Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany Jak powiększyć partycje C poprzez Windows 7 - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Hardware (/hardware-28-f)
+--- Wątek: Rozwiązany Jak powiększyć partycje C poprzez Windows 7 (/jak-powiekszyc-partycje-c-poprzez-windows-7-33263-t)



Jak powiększyć partycje C poprzez Windows 7 - palunio - 20.05.2013 20:34

Witam.

Mam dokładnie ten sam problem co Ewcia88. Chciałbym te 14GB nie przydzielonego "włożyć" na dysk D, jednak nie mam takiej możliwości. Nie mogę nigdzie tych 14GB dodać, bo wyskakuje bład. A gdyby udało mi się powiększyć ten D, to mógłbym zrobić kopie zapasową, do której brakuje mi 2GB miejsca własnie na tym dysku. Czy da się zrobić coś, aby powiększyć ten dysk, a jednocześnie nie stracić danych na nim, którymi są wszystkie instalki programów, które od początku miałem po kupnie laptopa.
Podaje niżej dokładne screeny:
[Obrazek: 89907348.jpg]
[Obrazek: 82363838.jpg]
[Obrazek: 98285296.jpg]
[Obrazek: 97747448.jpg]


RE: Jak powiększyć partycje C poprzez Windows 7 (proszę o odświeżenie tematu) - thermalfake - 26.05.2013 13:09

Odpowiedź jest dość prosta. Masz 4 partycje podstawowe (styl partycjonowania MBR) więc następnej podstawowej nie możesz stworzy ( co najwyżej 3 podstawowe a ostania na reszcie musiała by być rozszerzona z dyskami logicznymi). Systemowy kreator jest na tyle ułomny, że go nie używam. Uruchom Easeus Partition Master albo Partition Wizard, zaznacz ostatnią partycję D i rozszerz ją -> http://www.partitionwizard.com/help/resize-partition.html


RE: Jak powiększyć partycje C poprzez Windows 7 (proszę o odświeżenie tematu) - palunio - 26.05.2013 13:43

thermalfake, a czy jesteś w stanie mnie zapewnić, że:
1. wszystko co jest na dysku D: pozostanie na nim?
2. czy może się przyczynić do usunięcia danych z innych dysków?

Nigdy nie robiłem "operacji na otwartym sercu" w celu tworzenia partycji, dlatego tylko tego się obawiam.

Użyłem Partition Wizard. Wszystko ładnie pięknie poszło w ciągu kilka sekund. BEZ UTRATY DANYCH powiększyłem partycję.
Dzięki wielkie thermalfake

[Obrazek: beztytuuowe.jpg]


RE: Jak powiększyć partycje C poprzez Windows 7 (proszę o odświeżenie tematu) - palunio - 26.05.2013 15:44

Czy bez żadnych problemów można też usunąć z C: jakieś 50GB i dodać je do innego dysku?


RE: Jak powiększyć partycje C poprzez Windows 7 (proszę o odświeżenie tematu) - Nostromo - 26.05.2013 16:28

Tak. Partition Wizard czy EASEUS Partiton Master.
Można zmniejszyć rozmiar w granicach rozsądku, bez utraty danych.


RE: Jak powiększyć partycje C poprzez Windows 7 (proszę o odświeżenie tematu) - thermalfake - 26.05.2013 17:02

Z partycji systemowej odjąć można tylko na poczet partycji X (Multimedia). Partycja nie jest adresowana na dysku jak ser szwajcarski - "trochę tu, trochę tam". W ten sam sposób suwakiem zmniejszamy jedną i rozszerzamy drugą. Potem dobrze jest zrobić defragmentację całego dysku (po restarcie).
I jeszcze bardzo ważna jedna rzecz - jak zaczniesz grzebać z rozmiarem partycji systemowej to system może nie wstać i dlatego kiedy miałem taki kłopot u kogoś pomagało wsadzenie instalatora Win 7 i szybka opcja naprawy (narzędzie do naprawy podczas uruchamiania).