Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Samoczynna zmiana ustawień bootowania przy starcie systemu - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Software (/software-27-f)
+--- Wątek: Samoczynna zmiana ustawień bootowania przy starcie systemu (/samoczynna-zmiana-ustawien-bootowania-przy-starcie-systemu-24831-t)



Samoczynna zmiana ustawień bootowania przy starcie systemu - aro.cfc - 08.07.2012 16:06

Witam,

Posiadam laptopa Samsung R60plus. Mam na nim system W7 Home Premium. Wszystko fajnie działa poza ustawieniem bootowania podczas włączania systemu. Nie wiem czym to jest spowodowane ale po jakimś czasie (prawdopodobnie po dłuższym odłączeniu od zasilania) ustawienie bootowania zmienia się samoczynnie z dysku HDD na CD/DVD. Nie byłoby problemu gdyby nie to, że podczas uruchamiania systemu wyskakuje mi okienko z logiem Samsunga i muszę wybrać F2 bądź F12. Chciałbym też zaznaczyć, że bateria od laptopa jest zepsuta. Wydaje mi się, że to nie może być problem tej głównej baterii gdyż godzina w systemie jest prawidłowa. Próbowałem wielokrotnie zmieniać i zapisywać ustawienia bootowania na HDD ale przez chwilę działa i z powrotem zmienia się na napęd.


RE: samoczynna zmiana ustawień bootowania przy starcie systemu - Norbi - 08.07.2012 17:26

Według mnie to jednak wina baterii, wymień ją i zobacz czy dalej zmienia się kolejność bootowania.


RE: samoczynna zmiana ustawień bootowania przy starcie systemu - thermalfake - 08.07.2012 18:17

Zawartość biosu przetrzymywana jest w układzie CMOS na płycie głównej. Podtrzymuje ją specjalna bateria pastylkowa. Hasło przetrzymywane jest w osobnym układzie EEPROM. Bateria ta nie działa oczywiście jak perpetum mobile. Od czasu do czasu jest doładowywana z głównego akumulatora, żeby zapewnić stałe podtrzymywanie. Jeśli ten akumulator jest padnięty a na zasilaczu pracujemy od czasu do czasu to taka bateria ma prawo się wyczerpać. Ewentualnie rozebrać lapka i sprawdzić miernikiem jakie napięcie podaje (część płyt głównych wyda komunikat o jej niskim stanie).
Inna możliwość to niewykrywanie dysku podczas testów POST w momencie uruchamiania - sumy kontrolne nie zgadzają się z tymi zapisanymi z poprzedniego stanu, więc zmienia się z hdd na cd/dvd. Może to wskazywać na uszkodzenie dysku (pomimo, że potem już działa), błąd sprzętowy na płycie, uszkodzona kość bios w tym modelu
http://bios-repair.co.uk/Images/Laptops/Samsung/Q70-Torino-BA41-00727A.jpg


RE: samoczynna zmiana ustawień bootowania przy starcie systemu - Norbi - 08.07.2012 19:10

Miałem na myśli baterię na płycie głównej a nie akumulator laptopa.


RE: Samoczynna zmiana ustawień bootowania przy starcie systemu - thermalfake - 08.07.2012 23:28

Nie polecam wymian na chybił trafił ale w tym akurat wypadku bateria cr jest tania jeśli nie mamy przy sobie miernika.
Jedyny problem dla osoby nie robiącej nic ponadto niż obsługa laptopa to rozebranie do gołej płyty głównej. Bateria znajduje się od spodu http://www.youtube.com/watch?v=PfwpGnrxlYg


RE: Samoczynna zmiana ustawień bootowania przy starcie systemu - aro.cfc - 09.07.2012 17:08

Dzięki za wszystkie rady ale mam kolejny problem. Wcześniej bez problemu mogłem wejść do BIOSu. Teraz podczas włączania się systemu na ekranie startowym pod napisem Samsung mam F2 to Setup i F12 to Network Boot lecz niestety po kliknięciu F2 zawiesza się totalnie. Udaje mi się wejść do BIOSa może raz na 10 razy. Zastanawiam się teraz czy może to być problem dysku. Mam zamiar sprawdzić dysk przez Hirens Boot lecz niestety nie ma opcji zbootowania płyty.


RE: Samoczynna zmiana ustawień bootowania przy starcie systemu - thermalfake - 09.07.2012 19:58

Dysk zawsze można wyjąć i zrobić diagnostykę na komputerze stacjonarnym - standard sata jest ten sam. Następuje eskalacja problemów z jakiegoś sprzętowego problemu. Możesz jeszcze podmienić kość(i) RAM SO-DIMM.


RE: Samoczynna zmiana ustawień bootowania przy starcie systemu - aro.cfc - 10.07.2012 17:07

Trochę pogrzebałem i już sam nie wiem co jest. Sprawdziłem dysk na innym laptopie i w teście wyszło 94% sprawności dysku lecz podczas uruchamiania systemu wyskakuje blue screen także wydaje mi się, że dysk też jest padnięty gdyż naprawa też nie pomogła. Następnie włożyłem dobry dysk do tamtego laptopa i problem jest ten sam. Zawiesza się na tym ekranie startowym. kości podmieniałem i zero efektu. chyba pozostaje jedynie serwis