Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Młodzi Polacy pokochali bankowość elektroniczną - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: Młodzi Polacy pokochali bankowość elektroniczną (/mlodzi-polacy-pokochali-bankowosc-elektroniczna-31257-t)



Młodzi Polacy pokochali bankowość elektroniczną - Portator - 27.02.2013 07:15

Bankowość elektroniczna cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodych. Ilu z nich korzysta z konta przez internet?
[Obrazek: bank-online-zaj.jpg]
Przyczyna niezwykle szybkiego wzrostu popularności bankowości elektronicznej w naszym kraju wydaje się prosta - przez internet mamy dostęp obecnie do niemal każdej usługi bankowej. Zwłaszcza młode osoby nie wyobrażają już sobie konieczności chodzenia do tradycyjnego oddziału banku np. w celu wykonania przelewu. Jak wygląda popularność usług bankowości internetowej wśród młodych Polaków?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w najnowszych badaniach Gemiusa. Z badań przeprowadzonych przez IIBR na 4 tysiącach internautów wynika, że młodzi w wieku 18-24 lat są drugą najliczniejszą grupą odbiorców bankowości elektronicznej w Polsce. Ponad 70% z nich korzysta z dostępu do konta online. Najwięcej klientów to natomiast osoby między 25 a 34 rokiem życia (82%). Zdaniem dr. Emila Ślązaka z Katedry Bankowości SGH te wyniki potwierdzają obserwowany za granicą wzrost znaczenia finansowego osób urodzonych w latach 80. XX wieku, które wyróżniają się wysokimi kompetencjami w kontaktach zdalnych (tzw. pokolenie Y).

To wymusi na bankowości internetowej w Polsce diametralne zmiany jakościowe. Już teraz ponad połowa ankietowanych na świecie banków ocenia, że od 10 do 20% klientów to przedstawiciele pokolenia Y, a co trzecia instytucja przyznała, że ten udział jest wyższy i wynosi od 20 do 40% - mówi dr Ślązak, współautor książki "Innowacyjna bankowość internetowa - Bank Web 2.0". Szacuje się też, że do 2020 roku członkowie tego pokolenia zaczną intensywnie poszukiwać produktów kredytowych zwiększających ich konsumpcję, a ich oszczędności, przewyższą środki zgromadzone przez przedstawicieli starszej generacji - wyjaśnia naukowiec.

Co ciekawe, zdaniem dr. Ślązaka bankowość internetowa w aktualnym kształcie nie jest na tyle atrakcyjna dla klientów, aby stanowić wyłączną formę kontaktu z bankami, ponieważ wciąż oferuje mniejszą funkcjonalność niż placówki, w których klienci mają dostęp do pełnej palety produktów oraz spersonalizowaną obsługę. Jak mówi, jej ograniczone możliwości są wynikiem m.in. tego, że wciąż kluczową grupą docelową dla banków są osoby urodzone w latach 60. i 70. XX wieku. Ci klienci wyrastali w środowisku urządzeń analogowych i wychowali się na bezpośrednich relacjach interpersonalnych, a korzystanie z internetu i technologii cyfrowej rozpoczęli dopiero po osiągnięciu pełnoletniości. Jest to też wciąż ta grupa, który ma największy udział w populacji, jak i dużą skalę potrzeb finansowych oraz generuje znaczną wartość transakcji bankowych -
zwraca uwagę dr Ślązak z SGH.

Z badań Gemiusa wynika także, że młodzi w wieku 18-24 lata są też grupą, która przejawia najmniej obaw związanych z obsługą banków internetowych lub najczęściej deklaruje ich brak, czym wyróżnia się na tle pozostałych internautów. Dane pokazują bowiem, że przynajmniej 36% osób wykorzystujących internet przy formalnościach finansowych napotkało podczas tych operacji trudności. Najczęściej był to problem ze znalezieniem wszystkich potrzebnych opcji (17%), brak jasnych informacji w jaki sposób załatwić formalności (11%) oraz niedziałający serwis banku czy instytucji finansowej (11%).

Dr Emil Ślązak z Katedry Bankowości SGH podsumowuje: Niski poziom obaw przedstawicieli pokolenia Y w korzystaniu z bankowości internetowej jest związany z ich ogólnie wysoką aktywnością w mediach elektronicznych. Tymczasem starsi klienci, ze względu na silne przyzwyczajenia oraz dosyć częste trudności przy korzystaniu z internetu, akceptują ją w ograniczonym zakresie.

Źródło: Gemius, fot.: Oleksandr Nebrat|123rf.com