Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
System padł: brak pliku rejestru systemu - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Instalacja i aktualizacja Windows 7 (/instalacja-i-aktualizacja-windows-7-8-f)
+--- Wątek: System padł: brak pliku rejestru systemu (/system-padl-brak-pliku-rejestru-systemu-30073-t)



System padł: brak pliku rejestru systemu - adrianokg - 18.01.2013 16:28

Witam,

Mam pewien problem z którym się jeszcze nie spotkałem. Otóż ostatnio, przy otwieraniu komputera (laptopa) zaczał się on zawieszać. Po kilku uruchomieniach, komputer powitał mnie ekranem menadżera rozruchu systemu Windows, z komunikatem "Nie można było uruchomić systemu Windows, gdyż brakuje pliku rejestru systemowego lub jest on uszkodzony". Pojawia się taki ekran, zarówno przy normalnym uruchomieniu, jak i wszystkie tryby awaryjne czy ostatnio znana dobra konfiguracja. Przy ładowaniu trybu awaryjnego, ładują się jakieś pliki i zatrzymuje się na dobre.
Probowałem wrzucić płytę instalacyjną Windows XP (nie mam płytki instalacyjnej Windows 7, gdyż od razy był wgrany na laptopie) i uruchomić z płyty instalację, żeby sformatować lub naprawić. Jednak w tym wypadku, działo się to samo. Po pewnym czasie "niebieski", który był efektem uruchomienia instalacji zawiesił się i otrzymałem wyżej wymieniony komunikat. Powiem więcej, że instalacja się nie zaczęła nawet.
Byłem z tym w serwisie informatycznym i z całą stanowczością pracownik stwierdził, że zepsuł się dysk twardy.
Chciałem oddać do gwaranta (laptop ma 24 m-ce gwarancji, kupiłem go w październiku ..) jednak napisali mi oni, czy mogę przesłać wynik, który sporządzi program do kontroli HDD. Jak mam to zrobić, skoro w żadnen sposób, nie mogę uruchomić komputera?


RE: System padł - "brak pliku rejestru systemu" - thermalfake - 18.01.2013 19:14

Plik rejestru mógł się zgubić lub uszkodzić nie tylko z powodu uszkodzeń dysku - fizycznych jak i logicznych (struktura systemu plikowego). Niebieski ekran przy XP jest wynikiem ustawienia kontrolera sata w tryb ahci - XP nie ma dla niego domyślnie na płycie sterowników i wywali 0x7b. Trzeba zmienić ten tryb na IDE lub compatible (zależnie jak oznaczany).

Cytat:Byłem z tym w serwisie informatycznym i z całą stanowczością pracownik stwierdził, że zepsuł się dysk twardy.

Dali jakieś potwierdzenie z procesu diagnostyki ? Jeśli płaciłeś za ekspertyzę to wymagaj.

Cytat:Chciałem oddać do gwaranta (laptop ma 24 m-ce gwarancji, kupiłem go w październiku ..) jednak napisali mi oni, czy mogę przesłać wynik, który sporządzi program do kontroli HDD.

Powiem krótko - paranoja. W pierwszej kolejności odpowiedzialny za towar jest sprzedawca (klient 2 lata, firma rok). Potem dopiero ewentualnie producent jeśli daje gwarancję producenta a przeważnie każda szanująca się firma ją daje. Ciebie nie obchodzi, Ty nie musisz się na tym znać. Psim obowiązkiem sprzedawcy jest przyjąć sprzęt do naprawy. Trzeba znać swoje prawa.

Cytat:Jak mam to zrobić, skoro w żaden sposób, nie mogę uruchomić komputera?

Słyszałeś o czymś takim jak system ratunkowy, pod innymi nazwami distro live cd ? Na tych krążkach do bootowania których się nie instaluje są pakiety diagnostyczne do różnych podzespołów. Przykładem jest hirens boot cd a właściwie odpalany z niego mini XP a w dalszej kolejności narzędzia typu Victoria, HD Tune, Seagate Sea Tools, itp.
Masz zrobić test powierzchni (każdego sektora) i odczyt smart (coś w rodzaju czarnej skrzynki).


RE: System padł - "brak pliku rejestru systemu" - adrianokg - 18.01.2013 22:37

Dzięki za wszystkie rady Uśmiechnięty
Tylko mam pytanie do tego ostatniego. Rozumiem, że mam pobrać hirens boot cd, nagrać na płytę i odpalić z niej system tak ?


RE: System padł: brak pliku rejestru systemu - peciaq - 19.01.2013 00:44

Tak z innej beczki jeszcze - są programy (nie chcę tu po chamsku reklamować, ale ja korzystam z Wise Care 365) które mają funkcję tworzenia kopii zapasowej rejestru. Przydatne na takie 'okazje' jak ta.


RE: System padł - "brak pliku rejestru systemu" - adrianokg - 19.01.2013 17:30

Zrobiłem tak: pobrałem Hirens BootCD 15.2, zgrałem na płytę i chciałem zbootować z płyty. Jednak komputer jakby wgl tego nie zauważył, nic się nie uruchomiło. Ponownie wybór systemu, menadżer rozruchu --> nie można uruchomić systemu ..


RE: System padł: brak pliku rejestru systemu - thermalfake - 19.01.2013 20:07

Wypaliłeś iso jako obraz czy jako plik ?
Nośnik jest na pewno bootowalny ?
Działa w innym sprzęcie, ustawiłeś szybkie bootowanie z napędu ?


RE: System padł: brak pliku rejestru systemu - adrianokg - 20.01.2013 12:03

Wypaliłem na płytę to co znajdowało się na obrazie płyty. Jak wkładam do napędu innego laptopa, wyskakuje autorun Hirens, więc myślę, że dobrze nagrane..
No i tu dochodzimy do problemu - na innym laptopie, gdzie ustawiłem bootowanie z płyty (F12 --> boot menu) też nic się nie dzieje, gdy uruchamiam z płyty, na której jest Hirens..
Czy może to być wina płyty ? W sensie, jej jakości?


RE: System padł: brak pliku rejestru systemu - thermalfake - 20.01.2013 12:26

Poszukaj starszych wersji np 13 czy nawet wcześniejszej.


RE: System padł: brak pliku rejestru systemu - adrianokg - 21.01.2013 14:53

Pobrałem Hirensa wersję 10.0. Zamontowałem obraz, nagrałem to co na obrazie.. Komputer dalej nie widzi, gdy chcę zbootować..