Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany Jak zmniejszyć rozmiar systemu? - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Konfiguracja i optymalizacja Windows 7 (/konfiguracja-i-optymalizacja-windows-7-9-f)
+--- Wątek: Rozwiązany Jak zmniejszyć rozmiar systemu? (/jak-zmniejszyc-rozmiar-systemu-22149-t)



Jak zmniejszyć rozmiar systemu? - KaRolthas - 23.02.2012 14:54

Witam,

jestem po świeżej instalacji na dopiero co sformatowanym dysku. Tutaj pojawia się pytanie czy dałoby się jakoś ten system odchudzić, bo moim zdaniem 10,5GB tuż po instalacji to trochę dużo, a przy okazji chciałbym by chodził trochę szybciej. Da radę usunąć takie niepotrzebne mi elementy jak: Profil publiczny, centrum ułatwień dostępu, czujniki lokalizacji i inne, kontrola rodzicielska, menadżer poświadczeń, połączenia programów remoteapp i pulpitu, rozpoznawanie mowy, telefon i modem, windows cardspace, wprowadzenie itp. bez destabilizacji systemu? Nigdy z tego nie korzystałem i korzystać nie zamierzam więc uważam te elementy za zbędne i zaśmiecające dysk. Są może jeszcze jakieś inne katalogi, których usunięcie nie spowodowałoby żadnych komplikacji?


RE: Jak zmniejszyć rozmiar systemu? - Maxim128 - 23.02.2012 16:47

Wyłącz niepotrzebne usługi. Można to zrobić wpisując w menu Start w polu Uruchom frazę services.msc.
Usługi, które można wyłączyć:
- Propagacja certyfikatu
- Publikacja zasobów odnajdowania funkcji
- Przeglądarka komputera
- Rejestr Zdalny
- Routing i dostęp zdalny
- Serwer
- Telefonia
- Udostępnianie połączenia internetowego (ICS)
- Usługa Asystent zgodności programów
- Usługa modułu wyliczającego urządzenia przenośne
- Usługa raportowania błędów systemu Windows(i tak nikt tego nie używa)
- Usługa udostępniania w sieci Windows Media Player(koniecznie!)
- Usługa wprowadzania na komputer typu Tablet
- Usługi kryptograficzne
- Usługi pulpitu zdalnego
- WebClient
- Zasady usuwania karty inteligentnej

Usuń także zawartość folderu C:/Windows/Temp który zawiera pliki tymczasowe, które są pozostawiane po instalacji programów(co pewnie zrobiłeś po instalacji systemu.


RE: Jak zmniejszyć rozmiar systemu? - KaRolthas - 23.02.2012 18:05

Dzięki za odpowiedź, ale mam jeszcze wątpliwości co do kilku usług. Mój komputer jest stacjonarny i służy przede wszystkim w domu jako pośrednik do udostępniania plików. Często coś przesyłam z laptopów na niego i na odwrót. Jest też do niego podpięta drukarka i to za jego pośrednictwem drukuję z laptopów. Tak więc czy na pewno wyłączyć te usługi: routing i dostęp zdalny, ICS, pulpit zdalny? Przy okazji, co to jest moduł wyliczający urządzenia mobilne, rejestr zdalny i przeglądarka komputera? Czy to w ogóle zmniejszy rozmiar Windowsa, czy tylko zwiększy wydajność.

PS. Można bezpiecznie wyłączyć UAC i windowsowego firewalla po instalacji antywirusa?


RE: Jak zmniejszyć rozmiar systemu? - Maxim128 - 24.02.2012 13:50

Cytat:Tak więc czy na pewno wyłączyć te usługi: routing i dostęp zdalny, ICS, pulpit zdalny?
Raczej można, jeśli coś nie będzie Ci działać, możesz to włączyć spowrotem.

Cytat:Przy okazji, co to jest moduł wyliczający urządzenia mobilne, rejestr zdalny i przeglądarka komputera?
Moduł wyliczający urządzenia mobilne jest potrzebny przy tranferze plików np.z telefonu czy aparatu przez USB i Bluetooth. Jeśli nie podłączasz telefonu/aparatu do komputera możesz wyłączyć.

Rejestr zdalny to usługa dzięki której można modyfikować rejestr przez sieć. Raczej wyłącz.
Przeglądarki komputera nie wyłączaj.

Cytat:PS. Można bezpiecznie wyłączyć UAC i windowsowego firewalla po instalacji antywirusa?
UAC możesz wyłączyć, nie jest potrzebne do działania systemu, a może wkurzyćCwaniak
Jeśli masz antywirusa z zaporą(firewallem) to tak, natomiast jeśli masz darmowego bez zapory, to nie wyłączaj.