Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany Informacja odnośnie dysku SSD (rozwiązany) - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Hardware (/hardware-28-f)
+--- Wątek: Rozwiązany Informacja odnośnie dysku SSD (rozwiązany) (/informacja-odnosnie-dysku-ssd-rozwiazany-21335-t)



Informacja odnośnie dysku SSD (rozwiązany) - kuba@webqwerty - 21.01.2012 09:49

Witam,

Chciałbym za niedługo zakupić sobie dysk SSD (myśle że 60 GB mi wystarczy). Chciałbym na nim mieć system opreracyjny. I moje pytanie brzmi: Czy instalować na nim samego wina + stery czy oprócz tego jakieś programy typu Google Chrome, Skype, Office...
Gry będę trzymał na zwykłym HDD 500 GB.
I jeszcze jakby ktoś mógł mi polecić jakieś dyski SSD 60 GB to by było fajnie. Uśmiechnięty

Pozdrawiam


RE: Informacja odnośnie dysku SSD - thermalfake - 21.01.2012 20:44

Jeśli to ma być sam system plus aplikacje których na bieżąco używasz/są ładowane przy starcie to taki dysk wystarczy, nawet jakąś gierkę też mieści. Reszta to już na osobnym hdd.

OCZ 2.5 60GB SATAIII AGILITY 3 AGT3-25SAT3-60G w okolicach 400zł mega szybki ale jeśli masz złącze SATAIII na płycie głównej lub w nowym lapku.


RE: Informacja odnośnie dysku SSD - kuba@webqwerty - 22.01.2012 10:40

Szczerze mówiąc nie pamiętam czy mam SATA III. - Moja płyta główna to ASUS M4A79XTD EVO/USB3 Motherboard.
Gdzie to można sprawdzić ?


RE: Informacja odnośnie dysku SSD - House - 22.01.2012 10:45

Zgodnie z informacją http://www.asus.com/Motherboards/AMD_AM3/M4A79XTD_EVOUSB3/#specifications płyta posiada złącze Sata 3 Gb/s - zatem jest to SATAII.


RE: Informacja odnośnie dysku SSD - kuba@webqwerty - 22.01.2012 11:21

To może ktoś polecić jakiś dysk, bo nie bardzo znam się na tym.
Słyszałem że teraz kupowanie dysków się nie opłaca ponieważ są drogie. Czy to prawda ?


RE: Informacja odnośnie dysku SSD - House - 22.01.2012 11:56

Jeśli chodzi o mnie ceny dysków są takie same od dłuższego czasu. Jeśli chodzi o dyski SSD to są one przydatne do trzymania na nich systemu oraz używanych aplikacji/programów. Reszta plików spokojnie może leżeć Ci na dysku HDD.

Co do polecenia. To jaki budżet i jakie oczekiwane parametry.


RE: Informacja odnośnie dysku SSD - kuba@webqwerty - 22.01.2012 12:32

Budżet - 300 zł do max 400 zł. A co do parametrów to 60 GB a jeśli chodzi o prędkości to nie bardzo się orientuje. A firma to chyba obojętne co ?

Co myślicie o tym SSD: http://allegro.pl/dysk-ssd-ocz-60gb-agility-3-525-475-mb-s-sf2281-i2048701357.html
Widzę że SSD są 2.5" a ja HDD mam 3.5". Da się zamontować 2.5" do tej obudowy ?
A i jeszcze jedno - czym się różni SATA II od Serial ATA ?


RE: Informacja odnośnie dysku SSD - thermalfake - 22.01.2012 14:33

(22.01.2012 12:32)kuba@webqwerty napisał(a):  Budżet - 300 zł do max 400 zł. A co do parametrów to 60 GB a jeśli chodzi o prędkości to nie bardzo się orientuje. A firma to chyba obojętne co ?

Kingston, Corsair, OCZ, Intel, za niedługo mocno wejdzie Samsung wycofując się z tradycyjnych talerzowych hdd (tu myślę, ze zacznie się dziać).

Cytat:Co myślicie o tym SSD: http://allegro.pl/dysk-ssd-ocz-60gb-agility-3-525-475-mb-s-sf2281-i2048701357.html

Zawsze lepiej brać nowocześniejszy dysk. U Ciebie jest tylko ten problem, że na płycie masz kontroler SATAII a nie SATAIII więc te prędkości odczytu/zapisu nie będą takie jak te deklarowane - będą zgodne ze standardem SATA II czyli niemal o połowę mniej. Sam decyduj bo wolniejsze ssd wcale nie są dużo tańsze - czy kupujesz coś na sataII czy sataIII. Przykładowo starszy OCZ Vertex kosztuje tylko ok 50zł mniej co powyżej a wydajnościowo też będzie gorszy jak agility podpięty do sata II

Cytat:Widzę że SSD są 2.5" a ja HDD mam 3.5". Da się zamontować 2.5" do tej obudowy ?

Tak, trzeba mieć tylko tzw sanki (adapter 2.5->3.5) ale nie każdy sprzedawany dysk je ma. Kupowane osobno nie kosztują majątku koszt rzędu kilkunastu zł.

Cytat:A i jeszcze jedno - czym się różni SATA II od Serial ATA ?

Niczym to ten sam typ złączy tylko inne nazewnictwo, w zasadzie SATAII -> Serial ATA II. To tak samo jak PATA => Parallel ATA.


RE: Informacja odnośnie dysku SSD - kuba@webqwerty - 22.01.2012 21:36

aha to wszystko wiem, Dzięki za odpowiedzi i temat do zamknięcia. Jeszcze raz dzięki Uśmiechnięty


Informacja odnośnie dysku SSD (rozwiązany) - House - 22.01.2012 22:14

Wątek rozwiązany.