Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Jak zmienić rozmiar partycji? - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Konfiguracja i optymalizacja Windows 7 (/konfiguracja-i-optymalizacja-windows-7-9-f)
+--- Wątek: Jak zmienić rozmiar partycji? (/jak-zmienic-rozmiar-partycji-14993-t)



Jak zmienić rozmiar partycji? - Ecosse - 27.03.2011 12:55

Witam. Mam taki problem. Mam 3 dyski, ale w tym temacie powiem wam tylko o dwóch. Mam dysk S:\ na którym mam za dużo miejsca - 400 gb. Oraz mam dysk C:\ na którym mam 150 gb ale chcę przenieść trochę miejsca z S:\ na C:\ ponieważ na C:\ brakuje mi już miejsca a kupiłem sobie 5 nowych gier. Proszę o pomoc jak przenieść miejsce z jednego dysku do drugiego tak aby nic nie zepsuć. Z góry dziękuje.

Pozdrawiam.


RE: Jak zmienić rozmiar partycji? - thermalfake - 27.03.2011 13:09

Pokaż nam zrzut ekranu z Zarządzania dyskami
Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Zarządzanie dyskami

Domniemywam, że S jest jedyną partycją na którymś tam z kolei dysku. Nie da się ot tak przenieść miejsce jak piszesz bo to dwa osobne fizycznie dyski. Na dysku systemowym jest więcej partycji niż tylko jedna C ?


RE: Jak zmienić rozmiar partycji? - rafi993 - 27.03.2011 13:12

chodzi o dyski czy partycje?? jeżeli o partycje to fajny program partition wizard do dzielenia partycji i tworzenia nowych bez konieczności formatu


RE: Jak zmienić rozmiar partycji? - Phen0m - 27.03.2011 13:35

Ja w tych sprawach jestem konserwatysta i dla mnie robienie czy zmiana partycji z poziomu Windowsa jest do niczego. Potem będziesz miał kłopoty z taka partycja.
Zrób format i wtedy przy instalacji Windowsa zrób sobie partycje.


RE: Jak zmienić rozmiar partycji? - rafi993 - 27.03.2011 13:41

(27.03.2011 13:35)Phen0m napisał(a):  Ja w tych sprawach jestem konserwatysta i dla mnie robienie czy zmiana partycji z poziomu Windowsa jest do niczego. Potem będziesz miał kłopoty z taka partycja.
Zrób format i wtedy przy instalacji Windowsa zrób sobie partycje.

Ja się nie zgodzę. Mam zrobione tym programem i bez problemów śmiga


RE: Jak zmienić rozmiar partycji? - Phen0m - 27.03.2011 14:14

to poczekaj trochę i daj temu czasu. Ja nie napisałem ze to dzieje sie od razu Uśmiechnięty Moj bardzo dobry kolega pracuje w servisie komputerowym i bardzo duzo ludzi przychodzi aby dane odzyskać z takich właśnie partycji. Jednym sie to sypie po kilku dnach a innym po kilku miesiącach.


RE: Jak zmienić rozmiar partycji? - Ecosse - 27.03.2011 14:41

Proszę oto zrzut ekranu - Kliknij tutaj

A więc jakim programem przenieść miejsce?


RE: Jak zmienić rozmiar partycji? - thermalfake - 27.03.2011 16:12

No to już wiemy Zacieszacz
Masz 3 partycje użytkownika (+zastrzeżona) ale na jednym dysku o literkach C; S oraz M.
Literki pomiędzy potraciły się na inne urządzenia typu czytnik kart czy napędy - można to poukładać sensownie o ile na M nic nie zainstalowałeś tzn nie ma powiązania litera partycji ze ścieżką dostępu.
Teraz żeby to miało ręce i nogi musisz w dwóch krokach - zmniejszyć rozmiar partycji S oraz zwiększyć C.
Ja do tego typu operacji używam narzędzia Acronis Disk Director.


RE: Jak zmienić rozmiar partycji? - Ecosse - 27.03.2011 19:47

Dzięki, pobrałem. Ale mam problem, nie wiem jak usunąć z dysku S:\ 100gb i dodać je do dysku C:\. Pomożesz?


RE: Jak zmienić rozmiar partycji? - wupper - 27.03.2011 20:50

Oto dokładna instrukcja do programu Acronis Disk Director polecanego przez kolege thermalfake.
Plik w .pdf
KLIK


RE: Jak zmienić rozmiar partycji? - thermalfake - 27.03.2011 20:55

Klikasz prawym przyciskiem myszy na partycję S (Scoti) i z opcji menu kontekstowego wybierasz "Resize volume". Pojawi się kolejne okno. Suwakiem z lewej strony (żółte kółko) przesuwasz w prawo zmniejszając rozmiar tej partycji (wg. uznania np o 100gb) tak aby można było zwolnić miejsce i na tym obszarze rozszerzyć partycję systemową. Zostanie wolne miejsce tzw Unallocated space. Po kliknięciu OK, zaznaczasz partycję C jak poprzednio i tak samo suwakiem ale z prawej strony przesuwasz do końca (maksymalnie tyle ile wcześniej zwolniłeś) zatwierdzając zmiany. Na końcu u góry nieco poniżej paska menu znajduje się flaga z opcją Commit, która wykonuje zatwierdzone zmiany.


RE: Jak zmienić rozmiar partycji? - Ecosse - 27.03.2011 22:12

Wszystko zrobiłem, ale gdy kliknełem Commit wyskoczył błąd z informacją że mam wersję trial :/ Gdzie moge znaleźć pełną wersje tego programu?


RE: Jak zmienić rozmiar partycji? - thermalfake - 27.03.2011 22:35

Musisz skombinować pełną wersję, bo trial ma ograniczenie bodajże do 100mb.


RE: Jak zmienić rozmiar partycji? - Ecosse - 27.03.2011 23:05

Mam dziwny problem, ściągnełem pełną wersje 10.0 oraz znalazłem na necie potrzebny serial. Ale gdy instaluje, dochodzi do połowy, wszystko cofa i pisze że instalacja nie została ukończona.


RE: Jak zmienić rozmiar partycji? - zbig - 28.03.2011 00:08

Ja w pracy do takich celów używam bootowalnej płyty System Rescue CD z GParted'em. Działa niezawodnie. To w przypadku systemów XP/2000/2003.
Jeśli chodzi o 7 lub 2008 to możesz śmiało użyć narzędzia do zarządzania dyskami. W tych systemach ma już opcję zmiany rozmiaru partycji i wg mnie nie musisz obawiać się scenariusza PhenOma, który trąci trochę miejską legendą...


RE: Jak zmienić rozmiar partycji? - bodziulla - 28.03.2011 00:48

Hej.
W rzeczywstości możesz zrobić to za pomocą narzędzi systemowych jak wspomniał Zbig. Najpierw po prostu zmniejsz partycję, ale być może z powiększeniem partycji C: narzędzie systemowe pratycznie pozwoli na to. Działa to odnośnie partycji nie systemowej.
Pobierz sobie program:
http://www.paragon-software.com/home/pm-express/

i skorzystaj z tej porady:
http://windows7forum.pl/dbamy-o-kondycje-dysku-i-backup-systemu-porada-t-7366.html

lub jak kolega wspomniał możesz skorzystać też z programu GParted też jest free jak powyższy program Paragon Partition Manager 2010 Free Edition Cwaniak
Pzdr


RE: Jak zmienić rozmiar partycji? - zbig - 28.03.2011 07:29

Sprawdzane na Windows 7 Pro i Ultimate oraz Windows Server 2008 R2. Resize działa również na partycji systemowej. Na platformie VMWare ESX wprawdzie, ale nie powinno mieć to na nic wpływu.


RE: Jak zmienić rozmiar partycji? - mick32 - 28.03.2011 10:42

Easeus partition master - program do zarządzania partycjami


RE: Jak zmienić rozmiar partycji? - rafi993 - 28.03.2011 15:50

no ja używałem programu Mini Tool partition wizard i tam było to dziecinie proste. POLECAM