Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Popsułem Windowsa. Jak zainstalować od nowa legalnie? - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Instalacja i aktualizacja Windows 7 (/instalacja-i-aktualizacja-windows-7-8-f)
+--- Wątek: Popsułem Windowsa. Jak zainstalować od nowa legalnie? (/popsulem-windowsa-jak-zainstalowac-od-nowa-legalnie-25562-t)



Popsułem Windowsa. Jak zainstalować od nowa legalnie? - fazik - 06.08.2012 22:18

No więc miesiąc temu kupiłem nowego laptopa Sony Vaio. Ostatni raz problemy z Windowsem zdarzały mi się za czasów Win XP, później korzystałem bezproblemowo z Visty i Win7. Na nowym komputerze przypomniał mi się kilkukrotnie bluescreen, ciągłe problemy, wysypywanie się systemu 'bo tak', reinstalka itd.

Pewnego pięknego wieczora znowu odwiedził mnie niebieski ekran, i informacja o zrzucaniu pamięci, jeżeli dobrze pamiętam. Nie wytrzymałem nerwowo i w trakcie tego memory dump 'twardo' wyłączyłem komputer. Niestety system nie uruchomił się ponownie. Przy normalnym rozruchu podczas ładowania systemu następuje reset i tak w kółko. Przy wybraniu opcji z odzyskiwaniem/naprawianiem systemu itd. system zaczyna się ładować pojawia się goła tapetka z kursorem i tak już zostaje. To samo dzieje się przy vaio assist bo to chyba tylko nakładka na windowsowy program do odzyskiwania systemu.

Krótko mówiąc nie mogę dobrać się do instalowania systemu z partycji recovery, płyt recovery nie nagrałem.

Czy jest jakaś inna opcja niż próba instalacji systemu z płyty (której nie posiadam)? Może jest jakiś zewnętrzny program który uruchomi instalotor Windowsa z partycji recovery, np. przy rozruchu z usb?

Czy jeżeli ściągnę Windows 7 HP taki jak był preinstalowany w laptopie to mój klucz na spodzie komputera zadziała? Jest gdzieś udostępniony taki system?


RE: Popsułem Windowsa. Jak zainstalować od nowa legalnie? - Magnetar - 07.08.2012 01:51

Przy Viście miałem podobny problem - płytę miałem, ale była już tak zmęczona że nie ruszała - z partycji recovery wyłuskałem factory.wim - fabryczny obraz systemu, przygotowałem środowisko, chyba WAIK się nazywa i zainstalowałem z tego obrazu - jest z tym trochę zabawy, więc nie będę się teraz wdawał w szczegóły, ale bez obaw jakoś super trudne nie jest.

Natomiast przy Win7Pro nie chciało mi się bawić - wziąłem po prostu moją płytkę z oryginalnym Win7pro box, którego mam zainstalowanego na PCecie, wsadziłem do napędu laptopa, podałem klucz ze spodu, zainstalował tylko coś bręczał, że przy tej wersji, czy z tym kluczem nie może się aktywować i muszę aktywować telefonicznie, też tak zrobiłem, zadzwoniłem do Microsoftu aktywowałem - działa wyśmienicie. Nie mam pojęcia, czy tak wolno - ale prawdę mówiąc mam to w nosie - wersje się zgadzają, klucze się zgadzają, naklejki nalepione, a za windę zapłaciłem 1000zł. i dostałem płytę w wersji 32bitowej - nie sprawną - niech mnie hakną w nery !


RE: Popsułem Windowsa. Jak zainstalować od nowa legalnie? - peciaq - 07.08.2012 11:17

Pożycz od kolegi płytkę z taką wersją systemu, zainstaluj i możesz aktywować kluczem.


RE: Popsułem Windowsa. Jak zainstalować od nowa legalnie? - thermalfake - 07.08.2012 13:53

fazik napisał(a):Czy jest jakaś inna opcja niż próba instalacji systemu z płyty (której nie posiadam)? Może jest jakiś zewnętrzny program który uruchomi instalotor Windowsa z partycji recovery, np. przy rozruchu z usb?

Najpierw należałoby zarchiwizować dane z partycji systemowej (na inną partycję, zewnętrzny dysk, płytkę dvd, pen usb) i tu może posłużyć pakiet z http://www.hirensbootcd.org Wypalamy iso na cd albo przygotowujemy bootowalne usb, odpalamy Mini XP i działamy z kopiowaniem. Jeśli chodzi o przywrócenie fajnie by było jakbyś podejrzał jak wygląda struktura partycji recovery (ona jest ukryta). Do tego celu wystarczy Partition Wizard zawarty w pakiecie i poleceniem unhide partition odkrywamy zawartość (uwaga nie robimy tego z partycją zastrzeżoną 100MB). Powinien się tam znajdować plik/pliki z obrazem fabrycznego systemu (wspomniany wim). I teraz będą dwa podejścia. Pierwsze minimalistyczne oznaczamy partycję recovery jako aktywną i uruchamiamy z niej ponownie latopa. Jeśli się z niej uruchomi lecz nie wystartuje przywracanie wtedy będziemy musieli pokombinować z wypruciem wim'a na partycję systemową.
Będziemy potrzebowali przeformatowanej partycji systemowej C (możemy to wcześniej wykonać we wspomnianym Partition Wizard zamiast wklepywać polecenia diskpart). Dodatkowo będziemy musieli posiadać wypalony na cd obraz dysku naprawy o tej samej architekturze -> http://www.hea7en.info/2011/02/26/windows-7-recovery-disc-iso-zawierajace-jedynie-narzedzia-do-naprawy-systemu/
Odpalamy z tego nośnika sprzęt. W konsoli wpisujemy wg schematu
imagex /apply ścieżka_do_obrazu_na recovery numer_pliku lokalizacja_docelowa
przykładowo
imagex /apply D:\factory_image.wim 1 C:
Po czym czekamy do momentu zakończenia operacji. Jeśli wyszystko się uda to pozostaje raz jeszcze ukryć partycje recovery w hirensie a dokładniej Partition Wizardzie (hide partition). W zasadzie wszystko.



Cytat:Czy jeżeli ściągnę Windows 7 HP taki jak był preinstalowany w laptopie to mój klucz na spodzie komputera zadziała? Jest gdzieś udostępniony taki system?

Takiego systemu producent nie udostępnia w sieci. Co najwyżej jakiś właściciel sony vaio zrobi kopię i wstawi do pobrania. Ale musiałbyś wiedzieć czy z tego samego modelu. Aktywacją nie trzeba się już przejmować - preinstalowane mają aktywację lokalną - zabezpieczenie w biosie. W sony vaio jest o tyle jeden myk jak zainstalujesz świeży system to trzeba uważać w jakiej kolejności instaluje się sterowniki.