Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Sporadyczne zawieszanie się systemu oraz zatrzymywanie się pracy dysku twardego - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Konfiguracja i optymalizacja Windows 7 (/konfiguracja-i-optymalizacja-windows-7-9-f)
+--- Wątek: Sporadyczne zawieszanie się systemu oraz zatrzymywanie się pracy dysku twardego (/sporadyczne-zawieszanie-sie-systemu-oraz-zatrzymywanie-sie-pracy-dysku-twardego-22688-t)



Sporadyczne zawieszanie się systemu oraz zatrzymywanie się pracy dysku twardego - drowek - 21.03.2012 19:03

Witam!

Co jakiś czas (bez określonej powtarzalności) windows explorer przestaje działać (?). Objawia się to brakiem możliwości otwierania nowych programów, nie mogę odświeżyć pulpitu, programy generalnie się zatrzymują, dyski twarde także się zatrzymują (!). Po około 30 sekundach wszystko wraca do normy, dyski "nadrabiają" stracony czas i mielą przez chwilkę. Jedyne programy, które pracują podczas "zwiechy" to Menedżer zadań i Monitor zasobów. Oglądając ten ostatni zobaczyłem, że w trakcie takiej zawieszki praktycznie siada odczyt/zapis na dyskach twardych.

Komputer ma już kilka lat, ale wcześniej na XP przez 3 lata nie musiałem reinstalować systemu. Zasilacz 450W Chieftec, dysk systemowy jest w miarę nowy (1 rok, WDC WD10EARS). System WIN7 Pro

Gdzie szukać przyczyny?

Dopisek:
Przypadłość jest uciążliwa, na szczęście na razie niezbyt częsta, czasami przez tydzień cisza, czasami 3 razy dziennie


RE: Nietypowe zawieszanie systemu - Maxim128 - 21.03.2012 20:48

Możliwe, że masz uszkodzony dysk. Sprawdź go programem HD Tune:
http://www.dobreprogramy.pl/HD-Tune,Program,Windows,12177.html

Przeskanuj też komputer antywirusem.


RE: Nietypowe zawieszanie systemu - thermalfake - 21.03.2012 21:59

Sam skan powierzchni dysku zazwyczaj nic nie powie. Pokaż pełny zapis parametrów z systemu SMART oraz wykonaj test odczytu z dysku, najlepiej z osobnego systemu livecd ładowanego do ram, bez zbędnego odczytywania z dysku przez system operacyjny co mogło by zafałszować wynik badania.


RE: Nietypowe zawieszanie systemu - drowek - 22.03.2012 00:34

dzięki za zainteresowanie
na ten moment tylko SMART, HD-Tune nic nie znalazł do połowy dysku (teraz go wyłączyłem i idę spać), antyvir + online czysty
wszystkie sugestie idą w kierunku HDD?

[attachment=4125]