Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Żegnamy napędy optyczne? Sony zamyka ten rozdział swojej historii - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: Żegnamy napędy optyczne? Sony zamyka ten rozdział swojej historii (/zegnamy-napedy-optyczne-sony-zamyka-ten-rozdzial-swojej-historii-26131-t)



Żegnamy napędy optyczne? Sony zamyka ten rozdział swojej historii - Portator - 28.08.2012 15:04

[Obrazek: 220px-CD-ROM_drive.jpg]
Najpierw upowszechniły się płyty CD-ROM. Standard ten został stworzony przy współpracy firmy Sony oraz Philips. To było w 1985 roku, a więc dawno temu, w... naszej galaktyce. Pojawienie się tych srebrnych krążków najpierw odmieniło branżę muzyczną, ale mniej więcej w połowie lat 90-tych ubiegłego wieku zaczęły one pojawiać się, na masową skalę, w komputerach osobistych.

Wiele zmienił system operacyjny Windows 95, który był przez Microsoft promowany jako "multimedialny". Szybko na płytach CD-ROM zaczęły pojawiać się gry oraz programy. W "pecetach" płyty CD-ROM niespecjalnie długo utrzymały się jako podstawowy nośnik danych, o dużej pojemności. W 1995 roku firmy Philips, Sony,


Toshiba oraz Panasonic stworzyły nowy format srebrnego krążka. Był nim oczywiście DVD-ROM, który zapewniał znacznie większą pojemność, zachowując jednak wymiary płyty CD-ROM.

O ile płyty CD-ROM najszybciej zadomowiły się na rynku muzycznym, o tyle płyty DVD-ROM bardzo szybko znalazły zastosowanie (na dużą skalę) w branży filmowej. Tym razem nowy nośnik w komputerach osobistych pojawił się wyjątkowo szybko. Już w 1997 roku dostępne na rynku były napędy DVD, w formacie 5,25 cala. Na początku roku 1998 pojawiły się pierwsze notebooki, w których zastosowano napędy DVD. W styczniu tego roku można już było kupić chociażby model CF-63 firmy Panasonic czy Tecrę 750DVD firmy Toshiba.
[Obrazek: cd_mowi_sratatata_1.jpg]
Napędy DVD miały to szczęście, że o ich następcach przez wiele lat tylko mówiono, zapowiadano, spekulowano, itd. W 2000 roku dyskusje rozgrzała informacja o prezentacji pierwszego, prototypowego nośnika nowej generacji. Była to płyta Blu-ray, której daleko jeszcze było do osiągnięcia "dojrzałości". Co ciekawe dopiero w kwietniu 2003 roku (aż trzy lata później) w Japonii zaprezentowany pierwszy, znowu prototypowy, ale tym razem odtwarzacz płyt Blu-ray. Sprawa zaczęła robić się wręcz komiczna, bo pokazywano kolejne elementy, na przestrzeni paru lat, a produktu końcowego nie było widać.
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSbsarwv1m6S28SQ61UNq7...ORJeO3lqWA]


Nie bez powodów Blu-ray latami był trochę jak Święty Graal bowiem dopiero w czerwcu 2006 roku oficjalnie zaprezentowano standard Blu-ray i zapowiedziano pierwsze odtwarzacze. Względem płyty DVD, Blu-ray zapewniał wtedy sześciokrotnie więcej przestrzeni na dane. Pierwsze płyty miały pojemność 25 GB. Potem pojawiły się ich dwuwarstwowe odpowiedniki, o pojemności 50 GB, no i wreszcie mamy płyty Blu-ray XL - o pojemności 100 i 128 GB.

No więc o co chodzi? Rośnie pojemność, szybkość odczytu i zapisu danych, a wymiary wciąż te same. Co może być nie tak? Przede wszystkim nośniki optyczne rozwijały się obok magnetycznych, takich jak na przykład dyski twarde, których pojemność jednak rosła i wciąż rośnie znacznie szybciej. Jednocześnie w przypadku dysków twardych cena za każdy GB wciąż maleje. Oczywiście dysk twardy nie jest tak wygodny jak płyta DVD czy Blu-ray, jeśli chcemy swobodnie przenosić dane. Nośniki optyczne jednak otrzymały poważny cios ze strony pamięci flash, w oparciu

o którą produkowane są pamięci przenośne (np. typu pendrive) czy chociażby karty pamięci (SD, MMS i inne), stosowane powszechnie najpierw w apratach cyfrowych, potem kamerach cyfrowych, przenośnych odtwarzaczach multimedialnych, telefonach, smartfonach i wreszcie tabletach.

Pierwszy pendrive pojawił się w 2000 roku. Był to ThumbDrive firmy Trek Technology. W tym samym roku na rynek produkt o nazwie DiskOnKey wprowadziła firma IBM. Pierwsze tego typu urządzenia miały pojemność zaledwie 8 MB. Wtedy to była pięciokrotność pojemności popularnych jeszcze wtedy dyskietek 3,5 cala.
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcS-08vN_A02a7oSvxSn8M-...hU3koOsv0A]
Wtedy wydawało się, że to właśnie dyskietki zostaną wyparte przez pamięć przenośną USB. Ostatecznie jednak okazało się, że dyskietkom najbardziej zaszkodziły płyty CD i DVD. W czasach gdy dyskietki były już w stanie agonii, nośniki optyczne stały się przystępne cenowo, a pamięci przenośne wciąż były bardzo drogie. Dziś wiele wskazuje na to, że wtedy pomylono się w przewidywaniach. Teraz nośniki optyczne oberwały najpierw od cyfrowej dystrybucji muzyki i filmów, którą świetnie uzupełniają właśnie różnego typu pamięci przenośne (pendrive'y czy wreszcie karty pamięci).

Zmiany na rynku najwyraźniej dostrzegają producenci. Era nośników optycznych w komputerach osobistych dobiega końca i udawanie, że jest inaczej okazuje się chyba być coraz mniej skuteczne. Kolejnym dowodem na to może być chociażby to, że firma Sony poinformowała o tym, że rezygnuje z rynku napędów optycznych - całkowicie.

Odpowiedzialny w Sony za ten segment rynku, Sony Optiarc niebawem zaprzestanie produkcji napędów optycznych wszelkiego typu - zarówno CD, DVD, jak i Blu-ray.


Produkcja ma zostać zatrzymana już w listopadzie bieżącego roku. Sony dodatkowo zaplanowało już, na marzec roku przyszłego, całkowitą likwidację Sony Optiarc. To będzie oznaczało, że Sony nie wycofuje się z rynku napędów optycznych tymczasowo, licząc na poprawę sytuacji w nieodległej przyszłości, a po prostu nie ma zamiaru więcej tego typu produktami się zajmować.

Pozostaje teraz tylko czekać na to, aż na decyzję Sony zareagują inni producenci napędów i nośników optycznych. Dziś o wiele bardziej prawdopodobne jest to, że czeka nas fala likwidacji lub sprzedaży fabryk. Obecnie coraz więcej komputerów osobistych można kupić bez napędów optycznych. Nie występują one w netbookach ani tabletach, których rynek rośnie w szybkim tempie. Konsumenci przyzwyczajają się do życia bez wirujących krążków. Oczywiście ewentualne zniknięcie nośników optycznych nie będzie nagłe. Dyskietki przecież też przez długi czas utrzymywały się na marginesie rynku i nawet dziś zdarza się znaleźć komputer, zwłaszcza biurowy, w którym wciąż słychać te słodkie odgłosy pracującej głowicy.

Źródło: Japan Times