Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
(Nie)legalne piractwo? - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: (Nie)legalne piractwo? (/nie-legalne-piractwo-24660-t)



(Nie)legalne piractwo? - Portator - 01.07.2012 09:11

Ilu Polaków jest internetowymi "piratami"? Ile osób w Polsce wie, że łamie prawo, ściągając z internetu swoją ulubioną muzykę, filmy, oprogramowanie? Czy polscy użytkownicy dostrzegają inne rozwiązania, które mogłyby ograniczyć skalę tego zjawiska? Co myślą oni o łatwości dostępu do dóbr kultury? To tylko niektóre z pytań na które odpowiedzi udzieliło 500 respondentów w ankiecie przeprowadzonej przez ConQuest Consulting.
[Obrazek: Bez tytułu.png]
Badanie na temat aktywności Polaków w internecie zostało przeprowadzono w maju bieżącego roku. Raport zawiera dane dotyczące skali zjawiska nielegalnego ściągania plików z sieci, znajomości prawa oraz skuteczności innych sposobów dostępu do treści multimedialnych w walce z piractwem.

Wyniki badania wskazują, że aż 93 proc. respondentów, wśród których 70 proc. stanowili studenci, przyznaje się do nielegalnego pobierania plików z sieci. Najchętniej ściągają z internetu muzykę, filmy, a w dalszej kolejności oprogramowanie komputerowe. Wielu z nich stwierdziło, że jedną z głównych przyczyn takiego zachowania jest wysoki koszt dostępu do kultury. O istocie tego problemu świadczy czas, jaki badane osoby spędzają codziennie na oglądaniu telewizji, słuchaniu muzyki czy czytaniu książek. 65 proc. osób przyznało, że poświęca na to przynajmniej 1,5 godziny dziennie.

Kolejną badaną kwestią były pytania o znajomość prawa internetowego przez polskich internautów. Respondenci poproszeni zostali o odpowiedź na kilka pytań dotyczących m.in. ACTA. Prawie trzy czwarte ankietowanych jest świadoma istnienia regulacji prawnych dotyczących nielegalnego pobierania z sieci, jednak zestawienie tych odpowiedzi z wynikami faktycznej skali zjawiska, wskazuje że obecne sankcje nie zniechęcają internautów.

Czy istnieje szansa na zatrzymanie lub ograniczenie zjawiska nielegalnego ściągania? Czy istnieją rozwiązania, które pozwolą artystom i twórcom zachować prawa autorskie do swojej twórczości, zarazem nie pozbawiając internatów szans na szybki i łatwy dostęp do plików multimedialnych? Co sądzą o tym polscy internauci? Informacji tych dowiedzieć się można z raportu stworzonego przez ConQuest Consulting, który można pobrać bezpłatnie ze specjalnej strony.


Źródło: PcWorld


RE: (Nie)legalne piractwo? - jacek-placek - 01.07.2012 10:14

Cytat:Ilu Polaków jest internetowymi "piratami"? Ile osób w Polsce wie, że łamie prawo, ściągając z internetu swoją ulubioną muzykę, filmy, oprogramowanie?

Odp. jest prosta, bez względu na jakiekolwiek sondaże- 100%Zacieszacz


RE: (Nie)legalne piractwo? - slawektor - 01.07.2012 12:01

Bez przesady. Problem nie dotyczy tylko Polski.
Wychodząc z założenia że mają więcej kasy więc skąd w sieci torrenty made in U.S.A. typu: http://kat.ph/
Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) Dokument był tworzony od 2007 roku w USA i utrzymywany w ścisłej tajemnicy.
To nie Polacy ta ustawę wymyślili.
Rozmawiałem na ten temat z kumplami z stanów ( znajomi z gry).
Czemu oni skoro są bogatsi też pobierają?
Oprogramowanie jest za drogie jak dla zwykłego, przeciętnego użytkownika. Do kiedy to się nie zmieni nie ma co liczyć na to że skala piractwa zmaleje.