Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Dwa razy szybsze światłowody lekarstwem na internetowe korki - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: Dwa razy szybsze światłowody lekarstwem na internetowe korki (/dwa-razy-szybsze-swiatlowody-lekarstwem-na-internetowe-korki-33482-t)



Dwa razy szybsze światłowody lekarstwem na internetowe korki - Portator - 29.05.2013 06:25

Naukowcy z Bell Labs znaleźli sposób na drastyczne usprawnienie transmisji danych poprzez redukcję strat sygnału w światłowodach.
[Obrazek: internet_z.jpg]
Należąca do koncernu Alcatel-Lucent organizacja naukowa Bell Labs ma patent na wąskie gardło komunikacji światłowodowej, którym są zakłócenia generowane przez wiązkę światła. Czym mocniejsza jest wiązka, tym większe są interferencje. W efekcie na dłuższych dystansach spada jakość sygnału i nie da się w nieskończoność zwiększać transmisji danych w pojedynczym włóknie światłowodu.

Naukowcy w swoim raporcie opublikowanym na łamach Nature, proponują aby zamiast jednej wiązki świetlnej, przesyłać dwie. Druga wiązka będąca lustrzanym odbiciem pierwszej znacznie redukuje interferencje. Dzięki temu pierwotny sygnał może być silniejszy i transmitować większe ilości danych. Stosując takie rozwiązanie Bell Labs udało się z powodzeniem przesłać dane z szybkością 400 Gb/s na dystansie 12,8 tys. km. Taka transmisja była dużo bardziej efektywna niż w przypadku obecnej generacji światłowodów. Wykorzystanie tego odkrycia w praktyce może rozwiązać problem zapychających się łączy, na skutek ciągle rosnącej transmisji danych w sieci.

Sam pomysł na redukcję interferencji nieco nawiązuje do rozwiązań stosowanych w akustyce do aktywnej redukcji szumów. W nowoczesnych słuchawkach wyposażonych w mikrofon wyłapujący dźwięki otoczenia, ich lustrzane odbicie generowane przez słuchawki nakład się na pierwotny szum. W efekcie nasz ośrodek słuchu może skupić się na tym co naprawdę chcemy usłyszeć. Poniżej schemat jak to działa - po szczegóły odsyłam do electronics.howstuffworks.com.

Wypada jedynie trzymać kciuki na szybkie wdrożenie nowej technologii. Tu niestety pojawia się problem. Odkrycie naukowców z Bell Labs jest w tej chwili jedynie stricte teoretycznym rozwiązaniem i na wiele lat może utknąć na poziomie eksperymentów laboratoryjnych.
[Obrazek: 02.jpg]
Mechanizm redukcji szumów w słuchawkach typu noise-canceling. Rozwiązanie zaproponowane przez Bell Labs dla światłowodów czerpie z tej koncepcji, choć dotyczy wiązek światła a nie fali dźwiękowej
howstuffworks.com

Fot. electronics.howstuffworks.com, Dreamstime
Źródło: nature.com