Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Google Play Muzyka w kolejnych krajach. Zyskuje głównie Europa - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: Google Play Muzyka w kolejnych krajach. Zyskuje głównie Europa (/google-play-muzyka-w-kolejnych-krajach-zyskuje-glownie-europa-32393-t)



Google Play Muzyka w kolejnych krajach. Zyskuje głównie Europa - Portator - 10.04.2013 17:03

Do muzycznej oferty Google Play uzyskali dostęp kolejni użytkownicy, głównie z obszaru UE. Niestety, tradycyjnie już pominięto Polskę.
[Obrazek: googleplay_z.jpg]
Muzykę od Google mogą kupować teraz mieszkańcy łącznie 12 krajów. Dziś usługa wystartowała w Australii, Austrii, Belgii, Irlandii, Luksemburgu, Nowej Zelandii oraz Portugalii. Poprzednio Google Play Muzyka otwarło się na nowe kraje 13 listopada 2012. Jest więc jakiś postęp, choć trudno nazwać obecne tempo ekspansją.

Pod oficjalnym wpisem zamieszczonym w Google+, przeważają komentarze krytyczne. Szczególnie poirytowani są Kanadyjczycy, sąsiadujący z USA, a więc rynkiem gdzie oferta muzyczna wystartowała najwcześniej. Google oberwało też solidnie od Brazylijczyków, którzy osobiście poczuli się chyba obrażeni uruchomieniem sprzedaży muzyki w małej Portugalii, a pominięciem dużej i portugalskojęzycznej Brazylii.

Google, można śmiało napisać, kieruje się dziwną logiką w wyborze rynków. Przykładowo w grudniu zaskoczyło sporą część Europy, decydując się na niespodziewane uruchomienie sprzedaży filmów w Rosji. Otwarcia się Google Play Muzyka na nowe kraje wcale nie przyspieszyło także nabycie przez giganta praw licencyjnych do 5,5 mln utworów muzycznych od sojuszu muzycznego Armonia.

Z polskiej perspektywy, wejście do naszego kraju Google Play z ofertą muzyczną ma dziś dużo mniejsze znaczenie niż jeszcze jesienią ubiegłego roku. Powód jest prozaiczny. W międzyczasie poślizg Google wykorzystało kilka serwisów streamingowych. Dziś możemy korzystać z oferty Deezer, Spotify czy WiMP - również na Androidzie. W efekcie dostępność do muzyki w Google Play nie jest już kwestią palącą. Alternatyw jest po prostu wystarczająco dużo.

Nie zmienia to oczywiście faktu, że Google traci zapewne całkiem spore pieniądze olewając Polskę i inne europejskie kraje. O rynkach azjatyckich czy państwach Ameryki Łacińskiej nawet szkoda wspominać.
[Obrazek: 02.jpg]
Fot. Google, Za: ks.pl