Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
W7 dodanie opcji do menu kontekstowego - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Forum (/forum-1-f)
+--- Dział: Kosz (/kosz-3-f)
+--- Wątek: W7 dodanie opcji do menu kontekstowego (/w7-dodanie-opcji-do-menu-kontekstowego-15620-t)

Strony: 1 2


W7 dodanie opcji do menu kontekstowego - sakuwbarakushow - 23.04.2011 12:49

Witam, jak do Windows 7 dodać opcję do menu kontekstowego programu notatnik.exe i jak podpisać pod opcję start programu ?

Oraz skad pobiorę java sdk dla Windows 7 ? jakoś nie mogę znaleźć Smutny
Dzięki z góry za pomoc


RE: Windows 7 dodanie opcji do menu kontekstowego - thermalfake - 23.04.2011 19:07

Do pliku z rozszerzeniem reg wklej i potem odpal
[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Open with Notepad]
"Icon"="notepad.exe,-2"
[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Open with Notepad\command]
@="notepad.exe %1"

http://cds.sun.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/CDS-CDS_Developer-Site/en_US/-/USD/VerifyItem-Start/java_ee_sdk-6u2-windows.exe?BundledLineItemUUID=TO6J_hCv8bUAAAEv5oApG4OT&OrderID=3D2J_hCvBpoAAAEv1YApG4OT&ProductID=SAKJ_hCyaVAAAAEunr8Hek4c&FileName=/java_ee_sdk-6u2-windows.exe


RE: Windows 7 dodanie opcji do menu kontekstowego - sakuwbarakushow - 23.04.2011 19:10

Gdzie ten plik z rozszerzeniem reg znajdę i gdzie tutaj jest nazwa opcji w menu kontekstowym ?


RE: Windows 7 dodanie opcji do menu kontekstowego - rafi993 - 23.04.2011 19:29

Cytat:[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Open with Notepad]
"Icon"="notepad.exe,-2"
[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Open with Notepad\command]
@="notepad.exe %1"
Dodaj to do pliku .txt, a następnie zapisz pod rozszerzeniem .reg i odpal


RE: Windows 7 dodanie opcji do menu kontekstowego - sakuwbarakushow - 24.04.2011 16:15

http://zapodaj.net/016d1026e075.jpg.html problem nie działa

i to ma działać tak :
Cytat:ppm > nowy > plik tekstowy (notatnik widnowsowy) i w nim wklejam z neta przykładowy kod JAVA.
ppm na plik tekstowy z kodem java > jest opcja kompiluj > klikam na nią to kod zostaje przetworzony i pojawiaj się pliki *jar
czy jakie tam java ma.



RE: Windows 7 dodanie opcji do menu kontekstowego - thermalfake - 24.04.2011 17:11

Gotowy plik ściągnij i odpal
http://www.sevenforums.com/attachments/tutorials/82096d1277835527-open-notepad-add-remove-context-menu-files-add_open_with_notepad.reg

Cytat:ppm na plik tekstowy z kodem java > jest opcja kompiluj > klikam na nią to kod zostaje przetworzony i pojawiaj się pliki *jar
czy jakie tam java ma.
To nie takie hop siup. Ściągnij sobie np Eclipse'a/JBuilder'a/JCreator'a (będzie się pracowało znacznie lepiej niż w notatniku) i tam wstawiaj pobrane kody źródłowe, wtedy przekompilujesz. Z tego co jeszcze pamiętam to plik jar jest w zasadzie archiwum wielu oddzielnych skompilowanych plików (jak robisz aplety)

Pomyliłem wcześniej link do pobrania
http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk-6u25-download-346242.html

Pod tym linkiem zacząłbym od tutoriala
http://download.oracle.com/javase/tutorial/getStarted/cupojava/win32.html


RE: Windows 7 dodanie opcji do menu kontekstowego - sakuwbarakushow - 24.04.2011 20:17

Teraz podziałało z tego pliku co dałeś, gdzie znajdę modyfikację nazwy opcji w mentu ? aby nie było "witch to notepad" tylko "kompiluj"
i nie mogę użyć czego innego, nauczyciel powiedział iż ma być notatnik.
miałem pobrać jakąś jave sdk ale nie znalazłem na 7 64bit ...

Ja mam wrzucić z neta gotowy kod JAVA nie ważne czy on wysadza komputer czy łamie hasła,to jest opcjonalne tylko po to aby pokazać iż działa ...

W ogóle nadal nie wiem jak się za to zabrać ..


RE: W7 dodanie opcji do menu kontekstowego - thermalfake - 24.04.2011 20:38

Stosuj się tak jak pisze w linku do tutoriala.

Przykładowy kod źródłowy wklejasz/piszesz od podstaw w notatniku. Plik ten trzeba zapisać z rozszerzeniem *.java Możesz go przeedytować właśnie za pomocą opcji w menu kontekstowym "Otwórz w Notatniku". Każda zmiana pociąga za sobą konieczność rekompilacji.
Następnie do skompilowania za pomocą ściągniętego SDK (standardowe JRE tego nie wykona).

Można też inaczej przekompilować.
Spróbuj skojarzyć pliki *.java z javac który jest dostępny domyślnie w katalogu C:\Program Files\Java\jdk1.6.0_25\bin


Odnośnie ściągania

[Obrazek: java.jpg]


RE: Windows 7 dodanie opcji do menu kontekstowego - sakuwbarakushow - 24.04.2011 20:43

Hm dodałem sobie opcje kompiluj usunąłem ikonkę notepada.
Ale teraz : jak usunąć te wpisy ? aby nie było w menu kontekstowy tego ;]
pozostawię sobie tylko "kompiluj" i to do nagrania filmu na zajęcia w szkole później chcę to usunąć bo mi to nie potrzebne jest ;]

sorry ale jak wcześniej kliłem na Twoj link to było "not found" ... ;/ stąd ponowne pytanie odnośnie tego.

Edit:/
pobrałem i zainstalowalem java SDK
i teraz co zrobić aby po wybraniu opcji kompiluj działał kompilator kodu java ?


RE: Windows 7 dodanie opcji do menu kontekstowego - thermalfake - 24.04.2011 22:06

Dodaj 2 zmienne środowiskowe do systemu
Mój komputer -> zaawansowane ustawienia systemu (po lewej)
Na dole Zmienne Środowiskowe ...
Zmienne systemowe -> Dodaj

Ścieżka do narzędzia javac dzięki któremu kompilujemy tzn nie wklepujemy go w całości przy wyyoływaniu
Nazwa zmiennej: PATH
Wartość: C:\Program Files\Java\jdk1.6.0_25\bin

Ścieżka do bibliotek (klasy przynajmniej te podstawowe Javy) maszyny wirtualnej
Nazwa zmiennej: CLASSPATH
Wartość: C:\Program Files\Java\jdk1.6.0_25\lib

Oznacza to, że z każdej lokalizacji gdzie masz źródła będziesz mógł kompilować kod a nie tylko po skopiowaniu do podanego wyżej katalogu
Konsola systemowa Win Key + R
komenda cmd
załóżmy, że plik z kodem znajduje się w katalogu c:\java
W ten czas
cd c:\java
javac helloworld.java -> przekompiluje do pliku helloworld.class
java helloworld -> bez nazwy .class, maszyna wirtualna uruchomi wynik kodu źródłowego

...lub nieco inaczej

Skojarz pliki tak żeby się domyślnie otwierały przy klikaniu
*.java z C:\Program Files\Java\jdk1.6.0_25\bin\javac.exe -> kompilacja
*.class z C:\Program Files\Java\jdk1.6.0_25\bin\java.exe -> uruchomienie

Sprawdzone u mnie na kompie działa wyśmienicie


RE: Windows 7 dodanie opcji do menu kontekstowego - sakuwbarakushow - 25.04.2011 06:05

http://zapodaj.net/db6de7ac4e65.jpg.html tak ma działać?
Ale okey ale to ma działać z pod opcji w menu kontkestowym " kompiluj "
Otwieram nowy plik tekstowy kopiuję do niego jakiś kod java z neta , biorę opcję kompiluj i dzieje się to w tle co zrobiło się przy pomocy cmd.
wynikiem działania jest pokzanie się skompilowanych plików.

Tak nauczyciel zrobił i pokazał wynik.


RE: Windows 7 dodanie opcji do menu kontekstowego - thermalfake - 25.04.2011 10:02

Na pewno pakiet SDK sam automatycznie nie umieści Ci w menu takiej opcji jak kompiluj.


RE: Windows 7 dodanie opcji do menu kontekstowego - sakuwbarakushow - 25.04.2011 10:58

Ja mam tą opcję zmieniłem nazwę wyświetlana z klucza który mi wyżej podałeś.
Tylko nie wiem co pod nią podpisać aby się kompilowało (co od sdk odpowiada za komilacje kodu)


RE: Windows 7 dodanie opcji do menu kontekstowego - thermalfake - 25.04.2011 11:16

Cytat:Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Kompiluj]
"Icon"="java.exe"

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Kompiluj\command]
@="c:\Program Files\Java\jdk1.6.0_25\bin\javac.exe" "%1"

Jak dalej nie wiesz co odpowiada za kompilację, skoro cały czas tłukę, że to narzędzie javac.exe z katalogu bin Zacieszacz

Tylko nie wiem czemu za każdym razem po kliknięciu opcji Kompiluj system pyta się czym to otwierać.
Nawet jak skojarzyłem pliki java tylko z notatnikiem a podręczna opcja miała służyć kompilacji.
Być może parametr w gałęzi " * " ma tu duże znaczenie, aż tak na rejestrze się nie znam.

BTW nie masz wpisanej zmiennej CLASSPATH (napisane u góry) gdyż nie wie skąd ma odczytać podstawowe klasy i nie kompiluje kodu.


RE: Windows 7 dodanie opcji do menu kontekstowego - sakuwbarakushow - 25.04.2011 16:23

Eh to znów nie działa co dałeś ...

http://zapodaj.net/a75a1b51653f.jpg.html

Ten regist w cytacie do java.exe
Wywala się jak wczoraj... to


RE: Windows 7 dodanie opcji do menu kontekstowego - sakuwbarakushow - 27.04.2011 20:57

Zrobiłem ten skrypt nie strzęsny ma tak wyglądać :

Cytat:Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Kompiluj]
"Icon"="java.exe"

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Kompiluj\command]
@="c:\Program Files\Java\jdk1.6.0_25\bin\javac.exe "%1"

Co nie zmienia faktu że to nie działa.
Opcja kompiluj otwiera notepada a nie aplikacje javac.exe ... ;/


RE: Windows 7 dodanie opcji do menu kontekstowego - thermalfake - 28.04.2011 08:24

Co nieco skorzystałem z poniższego poradnika.
http://fjavanet.blogspot.com/2010/05/java-adding-compile-program-option-to.html
Ciut wprowadziłem modyfikacji i dodałem opcję uruchamiania, do rzeczy.

Na początek wytnij stare wpisy tzn całe gałęzie
[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Kompiluj] i
[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\Kompiluj\command]

Potem zaimportuj w pliku reg coś takiego tzn nadpisz np do tamtego co masz
Co to robi ?
Ano tylko dla podanego typu plików z zadanym rozszerzeniem, żadnego innego (po wybraniu z menu)
*java kompiluje kod
*class pokazuje wynik

Cytat:Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CLASSES_ROOT\class_auto_file]
@=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\class_auto_file\shell]

[HKEY_CLASSES_ROOT\class_auto_file\shell\open]

[HKEY_CLASSES_ROOT\class_auto_file\shell\open\command]
@="\"C:\\Program Files\\Java\\jdk1.6.0_25\\bin\\java.exe\" \"%1\""

[HKEY_CLASSES_ROOT\class_auto_file\shell\show]
@="Pokaż wynik"
"Icon"="java.exe"

[HKEY_CLASSES_ROOT\class_auto_file\shell\show\command]
@="c:\\show.bat \"%1\""

[HKEY_CLASSES_ROOT\java_auto_file]
@=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\java_auto_file\shell]

[HKEY_CLASSES_ROOT\java_auto_file\shell\compile]
@="Kompiluj plik"
"Icon"="java.exe"

[HKEY_CLASSES_ROOT\java_auto_file\shell\compile\command]
@="c:\\run.bat \"%1\""

[HKEY_CLASSES_ROOT\java_auto_file\shell\edit]

[HKEY_CLASSES_ROOT\java_auto_file\shell\edit\command]
@=hex(2):25,00,53,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00,52,00,6f,00,6f,00,74,00,25,\
00,5c,00,73,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00,33,00,32,00,5c,00,4e,00,4f,00,\
54,00,45,00,50,00,41,00,44,00,2e,00,45,00,58,00,45,00,20,00,25,00,31,00,00,\
00

[HKEY_CLASSES_ROOT\java_auto_file\shell\open]

[HKEY_CLASSES_ROOT\java_auto_file\shell\open\command]
@=hex(2):25,00,53,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00,52,00,6f,00,6f,00,74,00,25,\
00,5c,00,73,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00,33,00,32,00,5c,00,4e,00,4f,00,\
54,00,45,00,50,00,41,00,44,00,2e,00,45,00,58,00,45,00,20,00,25,00,31,00,00,\
00

Następnie przygotuj sobie dwa pliki na partycji C o rozszerzeniu bat (plik wsadowy) do których wklej

Pierwszy
run.bat

Cytat: @echo Kompilowanie kodu zaczynam 3..2..1
javac %~nx1
pause

Zmienna %~nx1 wywodzi się z %1 czyli przekazanej pełnej ścieżki do wybranego klikniętego pliku, natomiast ~nx wyłuskuje z niego tylko samą nazwę pliku i rozszerzenie.
Komenda pause pozwala zamknąć okno konsoli dopiero po wciśnięciu jakiegokolwiek klawisza (domyślnie zamyka od razu), zatem masz pełny podgląd czy się dobrze skompilowało i nie było błędów.

drugi
show.bat

Cytat:java %~n1
pause

%~n1 wyłuskuje w tym wypadku tylko nazwę pliku do uruchomienia (poprawnie składniowo), przy podaniu z rozszerzeniem domyślnie kompilator ma wywalać błąd. Tu też okno zamknie się dopiero po naciśnięciu czegokolwiek.

Wyjaśnienie jeszcze odnośnie "%1" w gałęzi rejestru przy run.bat i show.bat, ta zmienna/parametr przekazuje jej wartość do skryptu do dalszego wykorzystania.


RE: Windows 7 dodanie opcji do menu kontekstowego - sakuwbarakushow - 28.04.2011 14:43

A skąd Ty wziałeś te kombosy po @=hex z tymi liczbami Oo

Zrobiłem tak i nie działa ;/
zamiast się kompilować otwiera się notatnik ...


RE: Windows 7 dodanie opcji do menu kontekstowego - thermalfake - 28.04.2011 20:02

(28.04.2011 14:43)sakuwbarakushow napisał(a):  A skąd Ty wziałeś te kombosy po @=hex z tymi liczbami Oo
Po prostu wyeksportowałem wszystkie gałęzie w których dopisywałem klucze i wartości, klucze z wartościami hex są domyślne
Cytat:Zrobiłem tak i nie działa ;/
zamiast się kompilować otwiera się notatnik ...
Yyy to nie mam już pomysłu, nie możliwe, żeby po wybraniu prawym klawiszem mychy opcji kompilowania (stare wpisy usunąłeś ?? ważne) dalej otwierał się notatnik - nie otwiera się żaden skrypt.
Tamta edycja rejestru powodowała, że globalnie każdy plik miał tą opcję, teraz tylko zdefiniowane.


RE: Windows 7 dodanie opcji do menu kontekstowego - sakuwbarakushow - 28.04.2011 20:11

Zmieniłem w skrypcie i uruchomiłem ponownie.
Nie wiem jak usunąć stare wpisy z rejestru bo być może to one są powodem takiego zachowania.
Rozumiem iż u Cb to działa ?