Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Podkręcanie z H87, B85 i H81 także na płytach głównych ECS! - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: Podkręcanie z H87, B85 i H81 także na płytach głównych ECS! (/podkrecanie-z-h87-b85-i-h81-takze-na-plytach-glownych-ecs-34409-t)



Podkręcanie z H87, B85 i H81 także na płytach głównych ECS! - Portator - 09.07.2013 06:27

Elitegroup Computer Systems (ECS), jeden z najbardziej znanych producentów płyt głównych dla entuzjastów podkręcania przygotował małą niespodziankę. Firma podobnie jak ASRock zamierza posiadaczom płyt głównych z układami Intela, serii 8, zapewnić możliwość podkręcania procesorów z odblokowanymi mnożnikami. Dotyczy to tych płyt głównych, których układy logiki nie zostały przez firmę Intel przystosowane do podkręcania. W serii 8 Intel taką możliwość daje tylko w przypadku układu Z87 Express.
[Obrazek: zdjecia%2Fartykuly%2Fvega%2F2013%2Flipiec%2Fecs_m.png]
Firma ECS w BIOS-ach swoich płyt głównych z układami logiki Intel H87, B85 oraz H81 dodała funkcje dające możliwość podkręcania procesorów z odblokowanymi mnożnikami, takimi jak na przykład Intel Core i5-4570K czy Core i7-4770K. Jak już wspominaliśmy dla procesorów Intela, korzystających z podstawki LGA1150, ich producent określił, że ich podkręcanie będzie możliwe tylko z jednym układem logiki (Z87 Express).

Oznacza to, że już dwóch producentów płyt głównych staje okoniem wobec polityki Intela. Oczywiście należy mieć na uwadze to, że tylko układ Z87 Express (jedyny oficjalnie nadający się do poważnego podkręcania) obsługuje kilka innych rozwiązań, które powstały z myślą o entuzjastach komputerowych. Pozostałe układy logiki serii 8 przykładowo nie zapewniają tak dobrej obsługi konfiguracji komputerowych z wieloma procesorami grafiki.

Warto też zauważyć, że podobnie jak ASRock, także firma ECS nie gwarantuje dostępności tej funkcji w przyszłości. Intel może bowiem, jak u konkurenta, postawić sprawę na ostrzu noża i domagać się usunięcia jej, za pośrednictwem stosownych aktualizacji BIOS-ów. Ostatecznie jednak mleko już się wylało, bo co raz do internetu wpadnie, to raczej nie da się tego już wymazać.
[Obrazek: ecs_mobo.jpg]
Źródło: X-bit Labs