Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Windows 7 wolno się włącza - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Konfiguracja i optymalizacja Windows 7 (/konfiguracja-i-optymalizacja-windows-7-9-f)
+--- Wątek: Windows 7 wolno się włącza (/windows-7-wolno-sie-wlacza-27974-t)

Strony: 1 2


Windows 7 wolno się włącza - iza178 - 05.11.2012 12:32

Witam.
Wiem, że podobne tematy już istnieją, wszystkie czytałam jednak nie umiem nadal sobie poradzić.
W pierwszych słowach chcę zaznaczyć iż nie jestem 'za bardzo zdolnym informatykiem'
Od niedawna mam problem z moim laptopem a właściwie z długim włączaniem się systemu. Laptop jest w miarę nowy (3 miesiące) Asus X54H. od pewnego czasu zauważyłam, że włącza się bardzo długo. Nie bardzo wiedziałam jak sobie z tym poradzić i oddałam komp do formatowania. Niestety to nie pomogło, dyski są praktycznie puste, programów też praktycznie żadnych jeszcze nie zainstalowałam..
Znalazłam na innych forach aby sprawdzić szybkość jego restartu za pomocą restart-time. czas wynosi 166sek..

Ogólne wygląda to tak: Po włączeniu długo ukazuje się logo, następnie po zalogowaniu na konto, długo utrzymuje się napis 'zapraszamy' potem pojawia się 'czarny ekran' i dopiero po dłuższej chwili pokazuje się pulpit, który jeszcze dość długo się ładuje..
nie wiem czy to jest normalne? ale wydaje mi się, że jak na nowego kompa to dość słaby wynik.
Czytałam też, że można powyłączać trochę funkcji w msconfig. jednak nie mam zielonego pojęcia które mogłabym bezpiecznie odłączyć.

Byłabym bardzo bardzo wdzięczna za pomoc.


RE: Windows 7 wolno się włącza - peciaq - 05.11.2012 12:34

Musiałabyś dać tu screeny zakładek z msconfig, żebym mógł zobaczyć co w ogóle tam masz. Bo tak z powietrza to nic nie doradzę.


RE: Windows 7 wolno się włącza - iza178 - 05.11.2012 12:44

jasne, oczywiście..

ogólne, uruchamiane, rozruch, usługi- tam jest tego bardzo dużo.. screen nie pełny


RE: Windows 7 wolno się włącza - peciaq - 05.11.2012 16:05

Zacznij od takiej małej czynności, w zakładce Rozruch, kliknij na Opcje zaawansowane... i tam będziesz miała takie 2 pola: Liczba procesorów i Maksymalna pamięć. Zaznacz je oba i ustaw na najwyższe wartości. Procesorów masz pewnie 2 albo 4, jak rozwiniesz to zobaczysz ile możesz max. ustawić, a pamięć przyciskiem dasz na maxa lub wpisz ręcznie 1024, 2048, 4096... nie wiem ile masz tego RAM. Usługi i uruchamianie przeglądnę wieczorem.


RE: Windows 7 wolno się włącza - iza178 - 05.11.2012 16:55

Zrobiłam tak jak mówiłeś, liczbę procesorów ustawiłam na 4, a max pamięć na 4096.. po ponownym uruchomieniu komp jakby jeszcze wolniej rozpoczynał swoją pracę, sprawdziłam w restart-time i pokazało coś koło 299sek. weszłam jeszcze raz w te ustawienia i zauważyłam, że po ustawieniu max pamięci na 4096 po zatwierdzeniu zeruje ją.. nie wiem czy coś źle robię?


RE: Windows 7 wolno się włącza - peciaq - 05.11.2012 17:24

Może nie masz 4 GB pamięci? Spróbuj z 2048, może masz 2 GB, a nie 4.


RE: Windows 7 wolno się włącza - iza178 - 05.11.2012 20:18

(05.11.2012 17:24)peciaq napisał(a):  Może nie masz 4 GB pamięci? Spróbuj z 2048, może masz 2 GB, a nie 4.

No właśnie mam 4GB. nie wiem o co chodzi, no ale mogę spróbować jeszcze z tym 2GB. Nie mam pojęcia co jest nie tak.


RE: Windows 7 wolno się włącza - Jazz - 05.11.2012 22:55

Bez sensu ta rada. W msconfig można tylko ograniczyć ilość używanej pamięci i procesorów (rdzeni). Domyślnie (czyli bez zaznaczania) używana jest cała pamięć i wszystkie procesory.


RE: Windows 7 wolno się włącza - peciaq - 06.11.2012 00:31

Poważnie? Mi się wydaje że jednak nie masz racji, bo u mnie po wykonaniu tych czynności naprawdę się polepszyło działanie komputera... To co byłoby powodem?


RE: Windows 7 wolno się włącza - Matess1999 - 06.11.2012 14:13

Spróbuj wyłączyć niepotrzebne usługi Windows 7,ich spis znajdziesz pod http://windows7forum.pl/uslugi-ktore-mozna-wylaczyc-w-windows-7-7551-t
Lub(też) wyłączyć niepotrzebne programy z auto startu i przeskanować komputer na wirusy(polecam do tego Microsoft
Security Essentials http://www.microsoft.com/pl-pl/security_essentials/ ponieważ mało obciąża system)
Pozdrawiam Matess


RE: Windows 7 wolno się włącza - peciaq - 06.11.2012 14:21

No właśnie, ale Iza pisała że komputer świeżo po formatowaniu, dlatego to jest dziwne... chyba że wirusa jakoś 'przed chwilą' załapała... to żeby mieć pewność to zapuść mu ESET Online Scannerem i Malwarebytes AntiMalware, ale nie wydaje mi się że tu jest problem..


RE: Windows 7 wolno się włącza - iza178 - 07.11.2012 19:27

Tak, komputer świeżo po formacie. Zrobiłam tak jak radziliście i przeskanowałam komputer, ale nie znaleziono żadnych wirusów, 'komp jest czysty'
Co do wyłączenia tych usług, to sprawdziłam tę listę, jednak nie wszystkie z nich znalazłam u mnie. Te które znalazłam to wyłączyłam, jednak nie wiele to pomogło, system nadal długo się ładuje, do tego już po załadowaniu mam problem z włączaniem jakichkolwiek funkcji.. np uruchamiając 'mój komputer' czekam jeszcze jakieś 30sek zanim załaduję się jego zawartość i mogę cokolwiek zrobić.

Laptop ogólnie ma 3 miesiące więc Z resztą był formatowany, a to nadal nie pomogło. więc chyba musi być coś nie tak?

Sama próbowałam coś jeszcze poszukać i w panelu sterowania znalazłam opcję: 'rozwiązywanie problemów z komputerem' tam weszłam w zakładkę 'sprawdź występowanie problemów z wydajnością'. Dołączam screeny bo nie bardzo wiem czy mam coś z tym dalej robić?
i czy w ogóle da się jeszcze cokolwiek zrobić aby przyśpieszyć tego Windowsa?? czy może to być ogólna wada oprogramowania i np 'potrzebny mi nowy windows'?
Dla porównania znajoma ma takiego samego laptopa, ma włączone wszystkie te same usługi i 'uruchamiane' i jej komp włącza się w 45 sek.


RE: Windows 7 wolno się włącza - Jazz - 07.11.2012 23:37

Wejdź w Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Podgląd zdarzeń i zobacz czy jakiś błąd nie powtarza się nagminnie. Możesz też podesłać plik C:\Windows\System32\winevt\Logs\System.evtx


RE: Windows 7 wolno się włącza - iza178 - 08.11.2012 18:17

Sprawdziłam te błędy.. i 2 pokazują się kilkakrotnie: Service Control Menager i Kernel-Power (krytyczny)- screen

aaa to z C:\Windows\System32\winevt\Logs\System.evtx to chodzi Ci o screeny z błędami ?


RE: Windows 7 wolno się włącza - thermalfake - 08.11.2012 19:51

Widzę, że muszę wkroczyć. Więc po kolei żeby się z tego wygrzebać.
System zapisuje sobie dane na temat bootowania, zamykania, przechodzenia w stan uśpienia/hibernacji w jednym z plików dziennika. Jest to plik C:\Windows\System32\winevt\Logs\Microsoft-Windows-Diagnostics-Performance%4Operational.evtx. Udostępnij go na jakimś serwerze typu zippyshare.com.

Druga rzecz, procedurę wykonania logu do analizy uruchamiania opisywałem. Jest to najlepsza metoda podglądu co się dzieje z systemem od chwili rozruchu do kompletnego załadowania podzielonego na etapy.

Cytat:- ściągasz Windows Performance Analysis Tools wg instrukcji
http://www.msfn.org/board/topic/146919-install-the-windows-performance-tools-kit/
- po instalacji i restarcie wpisujesz w wierszu poleceń z uprawnieniami admina taką komendę która zacznie po ponownym uruchomieniu zapisywać całą sekwencję ładowania
xbootmgr -trace boot -traceFlags BASE+CSWITCH+DRIVERS+POWER -resultPath C:\TEMP
- po załadowaniu wpisujesz kolejną, która zapisze w pliku xml podsumowanie tego procesu, najpierw jednak trzeba przejść do katalogu w którym są logi i z niego wywołać polecenie
xperf /tti -i boot_BASE+CSWITCH+DRIVERS+POWER_1.etl -o summary_boot.xml -a boot
- plik ten jak i cała zwartość katalogu c:\temp (w szczególności *.etl) może być użyta do analizy przez kogoś na forum - uwaga spore rozmiary.

Trzecia rzecz - asusowski bloatware. Jego część można się pozbyć. Można się posłużyć programami typu PC Decrapifier.
Na razie możesz skorzystać z tego opisu http://forum.notebookreview.com/asus/380681-asus-utility-bloatware-guide.html gdyż tutorial użytkownika @slawetor gdzieś się podział wraz z usunięciem jego konta. W zasadzie zostawiamy narzędzie do wykonania kopii zapasowej ai recovery burner, narzędzia do obsługi klawiszy, atk itp.

Czwarta rzecz jakbyś mogła uruchomić msconfig, wejść do zakładki usługi i zaznaczyć "ukryj wszystkie usługi firmy microsoft" i pokazać na zrzucie co zostało (po oczyszczeniu z bloatware'u).

Kolejna rzecz to zapewniająca szybszy start to pozbycie się części niepotrzebnych usług. W pliku masz gotowce które są bezpieczne do zaaplikowania dla odpowiedniej wersji Twojego systemu
http://traxter-online.net/wp-content/uploads/2012/01/Domyslne-uslugi-windows-7.zip

Przejrzyj także listę aktualizacji, być może jakieś fiksują, wchodzą w interferencję z Twoim softem
http://windows-update-checker.com/Lists/Win7x64.htm

Dla spokoju wykonałbym także diagnostykę dysku twardego - skan powierzchni plus odczyt ze smarta oraz test odczytu (w formie wykresu). Wystarczy do tego hd tune.

Cytat:Dla porównania znajoma ma takiego samego laptopa, ma włączone wszystkie te same usługi i 'uruchamiane' i jej komp włącza się w 45 sek.

Taki sam laptop to nie znaczy zawsze taki sam model, pakiet oprogramowania, doinstalowane oprogramowanie.
Dopiero po tych zabiegach proszę jeszcze raz włączyć zmierzenie rozbiegu.


RE: Windows 7 wolno się włącza - iza178 - 08.11.2012 21:56

Ok, wielkie dzięki, zaraz się za to zabiorę..

a co do tego zippyshare to nie mogę tego wrzucić.. nie wiem czy coś źle robię, na komputerze znajduję tę ścieżkę dostępu, ale kiedy chce dodać.. to ścieżka dostępu kończy się na C:\Windows\System32\ i tu nie odnajduje mi: winevt no i reszty..


RE: Windows 7 wolno się włącza - Illidan - 09.11.2012 01:51

Ja jeszcze zaktualizowałbym sterowniki w systemie.Pobierz wszystkie ze strony producenta laptopa pod swój system.


RE: Windows 7 wolno się włącza - thermalfake - 09.11.2012 09:31

Wklej do paska całą ścieżkę jak leci.


RE: Windows 7 wolno się włącza - iza178 - 09.11.2012 16:13

(09.11.2012 09:31)thermalfake napisał(a):  Wklej do paska całą ścieżkę jak leci.

ale właśnie o to chodzi że się nie da:


RE: Windows 7 wolno się włącza - thermalfake - 09.11.2012 21:03

Na jakim typie konta pracujesz, admin czy zwykły user.
Wklejam folder do paska adresu (górnego) i mam.
Weź sobie pomóż total commanderem albo innym narzędziem do zarządzania plikami.