Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany ASUS P5QLPRO Nie mogę włączyć trybu AHCI. - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Hardware (/hardware-28-f)
+--- Wątek: Rozwiązany ASUS P5QLPRO Nie mogę włączyć trybu AHCI. (/asus-p5qlpro-nie-moge-wlaczyc-trybu-ahci-35401-t)



ASUS P5QLPRO Nie mogę włączyć trybu AHCI. - Pioczes - 19.08.2013 21:11

Witam.
Posiadam Windows 7 Professional 64bit i postanowiłem przełączyć dysk z trybu IDE na AHCI. Gdy wszedłem do biosu zauważyłem zakładkę Sata configured as i przestawiłem z IDE na AHCI. Po wyjściu z biosu i restartowaniu komputera, komputer stoi na logu płyty głównej a jak chce wejść do biosu to wyskakuje takie coś:

auto-detecting SATA 1

Żeby móc dostać się do biosu i systemu musiałem wyjąć baterię i system chodzi dalej na IDE

Specyfikacja komputera:
-System Windows 7 Professional 64 Bit
-Płyta Główna: Asus P5QLPRO
-Procesor: Intel Core 2 Duo E8400 (3GHz)
-Pamięć Ram Patriot 3GB (800MHz)
-Karta Graf.: Saphire Ati HD 4770
-Napęd DVD: TSSTCorp CDDVDW SH-223F
-Dysk: Samsung HD321KJ (Sata 2)
-Zasilacz: Chieftec GPS-450AA-101A (450W)

Proszę o pomoc jak ustawić to AHCI? Może ktoś dać mi poradnik?


RE: ASUS P5QLPRO Nie mogę włączyć trybu AHCI. Proszę o pomoc. - irocket - 19.08.2013 21:19

Włącz rejestr, przejdź do HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\services\msahci i zmień wartość klucza Start na 0. Zrestartuj komputer i zmień tryb pracy na AHCI. Jeżeli nie pomoże, to znów reset BIOSu i kombinujemy dalej


RE: ASUS P5QLPRO Nie mogę włączyć trybu AHCI. - Pioczes - 19.08.2013 21:20

Już to robiłem i to samo. Sprawdziłem drugi dysk HD103UJ i startuje normalnie ale ten HD320KJ jest systemowy i właśnie na nim chce AHCI i nie idzie.


RE: ASUS P5QLPRO Nie mogę włączyć trybu AHCI. - irocket - 19.08.2013 21:24

Przepięcie do innego gniazda na płycie pomaga? Spróbuj wypiąć w ogóle dysk (jakikolwiek), włączyć pc, później wyłączyć (jak nie znajdzie boot device), podpiąć dysk i znów włączyć.


RE: ASUS P5QLPRO Nie mogę włączyć trybu AHCI. - Pioczes - 19.08.2013 21:27

Nie pomaga. Coś jest chyba poprzestawiane, tylko nie wiem co.


RE: ASUS P5QLPRO Nie mogę włączyć trybu AHCI. - irocket - 19.08.2013 21:37

Są jakieś zworki na dysku? Jak tak, to ściągnij je (spotkałem się z dyskami, co miały zworki do trybu pracy, ale to było głównie sata 1 albo sata 2)


RE: ASUS P5QLPRO Nie mogę włączyć trybu AHCI. - Pioczes - 19.08.2013 21:48

Nie ma zworek. Teraz kolejny problem brak pliku ntdlr. Ale dysk wykrywalny na IDE

Sprobuje naprawic system z plytki.

Naprawilem. Po prostu kolejnosc dyskow podczas startu sie zmienila. Mozemy dzialac dalej.


RE: ASUS P5QLPRO Nie mogę włączyć trybu AHCI. - irocket - 19.08.2013 21:57

Do głowy przychodzi mi jedynie aktualizacja BIOSu, czasem pomaga, łap: http://www.asus.com/Motherboards/P5QL_PRO/#support_Download_30 (bios i najnowszą wersję, masz tam jeszcze bios-utilities, do update'u [choć podobno z Windowsa się tego nie robi ;P])


RE: ASUS P5QLPRO Nie mogę włączyć trybu AHCI. - Pioczes - 19.08.2013 21:59

Bios już aktualizowałem pare miesięcy temu.


RE: ASUS P5QLPRO Nie mogę włączyć trybu AHCI. - irocket - 19.08.2013 22:04

Dziś mi nic do głowy więcej nie przychodzi. Może do jutra coś wymyślę, może inni coś napiszą.


RE: ASUS P5QLPRO Nie mogę włączyć trybu AHCI. - Pioczes - 19.08.2013 22:14

Ok, no to daj znać jutro i tak dzięki. Może inni się jeszcze wypowiedzą.


RE: ASUS P5QLPRO Nie mogę włączyć trybu AHCI. - thermalfake - 19.08.2013 23:05

Najpierw wyłącz planszę producenta aby zobaczyć na czym wisi
Boot -> Full screen logo - disabled
Na tej płycie oprócz chipsetu intel'a ich10 jest także marvell-owski kontroler sata. Spróbuj poprzepinać ten dysk na różne porty sata.


RE: ASUS P5QLPRO Nie mogę włączyć trybu AHCI. - Pioczes - 20.08.2013 12:09

Dysk był wpinany we wszystkie SATA i nadal to samo. A drugi dysk startuje na AHCI. Może musiałbym sformatować ten dysk systemowy i wtedy przestawić?


RE: ASUS P5QLPRO Nie mogę włączyć trybu AHCI. - thermalfake - 21.08.2013 20:52

Co się dzieje kiedy widać całą procedurę rozruchu i gdzie zaczyna wisieć ?
Bez dysku 1TB jest to samo ?


RE: ASUS P5QLPRO Nie mogę włączyć trybu AHCI. Proszę o pomoc. - mariolondyn - 01.10.2014 13:03

(19.08.2013 21:19)irocket napisał(a):  Włącz rejestr, przejdź do HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\services\msahci i zmień wartość klucza Start na 0. Zrestartuj komputer i zmień tryb pracy na AHCI. Jeżeli nie pomoże, to znów reset BIOSu i kombinujemy dalej

Chyba wszędzie są porady o zmianie tego ustawienia w rejestrze i w Biosie , ale osobno ! Dopiero tu natrafiłem , że to muszą być wykonane te czynności jedna po drugiej i ... nareszcie zadziałało ! Wielkie dzięki " irocket" !