Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Windows 7 - artefakty lub ekran się wyłącza - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Hardware (/hardware-28-f)
+--- Wątek: Windows 7 - artefakty lub ekran się wyłącza (/windows-7-artefakty-lub-ekran-sie-wylacza-15975-t)



Windows 7 - artefakty lub ekran się wyłącza - Aiwendil - 09.05.2011 12:40

Witam,

Świeżo zainstalowałem Windows 7 Pro (32bit).

Jeszcze w czasie instalacji pojawił się ten problem, a i występuje teraz co kilka/naście minut.

Pojwaiają się na całym ekranie kolorowe wzorki - w różnych kolorach i wzorach, ale chodzi o coś takiego:
http://forum.cdaction.pl/lofiversion/index.php/t117594.html

Przewińcie kawałek, widać monitor z artefaktami.

Czasem też po prostu znika obraz (ekran robi się czarny)

UWAGA - po odpięciu kabla od karty graficznej (lub od monitora, nie ma znaczenia z której strony) i ponownym wpięciu obraz zazwyczaj wraca.

W czym może tkwić problem? Zmieniłem na próbę kabel, lecz nie pomogło.

Mam:
AsRock P55 Deluxe3
Intel i5-661
Gforce 7900GS (ze starego kompa, czekam na dostawę nowej)
BenQ G2222HDL

Karta graficzna NIE jest przegrzana - to model z chłodzeniem Zalmana i temperatura nie przekracza 50C. Poza tym problem występuje też zaraz po włączeniu komputera, kiedy sprzęt jest "zimny".

Zainstalowałem sp1, sterowniki do grafiki, chipsetu płyty, nie pomogło.

Pomóżcie Uśmiechnięty


RE: Windows 7 - artefakty lub ekran się wyłącza - thermalfake - 09.05.2011 13:50

Niekoniecznie musi być "przegrzana" aby waliła artefaktami, może mieć uwalone pamięci GDDR lub coś innego, bez podmiany grafiki nie wyeliminujesz problemu. Pobierz EVGA OC Scanner, on obciąża grafikę i dodatkowo potrafi zliczać artefakty.
Istnieje jeszcze możliwość uszkodzenia elektroniki (wejścia d-sub/dvi ?) w monitorze i takie hocki-klocki się pokazują.


RE: Windows 7 - artefakty lub ekran się wyłącza - Aiwendil - 09.05.2011 15:19

Ok rewelacji ciąg dalszy:

Podłączyłem inny monitor - to samo. Na pewno więc nie jest to wina monitora.
Kartę graficzną podłączyłem z powrotem do innego komputera, z którego była wzięta (starsza konfiguracja i windows XP). Zero problemów.

Czy może to być wina Windowsa? Pamiętam, że pierwszy raz artefakty pojawiły się przy wykonywaniu przez instalator "testu wydajności sprzętu".

A może wina zasilacza? Kupowałem używkę (Seasonic M12ii-620, więc nie żaden kiep), tylko bez kabli pci-e (koleś zapodział Zadowolony ) i kabelki te dorobił mi koleś na zamówienie (raczej profesjonalista, sądząc po jakości wykonania). Czy może to być wina zasilania karty?

Pozdrawiam


RE: Windows 7 - artefakty lub ekran się wyłącza - Illidan - 10.05.2011 01:15

Może to być wina zasilacza jak i uszkodzonej karty.Kartę raz jeszcze podpiąłbym do innego komputera i tam przetestował na jakiejś grze itp.