Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
LibreOffice 4.0 Beta, lepsza wydajność i integracja z Ubuntu - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: LibreOffice 4.0 Beta, lepsza wydajność i integracja z Ubuntu (/libreoffice-4-0-beta-lepsza-wydajnosc-i-integracja-z-ubuntu-28944-t)



LibreOffice 4.0 Beta, lepsza wydajność i integracja z Ubuntu - Portator - 11.12.2012 07:09

Szybsze ładowanie arkuszy, plików tekstowych oraz szybsze zapisywanie. Wersja stabilna pojawi się w lutym 2013.
[Obrazek: image_thumb]
Popularny pakiet biurowy właśnie doczekał się ważnej aktualizacji. Wprowadza ona wiele nowych funkcji, a developerzy przystępują teraz do „maratonu”, podczas którego mają wyłapać wszystkie niedociągnięcia.

LibreOffice to obecnie jeden z najpopularniejszych pakietów biurowych. Jest dostępny za darmo i jest bliskim krewnym OpenOffice.org. Jego historia zaczęła się pod koniec 2010 roku, kiedy to część twórców pakietu stworzyła The Document Foundation i udostępniła pierwszą wersję LibreOffice bazującą na OpenOffice 3.3 beta 1. Stało się tak w związku z obawą, że Oracle Corporation po kupnie sponsora OpenOffice.org – Sun Microsystems – przerwie rozwój pakietu biurowego.

LibreOffice w wersji 4.0 pojawi się w lutym 2013, czyli pół roku po wydaniu pierwszej wersji z serii 3.6. Jednak już teraz można pobrać pakiet w wersji beta, wystarczy zajrzeć tutaj libreoffice.org/pre-releases. Trzeba pobrać plik instalacyjny + spolszczenie interfejsu.

W kwestii wydajności poprawiono szybkość ładowania plików ODS, XLSX oraz RTF. Usprawniono również funkcję zapisywania. Zmiany dotknęły także interfejsu. W końcu dodano funkcję podglądu stylu tekstowego wprost z menu. Pojawiła się też znacznie lepsza integracja z Unity, podstawowego środowiska Ubuntu.

Aplikacja Writer (odpowiednik Word) doczekała się funkcji komentarzy określonych fragmentów tekstu. Dodano też obsługę odręcznych adnotacji z dokumentów DOCX oraz RTF. Osoby mające wiele wspólnego z matematyką powinny ucieszyć się z obsługi wyrażeń matematycznych w plikach RTF. Dodano też użyteczną opcję umieszczania innego nagłówka/stopki na pierwszej stronie dokumentu. O reszcie zmian przeczytacie na stronach The Document Foundation.
[Obrazek: image_full]

Za: chip.pl