Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Intel zamierza stworzyć chip, który będzie działać jak ludzki mózg - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: Intel zamierza stworzyć chip, który będzie działać jak ludzki mózg (/intel-zamierza-stworzyc-chip-ktory-bedzie-dzialac-jak-ludzki-mozg-24451-t)



Intel zamierza stworzyć chip, który będzie działać jak ludzki mózg - Portator - 21.06.2012 06:18

Ludzki mózg jest najbardziej złożonym mechanizmem znanym nauce. Nic więc dziwnego, że od początku stanowi niedościgniony wzór dla superkomputerów. Naukowcy z Intela niedawno ogłosili, że są już blisko stworzenia chipu podobnego do mózgu człowieka.
[Obrazek: Bez tytułu.png]
Charls Augustine wraz z kolegami z laboratorium Intela zaprezentował projekt chipu neuromorficznego. Ma on działać na zasadzie zbliżonej do neuronów w ludzkim mózgu, w przeciwieństwie do tradycyjnych krzemowych układów scalonych opartych na zmiennym napięciu, odpowiadającym operacjom bitowym. Chip neuromorficzny ma natomiast opierać na memrystorach i poprzecznych zaworach spinowych. Mówiąc prościej, memrystory to oporniki mogące


zapamiętywać wartości pojedynczych bitów, zaś poprzeczne zawory spinowe to mikroskopijne magnesy zmieniające namagnesowanie w zależności od cząstek, które przez nie przepływają.

Naukowcy z Intela uważają, że połączenie obu tych elementów pozwoli na stworzenie chipu działającego podobnie, jak ludzki mózg. Memrystory staną się odpowiednikiem synaps, a zawory spinowe będą odwzorowywać działanie neuronów. Co ważne, Augustine i koledzy twierdzą, że nowa technologia będzie wymagać 15-300 razy mniej energii niż tradycyjna technologia oparta na tranzystorach.

Chociaż technologia Intera istnieje na razie tylko w teorii, jej stworzenie może okazać się wielkim przełomem dla rozwoju komputerów. Nie musimy się zapewne obawiać scenariusza rodem z „Terminatora”, jednak bardzo wydajne i energooszczędne procesory bardzo przydadzą się na rynku urządzeń mobilnych.


Źródło: TechPejcz