Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Czy wielkość antenki wi-fi ma znaczenie? - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Sieci komputerowe (/sieci-komputerowe-16-f)
+--- Wątek: Czy wielkość antenki wi-fi ma znaczenie? (/czy-wielkosc-antenki-wi-fi-ma-znaczenie-19949-t)



Czy wielkość antenki wi-fi ma znaczenie? - Smokofenek - 19.11.2011 12:06

Dzisiaj został wymieniony mój modem. Aktualnie ma on w sobie także funkcję routera, przez co mój stary (router) już nie jest mi potrzebny.
Zauważyłem, że antenka wi-fi do owego modemu jest bardzo mała, a od mojego starego routera większa.
Czy to ma jakieś znaczenie?

Jeśli to jest ważne, to antenki są z:
Mała: UPC011675 (Modem z routerem)
Duża: Pentagram P6391 (Router)

Z góry dziękuję za odpowiedź, to jest dość ważne dla mnie, bo jeden laptop znajduje się na drugim końcu mieszkania i sygnał jest ważny.


RE: Czy wielkość antenki wi-fi ma znaczenie? - thermalfake - 19.11.2011 12:22

Nie liczy się wielkość anteny Zacieszacz Jaką odległość masz od najdalszego urządzenia i jakie między nimi są przeszkody oraz z czego są zrobione ?
Tu masz ładnie wytłumaczone
http://www.pcworld.pl/artykuly/53583/Antena.antenie.nierowna.html


RE: Czy wielkość antenki wi-fi ma znaczenie? - Smokofenek - 19.11.2011 12:35

(19.11.2011 12:22)thermalfake napisał(a):  Nie liczy się wielkość anteny Zacieszacz Jaką odległość masz od najdalszego urządzenia i jakie między nimi są przeszkody oraz z czego są zrobione ?
Tu masz ładnie wytłumaczone
http://www.pcworld.pl/artykuly/53583/Antena.antenie.nierowna.html

To znaczy o przeszkodach i odległości wiem. Ale chciałem się dowiedzieć czy sama jej (antenki) wielkość jest ważna. A może są zrobione z czego innego? Bo ja tam za bardzo się nie znam, heh.

Czyli mam rozumieć, że czy antena ma 10cm długości, czy 20cm to nie ma różnicy, tak?
A czy te antenki mogę się czymś między sobą róznić? Np. metalem w środku, czy coś tego typu.

EDIT: przeczytałem pobieżnie tamten artykuł, ale nie za bardzo rozumiem te różnice mocy wyjściowej. Obie rozprowadzają sygnał raczej we wszystkich kierunkach.


RE: Czy wielkość antenki wi-fi ma znaczenie? - izaw - 19.11.2011 19:32

Antena musi być dopasowana do sprzętu. Tak jak koło do auta. Do osobówki od ciągnika się nie nadaje i nie będzie szybszy.

Oczywiście mogą być większe, specjalne, jak kierunkowe, ale muszą być dopasowane. Odradzam eksperymenty bo mozesz uszkodzić router.

P.S. Nie cytuj poprzedniego posta.


RE: Czy wielkość antenki wi-fi ma znaczenie? - thermalfake - 19.11.2011 20:36

Antena Pentagrama jest o mocy wyjściowej 5dBi, co w zupełności wystarczy do domu gdzie nie ma ścian jak w bunkrze.
Podaj model routera (naklejka na spodzie) to sprawdzimy czy taką antenę można stosować.


RE: Czy wielkość antenki wi-fi ma znaczenie? - Smokofenek - 20.11.2011 00:17

TWG850-4U - to jest ten modem z routerem
A Pentagram to P6391

Co do dopasowania - dzisiaj kilka razy przekładałem, w moim laptopie nie było różnicy, ale z laptopem, z którego korzystał brat, jakoś sygnału była zmienna. Ale chyba okazało się, że to przez warunki losowe, nie przez zmianę antenek. Z tego co zauważyłem (nie wiem czy słusznie) obie dają tą samą jakość (wykluczając czynniki zewnętrzne).


RE: Czy wielkość antenki wi-fi ma znaczenie? - KUKA1 - 20.11.2011 00:42

Nie liczy się wielkość, ale jakość anteny Zacieszacz


RE: Czy wielkość antenki wi-fi ma znaczenie? - Smokofenek - 20.11.2011 11:18

Zastanawiało mnie, czy wielkość wpływa na jakość Zadowolony


RE: Czy wielkość antenki wi-fi ma znaczenie? - izaw - 20.11.2011 11:47

Jak pisałem - wpływa, ale nie zawsze pozytywnie.