpowiedzialny w Google za zabezpieczenia. Jak brzmi nazwa mocarstwa, przeciw któremu zbroi się Google? NSA.
[Obrazek: 9ecd921e17eeb00adc580489d53ea0b2.jpg]
Google zmasowało wysiłki, mające doprowadzić skuteczniejszego szyfrowania danych, przesyłanych między jego wewnętrznymi data centers. Jest to odpowiedzią na międzynarodową aferę z programem PRISM amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w roli głównej oraz działania innych agencji wywiadowych z całego świata. "Wiemy, że agencje rządowe są jednymi z najbardziej doświadczonych graczy w tej grze" - mówi Gross. Przy okazji wygląda to na tuszowanie złego wrażenia, związanego z informacjami o sprzedaży NSA danych użytkowników. Czy więcej w tym PR-u, czy rzeczywistej chęci chronienia userów, trudno jednoznacznie określić.

Ponoć Mountain View wzmacnia szyfrowanie już od roku, ale prace nabrały tempa w związku z ujawnioną w czerwcu aferą PRISM i nowy system ma być gotowy w ciągu najbliższych miesięcy. Google zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że zabezpieczenia idealne właściwie nie istnieją, ale chce przynajmniej utrudnić zadanie agencjom. Bo to, że nie zrezygnują tak łatwo z cyber-inwigilacji, jest jasne jak słońce.

Większa dbałość o bezpieczeństwo nie zmieni tego, że Google udostępnia i będzie udostępniać dane użytkowników na wezwanie sądów, wydających nakazy pod dyktando NSA i innych agencji. Co więcej, zgodnie z odtajnionymi pod koniec sierpnia materiałami, Google - a wraz z nim Facebook, Microsoft, Yahoo i inni internetowi giganci - sprzedawało informacje NSA. Wprawdzie do procederu przyznało się oficjalnie jedynie Yahoo, Facebook wyparł się, a Google i Microsoft w ogóle nie chciały komentować zarzutów, ale wiara w to, że mają czyste sumienia, byłaby dalece naiwna.

Źródło: washingtonpost.com