Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany Partycja zastrzeżona na drugim HDD przy AHCI - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Instalacja i aktualizacja Windows 7 (/instalacja-i-aktualizacja-windows-7-8-f)
+--- Wątek: Rozwiązany Partycja zastrzeżona na drugim HDD przy AHCI (/partycja-zastrzezona-na-drugim-hdd-przy-ahci-34258-t)



Partycja zastrzeżona na drugim HDD przy AHCI - tomik1968 - 03.07.2013 07:54

Witam
Zakupiłem komputer - płyta główna ASUS P8H61-M LE R2.0, 8 GB DDR3, 2 dyski HDD WD serii Blue 1 TB i system operacyjny Windows 7 Home Premium. Podczas instalacji gdy wcześniej w BIOSIE przestawiłem tryb kontrolera SATA na AHCI system instaluje się prawidłowo na wskazanym przeze mnie pierwszym dysku podpiętym do portu SATA-1 ale partycje zastrzeżoną (100 MB) tworzy na dysku drugim podpiętym do portu SATA-2.
Gdy instaluje system z kontrolerem ustawionym na IDE to wszystko jest na dysku C, dysk D pozostaje czysty.
Pytanie: czy ten problem jest znany i czy chcąc pracować z kontrolerem na AHCI (czyli tak jak być powinno) jedynym sposobem na to żeby instalator nie ruszał drugiego dysku jest odpięcie go przed instalacją i wpięcie po skończonej instalacji. Czy jest to wina płyty głównej?

Dziękuję i pozdrawiam
tomik1968


RE: Partycja zastrzeżona na drugim HDD przy AHCI - irocket - 03.07.2013 08:17

W sumie to ludzie sami nie wiedzą, co jest na "Zastrzeżone przez system". Część pisze, że system tam robi backupy, inni, że jest tam bootolader, inni znów, że tam są narzędzia do odzyskiwania systemu. Z tego, co patrzę u siebie, może mieć coś wspólnego z bootowaniem (partycja aktywna). Pewnie dlatego, się ładuje na drugi dysk, żeby w razie awarii pierwszego, można było przywrócić system z kopii zapasowej, którą powinno się robić na innym fizycznym dysku (to jest moja opinia)


RE: Partycja zastrzeżona na drugim HDD przy AHCI - tomik1968 - 03.07.2013 08:49

Ta partycja jest potrzebna, nie chodziło mi o to żeby jej nie było tylko żeby była na dysku z systemem. Drugi dysk używam jako archiwum - zdjęcia, muzyka, filmy itp. i mogę później go wymieniać i wtedy system bez tej partycji nie ruszy (chyba).
tomik1968


RE: Partycja zastrzeżona na drugim HDD przy AHCI - irocket - 03.07.2013 09:02

Czyli chyba najlepiej odpiąć jeden dysk, zainstalować system, potem podłączyć drugi dysk


RE: Partycja zastrzeżona na drugim HDD przy AHCI - tomik1968 - 03.07.2013 09:40

Tak, jest to jakieś obejście, tylko czy ktoś znalazł może sposób jak instalować siódemkę żeby domyślnie tworzyła partycję recovery na dysku z systemem jeżeli są 2 dyski podpięte czy to jest po prostu normalne że tak się dzieje.
Dzięki i pozdrawiam


RE: Partycja zastrzeżona na drugim HDD przy AHCI - thermalfake - 03.07.2013 10:03

Instalator mapuje sobie dyski w całkiem innej kolejności niż wskazuje na to podpięcie do portów i bios.
Partycja zastrzeżona jest zbiorem
- Boot manager + magazyn konfiguracji rozruchu BCD (coś bardziej zaawansowanego niż XP-kowski boot.ini)
- pliki rozruchu dla funkcji szyfrowania bitlocker jeśli jakiś dysk zaszyfrujemy
Musi być partycją aktywną podstawową (w odróżnieniu systemowa C może być logiczna).

Cytat: Pewnie dlatego, się ładuje na drugi dysk, żeby w razie awarii pierwszego, można było przywrócić system z kopii zapasowej, którą powinno się robić na innym fizycznym dysku (to jest moja opinia)

Absolutnie ta partycja nie spełnia takiego założenia.


RE: Partycja zastrzeżona na drugim HDD przy AHCI - tomik1968 - 03.07.2013 10:43

Czyli jedyne wyjście to podpięcie drugiego dysku po wykonaniu instalacji windows'a?


RE: Partycja zastrzeżona na drugim HDD przy AHCI - tomik1968 - 04.07.2013 06:55

Znalazłem przyczynę:
http://support.microsoft.com/kb/937251/pl

Pozdrawiam i dziękuję


Partycja zastrzeżona na drugim HDD przy AHCI (rozwiązany) - peciaq - 04.07.2013 11:04

Wątek rozwiązany.