Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Laptop nie czyta płyty - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Instalacja i aktualizacja Windows 7 (/instalacja-i-aktualizacja-windows-7-8-f)
+--- Wątek: Laptop nie czyta płyty (/laptop-nie-czyta-plyty-24188-t)



Laptop nie czyta płyty - Debe36 - 09.06.2012 08:58

Witam znowu. Niedawno pisałem w tym wątku (http://windows7forum.pl/instalacja-systemu-na-laptopie-dell-rozwiazany-24163-t?pid=127930#pid127930) ale teraz mam kolejny problem.


Gdy wkładam płytę instalacyjną z oryginalnym oprogramowaniem Win7 do laptopa z aktualnym systemem Vistą - wszystko jest okej. Wyłączam komputer, włączam go ponownie. Wtedy nic się nie dzieje i pokazuje mi się tak jak zwykle ekran logowania. Po prostu nie czyta płyty. Nie wiem czy muszę coś kliknąć czy co, ale po prostu nie czyta.

Proszę o pomoc.


RE: Laptop nie czyta płyty - Portator - 09.06.2012 09:50

Proszę zapoznaj się z poradnikiem:
http://windows7forum.pl/instalacja-windows-7-tutorial-29-t
oraz tym:
http://pclive.pl/porady-komputerowe/windows-2/windows-7/jak-zainstalowac-windows-7-instrukcja-instalacji-systemu-microsoft-windows-7.html


RE: Laptop nie czyta płyty - peciaq - 09.06.2012 10:12

A w BIOS przestawiłeś bootowanie w pierwszej kolejności z CD/DVD?


RE: Laptop nie czyta płyty - Debe36 - 09.06.2012 11:46

Dzięki za linki.


peciaq, tak przestawiłem.




Problem chyba rozwiązałem. Laptop Dell, płyty HP. Kto kumaty chyba wie. Jest jakieś rozwiązanie?


RE: Laptop nie czyta płyty - thermalfake - 09.06.2012 13:18

No i wiedziałem, że tak będzie. Nie zdążyłem się dopisać kolego do poprzedniego wątku ale sprawa wygląda tak, że jeśli miałeś system kupiony do tamtego komputer i podkreślasz, że jest oryginalny to są 3 przypadki:
- kupiłeś system w wersji BOX i możesz zainstalować go na dowolnej liczbie stanowisk pod warunkiem, że w danej chwili jest zainstalowany tylko na jednym. Nie wolno równocześnie korzystać na wielu. Od tego są licencje zbiorcze.
- kupiłeś system w wersji OEM/retail czyli prosto z półki w pudełeczku. Nie możesz go przenosić na inne stanowisko, jest on do końca życia sprzętu, zmiana płyty głównej (nie gwarancyjna) jest traktowana jako inny zestaw.
- kupiłeś system w wersji OEM SLP/brandowany (fabryczny) dołączony do sprzętu (nie tylko laptopy ale i także stacjonarne mogą mieć taki system). Nie możesz przenosić go poza sprzęt producenta, czyli jeśli jest to Win 7 hp to tylko na hp-kach bo aktywacja następuje przez zabezpieczenie slic table w biosach.

Także zahaczyłeś o ostatni przypadek i tamta płyta jest bezużyteczna bo łamie zasady licencjonowania eula (nie można kupić systemu na własność). Oryginalność produktu to jedno a legalność użytkowania to całkiem odrębne sprawy. Rozwiązania są takie, że kupujesz upgrade z Visty do Win 7 ale moim zdaniem bez sensu gdyż nie kosztuje on wcale mniej niż normalny Win 7 a dodatkowo przy upgradzie przy stawianiu systemu musisz mieć zainstalowaną podstawę jakim jest Vista.