Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Hardware (/hardware-28-f)
+--- Wątek: Rozwiązany Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP (/komputer-nie-widzi-dysku-zewnetrznego-hp-29530-t)

Strony: 1 2


Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - Niemczol - 01.01.2013 19:18

Mam dysk zewnętrzny z HP no i wziąłem go do kumpla na sylwka i jak dzisiaj wracałem miałem go w plecaku w jednej przegrodzie a w drugiej miałem butelkę szklaną picia no i pech butelka pękła i zaczęła się lać, dysk trochę się zalał znaczy wejście na kabel nie, tylko troche obudowa była śliska, przyszedłem do domu wyczyściłem dysk podłączyłem i chodził, teraz podlączyłem i nie widzi urządzenia ani na Win 7 ani na win 8 pisze zainicjuj urządzenie ale jak klikam wyskakuje błąd, dysk działa bo świeci się światło i słychać ten dźwięk windowsowy że urządzenie jest podłączone. Nie wiem co mogło się stać.


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - peciaq - 01.01.2013 20:44

Dla mnie jest jasne co mogło się stać... zalał się i tyle... obudowy tych dysków nie są idealnie szczelne, mają szpary którymi też się mogła ciecz dostać na podzespoły w środku.


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - Zguba25 - 01.01.2013 20:50

Spróbuj go po prostu rozebrać i wyczyścić


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - thermalfake - 01.01.2013 21:12

Rozebrać oczywiście trzeba bo zalanie niekoniecznie od razu musi się objawiać zgonem. Lepki napój trochę czasu atakuje elektronikę.


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - Niemczol - 02.01.2013 18:14

Dziękuję bardzo dzisiaj rozbiorę dysk i zobaczę co zostało zalane i postaram się to wyczyścić. Jeszcze jedno pytanie czym to najlepiej wyczyścić ?


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - Zguba25 - 02.01.2013 18:21

Lekko wilgotną, a najlepiej suchą szmatką Cwaniak.


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - Niemczol - 02.01.2013 18:24

Jeśli to pomoże to wszystkim stawiam zupę chmielową Uśmiechnięty


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - thermalfake - 02.01.2013 18:25

Izopropanol (ipa) plus waciki (coś delikatnego i chłonnego).
Jak tego nie masz to zwykły spirytus - tak się czyści elektronikę w warunkach profesjonalnych jak i domowych.


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - Zguba25 - 02.01.2013 18:28

A spirytus nie wypali izolacji ?


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - peciaq - 03.01.2013 10:22

Nieee, troszeczkę kapnąć na wacik i będzie dobry efekt bez żadnego zagrożenia izolacji czy podzespołów.


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - thermalfake - 03.01.2013 19:35

Popularny "spiryt" bardzo dobrze czyści jak i szybko wyparowuje. Najlepszy pod ręką jest salicylowy.


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - Zguba25 - 04.01.2013 15:31

Ja tam używam salicylowego na trądzik Zadowolony
radzi sobie lepiej niż te specjalistyczne i drogie preparaty


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - thermalfake - 05.01.2013 21:22

I jak z tym dyskiem ?
Próbowałeś go podejrzeć za pomocą bootowalnego systemu ratunkowego np hirens'em ?


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - Niemczol - 08.01.2013 19:43

Więc tak, na początku chciałem jeszcze wykluczyć że to nie wina kabla, ponieważ lekkie poruszenie kablem powodowało że dysk został odłączony, ten dźwięk w windowsie i na raz kolejny dźwięk że jest podłączony. Okazało się że to nie wina kabla. Przed chwilą rozebrałem dysk i widać plamy po rozlanym płynie. Nie wiem czy próbować sam go wyczyścić czy oddać do serwisu. Nie chce nic zepsuć podczas czyszczenia.


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - Zguba25 - 08.01.2013 20:30

Wyczyść spirytusem tak, jak mówił thermal, nie masz nic do stracenia.


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - Niemczol - 09.01.2013 06:44

Dzisiaj będę miał izopropanol, więc tym to wyczyszczę.


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - peciaq - 09.01.2013 17:14

To czekamy na efekty.


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - Niemczol - 11.01.2013 21:46

Tak więc wyczyściłem dysk izopropanolem, w środku gdzie była igła wszystko było czyściutkie. Tylko płyta z drugiej strony była śliska udało mi się wyczyścić to ale w jednym miejscu styki były całe czarne jakiś dziwny osad był na nich, musiałem tak długo czyścić aż zeszło to z nich i widać już białe styki, nie wiem co to było. Jednak dysk dalej nie działa, podłączam go, słychać dźwięk w windowsie, światełko na dysku zaczyna świecić i są takie 4 piknięcia za każdym razem wychodzące z dysku i jest ciągłe instalowanie sterownika dysku, aż w końcu wyskakuje komunikat że nie można ukończyć instalacji.


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - Zguba25 - 11.01.2013 22:39

Być może za długo zwlekałeś z czyszczeniem.


RE: Komputer nie widzi dysku zewnętrznego HP - thermalfake - 11.01.2013 23:30

No to jeśli tak sprawy się mają zależy a na danych z dysku zrobiłbym co następuje:
- znalazł dawcę na przerzucenie, minimum tyle ile jest danych, inny dysk sata
- źródłowy dysk wyjął z obudowy
- przygotował komputer stacjonarny ze złączem sata
- skombinował bootowalny livecd typu hiren's albo dystrybucję linuxową
- wpiął te dwa dyski do sprzętu
- zrobił kopię 1:1 czyli programy z systemu ratunkowego typu Clonezilla, HD Clone, Ghost4Linux
- sprawdził czy dane się przekopiowały i dopiero po tym przeformatował zalany dysk
- jeśli dysk zacznie być widoczny z powrotem w kieszeni to z powrotem przerzucić dane (dysk poza kieszenią bo po usb to wolno chodzi ze względu na ograniczenie transferu)

Na naprawę gwarancyjną nie licz bo będzie widać ślady domowej robótki.