Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Wyłączanie dysku twardego - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Konfiguracja i optymalizacja Windows 7 (/konfiguracja-i-optymalizacja-windows-7-9-f)
+--- Wątek: Wyłączanie dysku twardego (/wylaczanie-dysku-twardego-19198-t)



Wyłączanie dysku twardego - Xongiver - 15.10.2011 14:55

Posiadam 2 dyski: ssd pod system oraz hdd jako magazyn. Z hdd korzystam dość rzadko dlatego ustawiłem wyłączenie po 5 minutach nieużywania. Wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt, że podczas pracy na windowsie (tylko na plikach na ssd) czasami włącza się dysk hdd, sam od siebie, np. w trakcie oglądania filmu. Nie jest to antywirus bo sprawdzałem przy wyłączonym programie, również sporadycznie zdarza się włączanie dysku hdd. Nie jest to regularne dlatego ciężko stwierdzić co powoduje włączanie tego dysku. Druga sprawa jest taka, że dysk jest włączany za każdym razem podczas wyłączania się systemu, nie mam pojęcia w jakim celu ale to akurat jest regularne. Wiem, że częste włączanie i wyłączanie dysku nie wpływa na niego za dobrze i chciałbym tego uniknąć. Jak poprawnie powinienem ustawić to wyłączenie dysku aby później sam nie włączał się "kiedy mu się zechce" oraz podczas zamykania systemu.


RE: Wyłączanie dysku twardego - thermalfake - 15.10.2011 22:25

Pobierz sobie pakiecik Sysinternals. Jest tam narzędzie Process Monitor. Zawiera on narzędzie FileMon (wcześniej było osobno).
Tools -> File summary -> zakładka By folder -> zaznaczasz wybraną partycje/ę drugiego dysku
Poczekaj do momentu kiedy znowu hdd się wybudzi po wcześniejszym zaparkowaniu głowic i zobacz jakie procesy oraz jakie akcje zostały przeprowadzone na plikach.