Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Hakerskie techniki FBI wychodzą na wierzch - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: Hakerskie techniki FBI wychodzą na wierzch (/hakerskie-techniki-fbi-wychodza-na-wierzch-35009-t)



Hakerskie techniki FBI wychodzą na wierzch - Portator - 02.08.2013 13:58

Wprawdzie FBI tradycyjnie wolało nie wychylać się z tym tematem, ale dokumenty sądowe i wywiady z zaangażowanymi bezpośrednio ludźmi ujawniają nowe szczegóły, dotyczące używanych przez nie technik inwigilacji.
[Obrazek: 5a392fd960c398f105f97f5df174a6fc.jpg]
Anonimowi informatorzy związani z FBI twierdzą, że w ostatnich latach znacznie wzrosło użycie narzędzi, kojarzonych bardziej z hakerami, niż agencjami rządowymi. Wśród wykorzystywanych technik inwigilacji znalazły się m.in. programy szpiegowskie dostarczane do komputerów i telefonów za pomocą e-maili albo linków do stron, ale w grę wchodzi również fizyczne włamywanie się do komputerów podejrzanych i instalowanie trojanów. Ma to być odpowiedzią na działania przestępców, stosujących coraz doskonalsze techniki działania.

"Wall Street Journal" twierdzi, że niektóre z narzędzi stosowanych przez FBI są rozwijane wewnętrznie przez hakerów na usługach rządu, a niektóre zamawiane z firm prywatnych. Agenci są na przykład w stanie zdalnie włączać mikrofon w smartfonach z Androidem, żeby nagrywać rozmowy, co wyjawił jeden z byłych wysokich urzędników amerykańskich. Według jego informacji, to samo można zrobić z laptopami, uruchamiając mikrofon bez wiedzy użytkownika. Google odmówiło komentarzy w tej sprawie, FBI również siedzi cicho.

Podobno FBI używa tego typu rozwiązań od niemal dekady (co najmniej od 2005 r. stosowane są "pluskwy webowe", zbierające dane takie jak adres IP, listę uruchomionych programów oraz dowolne inne dane), ale rzadko afiszuje się z nimi podczas spraw sądowych. Trudno się dziwić - w końcu demonstrują możliwość permanentnej inwigilacji. Przy okazji istnieje spora pokusa stosowania ich z pominięciem legalnych procedur prawnych, co pewnie niejednokrotnie miało miejsce. Zapewnień FBI, że techniki hakerskie są stosowane wyłącznie do walki ze zorganizowaną przestępczością, pornografią dziecięcą oraz terroryzmem nie sposób traktować poważnie. Tylko w przypadku hakerów sprawa się komplikuje - biuro obawia się, że mogą rozpracować i upublicznić informacje o metodach działania organów ścigania.

Źródło:online.wsj.com