Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Dysk z laptopa jako dysk zewnętrzny - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Hardware (/hardware-28-f)
+--- Wątek: Dysk z laptopa jako dysk zewnętrzny (/dysk-z-laptopa-jako-dysk-zewnetrzny-25210-t)



Dysk z laptopa jako dysk zewnętrzny - kegen38 - 23.07.2012 19:03

W laptopie HP Pavilion dv600 zaszła konieczność wymiany dysku na większy z nowym systemem Windows 7. Na starym dysku zainstalowany był system Vista na którym aktywnymi 3 partycjami: C: system, D: ricovery i E:dane. Obecnie dysk może być wykorzystywany jako dysk zewnętrzny, ale bez możliwości korzystania z danych systemowych. Czy jest możliwość, jeżeli tak, to w jaki sposób można wykorzystać sytemem Vista poprzez USB do laptopa z sytemem Windows 7. oczywiście z zainatalowanymi programami w Viście.


RE: Dysk z laptopa jako dysk zewnętrzny - thermalfake - 24.07.2012 00:58

Dane co najwyżej możesz skopiować - dokumenty z pulpitu, poczta, profile komunikatorów, zdjęcia, muzyka, save'y z gry itp.
W zasadzie tyle. Programy i tak musisz sobie zainstalować w nowym systemie a to dlatego, że do poprawnego działania wymagają wpisów w rejestrze systemowym więc używać się ich bezpośrednio z dysku z vistą po prostu się nie da.
Fizycznie do połączenia starego dysku potrzebujesz kieszeni usb 2.5 cala sata lub pata (w zależności jaki interfejs posiada stary dysk) oraz kabel mini usb.


RE: Dysk z laptopa jako dysk zewnętrzny - kegen38 - 29.07.2012 08:56

Z samymi danymi na dysku z laptopa nie mam problemu - wykorzystuję dysk z laptopa go jako dysk zewnętrzny poprzez USB. Moje zapytanie odnosi się do wykorzystania systemu Visty jak dodatkowego systemu przy używanym Windows 7 przy podłączeniu dysku zewnętrznego przez usb. W skrócie: na komputerze Windows 7, na dysku zewnętrznym Vista


RE: Dysk z laptopa jako dysk zewnętrzny - thermalfake - 29.07.2012 12:06

Spróbować możesz ale czy system z tego się uruchomi bez bsodów nie mam pojęcia. Musisz mieć także na uwadze, że standard usb 2.0 nie jest tak szybki (przy dobrych wiatrach 30MB/s) jak tradycyjnie zamontowany dysk do kontrolera SATA.
Jeśli mnie spotkałaby taka sytuacja to na nowy dysk przeklonowałbym zawartość starego a obok postawił Win 7.


RE: Dysk z laptopa jako dysk zewnętrzny - kegen38 - 30.07.2012 20:31

(29.07.2012 12:06)thermalfake napisał(a):  Spróbować możesz ale czy system z tego się uruchomi bez bsodów nie mam pojęcia. Musisz mieć także na uwadze, że standard usb 2.0 nie jest tak szybki (przy dobrych wiatrach 30MB/s) jak tradycyjnie zamontowany dysk do kontrolera SATA.
Jeśli mnie spotkałaby taka sytuacja to na nowy dysk przeklonowałbym zawartość starego a obok postawił Win 7.

Dziękuję za zainteresowanie moim tematem. Z szybkością transferu pomiędzy dyskiem zewnętrznym nie mam problemu, gdyż mogę go połączyć poprze usb 3 lub e-sata. Problemem jest uruchomienie Visty zainstalowanej na dysku zewnętrznym. Nie wiem co to są "bsody".


RE: Dysk z laptopa jako dysk zewnętrzny - thermalfake - 30.07.2012 20:54

(30.07.2012 20:31)kegen38 napisał(a):  mogę go połączyć poprze usb 3 lub e-sata.

Tylko w teorii. Nawet zainstalować Vistę/7 aby działała przez usb to nie takie hop siup. Do tego USB 3.0 nie jest zintegrowane z chipsetem i steruje nim całkiem osobny sterownik. Skłaniałbym się ku temu, że to nie wstanie bo chociażby sterowniki usb ładowane są sporo później a coś przecież musi obsługiwać komunikację dysk - płyta w momencie kiedy system zaczyna się ładować.

Cytat:Nie wiem co to są "bsody".

A o niebieskich ekranach śmierci słyszałeś ? Zacieszacz Bsod to skrót od blue screen of death.


RE: Dysk z laptopa jako dysk zewnętrzny - kegen38 - 02.08.2012 09:16

Zdaję sobie sprawę z wagi problemu. Mam jednak takie usposobienie, że jeżeli czuję "nosem" że problem można rozwiązać, potrafię latami drążyć temat. A "nos" podpowiada mi że gdzieś jest rozwiązanie.


RE: Dysk z laptopa jako dysk zewnętrzny - thermalfake - 02.08.2012 09:55

Tę sztuczkę da się zrobić ale jak postawisz system na czysto. W takiej formie ja tego nie widzę. Pewnych rzeczy a w tym wypadku procedur i mechanizmów rozruchu nie da się przeskoczyć. Za ciency jesteśmy na to a ponadto dlaczegóż microsoft miałby się dzielić taką wiedzą skro chroni system wiele praw patentowych.

PS. Nie cytuj w całości poprzedniej wypowiedzi. Od tego nie służy guzik "odpisz".