Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Mała pojemność dysku twardego. - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Hardware (/hardware-28-f)
+--- Wątek: Mała pojemność dysku twardego. (/mala-pojemnosc-dysku-twardego-17538-t)



Mała pojemność dysku twardego. - adamko91 - 25.07.2011 12:19

Witam, mam oto taki problem że podłączyłem dysk Seagate Barracuda 7200.7 o poj. 80 GB przez usb a wykrywa mi tylko 31,4 GB czym to może być spowodowane ?

Pozdrawiam
adamko91


RE: Mała pojemność dysku twardego. - thermalfake - 25.07.2011 12:52

Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzenie komputerem -> Zarządzanie dyskami
Stawiam że na tylko tyle jest zrobiona partycja.


RE: Mała pojemność dysku twardego. - kzarba8 - 25.07.2011 19:41

Może twoja płyta nie obsługuje wiecej albo płyta jest zbyt wolna


RE: Mała pojemność dysku twardego. - peciaq - 25.07.2011 19:51

Jak płyta nie obsługuje więcej? Nie ma takiej opcji chyba. Dysk to dysk.
Reszta miejsca jest po prostu nieprzydzielona. Trzeba z reszty zrobić partycję i tyle, będzie działać.


RE: Mała pojemność dysku twardego. - thermalfake - 25.07.2011 21:19

Jest zapewne jedna partycja i to w systemie plików fat32 co by tłumaczyło maksymalną (ograniczenie systemu plikowego) wielkość partycji 32gb (system widzi ciut mniej).
Chcesz mieć cały dysk "backupowy" dla siebie to usuń starą partycję (o ile nie ma danych) i załóż jedną nową w systemie ntfs.

Cytat:Może twoja płyta nie obsługuje wiecej

Herezje, dawno temu za czasów starych płyt głównych i systemów XP był problem z dyskami powyżej 137gb bo biosy nie były w stanie ich obsłużyć gdyż wymagało to wsparcia adresowania 48bitowego LBA. Ale to naprawdę zamierzchłe czasy Zacieszacz


RE: Mała pojemność dysku twardego. - adamko91 - 27.07.2011 15:03

Założyłem nową partycje w systemie ntfs ale cały czas jest ta sama pojemność Smutny


RE: Mała pojemność dysku twardego. - thermalfake - 27.07.2011 18:06

Pokaż zrzut ekranu z zarządzania dyskami, wybierz ten zewnętrzny.


RE: Mała pojemność dysku twardego. - fourup - 28.07.2011 07:47

(25.07.2011 19:51)peciaq napisał(a):  Jak płyta nie obsługuje więcej? Nie ma takiej opcji chyba. Dysk to dysk.
Reszta miejsca jest po prostu nieprzydzielona. Trzeba z reszty zrobić partycję i tyle, będzie działać.

Ano, tak... może tak być...
Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce były maszyny, których BIOS nie widział dysków większych niż 256MB, potem kolejnym progiem były dyski 2.1G, potem 4G, potem kolejne granice wynosiły 32G, 128G, 1T (niektóre płyty na VIA i GeForce), aktualnie to jest (o ile pamiętam!) 4T.

Tak więc istnieje szansa, że płyta nie widzi więcej, bo nie umie patrzeć tak "daleko". Rozwiązaniem może być upgrade BIOSu.

Jest też możliwość, że dysk został "sklipowany" do 32G (ze względu na ograniczenia płyt, producenci kiedyś dawali taką możliwość w większych dyskach) - wyjmij dysk i sprawdź zworkowanie...


RE: Mała pojemność dysku twardego. - thermalfake - 28.07.2011 08:10

Tomek, fakt zapomniałem Zacieszacz

[Obrazek: cuda_ata_5_family_pic.gif]

Zobacz kolego jak masz wpiętą zworkę, nie może być to ostatnia opcja "Limit drive capacity ..."


RE: Mała pojemność dysku twardego. - adamko91 - 29.07.2011 12:32

Zworka jest wpięta na tą ostatnią opcję co napisał thermalfake.


RE: Mała pojemność dysku twardego. - fourup - 29.07.2011 14:59

W takim razie usuń zworkę z pinów najbliżej złącza zasilającego i kliknij "Pomół" Thermalowi, jeśli zadziałało Cwaniak


RE: Mała pojemność dysku twardego. - adamko91 - 29.07.2011 15:52

Zworke ustawiłem jako master i wszystko jest OK. Dzięki za pomoc!


RE: Mała pojemność dysku twardego. - thermalfake - 29.07.2011 16:07

Nie mi tylko Tomkowi się należy, ja o tym fakcie zapomniałem, cztery litery ze mnie Zacieszacz