Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Mega ma już zewnętrzną wyszukiwarkę – ale z haczykiem - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: Mega ma już zewnętrzną wyszukiwarkę – ale z haczykiem (/mega-ma-juz-zewnetrzna-wyszukiwarke-%E2%80%93-ale-z-haczykiem-30484-t)



Mega ma już zewnętrzną wyszukiwarkę – ale z haczykiem - Portator - 31.01.2013 15:29

Internetowy serwis Mega doczekał się wyszukiwarki plików. Jest tylko kilka haczyków – wyszukiwarka jest nieoficjalna i... wcale nie indeksuje plików. Służy do piractwa, ale serwis Kima Dotcoma jest bezpieczny.
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcScSb4VDipsOJu389LD09S...4PagK-7PXB]
Mega-Search.me, bo o nim mowa, to chyba pierwszy zewnętrzny serwis do obsługi Megaupload (nie licząc pośredników sprzedających abonament). Serwis określa sam siebie jako wyszukiwarkę, ale to raczej nadużycie. Mega-Search jest bowiem tak naprawdę katalogiem. Jak inaczej nazwać wyszukiwarkę która nie indeksuje plików, a bazuje jedynie na danych dostarczonych przez użytkowników?

Inny sposób działania jest zresztą praktycznie niemożliwy, bo Mega nie udostępnia żadnych danych o przechowywanych plikach. Zresztą, serwis twierdzi że nie ma nawet dostępu do plików użytkowników, bo te są zaszyfrowane, a klucz ma tylko właściciel konta.

Oczywiście są klucze prywatne oraz klucze publiczne, a te drugie są wykorzystywane (i zakodowane w linku) do dzielenia się danymi z innymi. Na przykład do piractwa, bo do tego służy w pierwszej kolejności Mega-Search, choć oczywiście nikt się do tego publicznie nie przyzna.

Katalog już teraz jest wadliwy – pliki są przez użytkowników dodawane, ale później trudno o weryfikację czy dalej istnieją naprawdę. A to wcale nie jest przesądzone, bo Mega reaguje na zgłoszenia dotyczące naruszenia praw autorskich i udostępnione publicznie pliki do których użytkownik nie ma odpowiednich praw są usuwane.

Sam Kim Dotcom chwali się zresztą na Twitterze, że na 50 milionów przechowywanych w Mega plików usunięto na żądanie posiadaczy praw autorskich tylko 0,001 proc. plików. To jednak zasługa właśnie braku możliwości indeksowania, a nie legalnego wykorzystania którym chwali się współtwórca Mega.

Kim Dotcom i wspólnicy nie prowadzą już więc osobiście gry w kotka i myszkę z wytwórniami. Udostępniają raczej narzędzie do takiej gry. Choć nie jest to głównym celem Mega i trzonem działalności serwisu. I choć oficjalnie w przypadku Megaupload też tak nie było, jego następca wydaje się być... po prostu czysty.
[Obrazek: d11b2f2096eaa56c0777b428630fb219.jpg]
Źródło:/techcrunch.com